ANC (Aktif gürültü engelleme) özelliği nedir?

0
177

Bu yazımızda AirPods alacak kişilerin karşılaştığı bir teknik terimden bahsedeceğiz. Bu teknik terim: ANC. ANC’nin aılımı Active Noise Cancellation yani Türkçesi; Aktif Gürültü Engelleme.

AirPods almak isterseniz aşağıdaki gibi bir özellik karşılaştırması ile yüz yüze gelmeniz olasıdır:

Yukarıdaki resimden de görebileceğiniz gibi yalnızca AirPods Pro’da ANC (Aktif Gürültü Engelleme) özelliği var. Doğal olarak da bu özelliğin ne anlama geldiğini birçok müşteri bilmek istiyor.

Apple’ın web sitesinde ANC hakkında şu şekilde bir açıklama bulunuyor:

Ayrıca devamında şöyle deniyor:

” AirPods Pro, kulağınızın şekline ve kulaklık uçlarının yerleşimine sürekli adapte olmayı başarabilen Aktif Gürültü Engelleme özelliğine sahip tek kulak içi kulaklık. Yani sadece dinlediğiniz şeye odaklanabilmeniz için dış dünyayı sessize alıyor.”

Yani ANC özelliği için; Dış ortamdaki gürültüyü duymanızı engelleyen ve sizi müziğe odaklamaya yardımcı olan bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz. Buraya kadar ki kısım kulaklığın fiziksel yapısıyla gerçekleştirilebiliyor gibi görünüyor. Yani kulaklığın biçimini kulağa tam oturacak şekilde yaparsanız dış ortam gürültüsünün içeriye girmesini bir derece engelleyebilirsiniz. Ancak Apple’ın sihiri burada başlıyor. Apple ANC teknolojisinde dış ortama göre bir anti gürültü üretiyor:

Yukarıdaki resim Apple’ın sitesinden alınmıştır. Resimde de görülebildiği gibi sol kısımda dış ortamdan gelen gürültü (beyaz renkli olan), AirPods Pro tarafından bir anti gürültü (yeşil olan) üretilerek bastırılıyor. Bu işlem saniyede 200 kez tekrarlanıyor.

ANC özelliği gürültülü ortamlarda çalışan kişiler için gerekli bir özellik diyebiliriz. Hem kulak konforu için hem de görüşmelere, müziğe odaklanabilmek için ANC özellikli AirPods Pro alınabilir.

AirPods satın alma rehberimizde tüm AirPods kulaklıkları inceledik. Sizler için karşılaştırdık. Bu yazımıza mutlaka bir göz atın.

Çalıştığınız ortamda bazen ANC özelliği size engel olabilir. Dış ortamın sesini duymak isteyebilirsiniz. Bunu da tek bir butonla halledebilirsiniz. Apple’ın şeffaf mod dediği bir özellikle bir tuşa basarak dış ortamın sesini de duyabiliyorsunuz.

Gürültü engelleme teknolojisi nedir?

NC yani gürültü engelleme teknolojisi aslında yaygın bir teknoloji. Bu teknolojinin bir çok çeşidi var:

  • Passive Noise Cancellation yani Pasif Gürültü engelleme; Elektronik bir yardım olmadan sadece kulak çeperinin izolasyonu ile gürültü engellenir.
  • Active Noise Cancellation yani Aktif gürültü engelleme; Kablosuz kulaklıklarda kullanılan bir teknolojidir. Mikrofon ve hoparlör yardımı ile dış ortamın gürültüsü bastırılır.
  • Adaptive Active Noise Cancellation yani  Uyarlanabilir aktif gürültü engelleme; Dış çevrenin ses düzeyine göre otomatik olarak anti gürültü oluşturulur. ANC’den daha gelişmiş bir yöntemdir.
  • Adjustable Active Noise Cancellation yani Ayarlanabilir Aktif Gürültü Engelleme; İsminden de anlaşılabileceği gibi kulaklığı kullanan kişi dış ortama göre gürültü engelleme ayarını kendi yapabilir.

ANC teknolojisi sadece AirPods’larda mı var?

Hayır. Başka markaların da ANC uyumlu kulak içi kulaklık modelleri satılıyor. Bunlardan ilk göze çarpanı EarBuds.

Ayrıca şu yazılara da bakabilirsiniz:

Önceki İçerikYurtdışından iPhone getirme, pasaporta kayıt ettirme ve diğer işlemler (2022 Güncel)
Sonraki İçerikiPhone ekran sorunları
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?