Akıllı Telefon Satışlarında Son Durum Ne? Gelişmeler Şaşırtıcı

0
512

Koronavirüs etkilemedik sektör bırakmadı. Sadece günlük yaşamda değil, teknoloji dünyasında da bu etkileri görebiliyoruz. İlk etki bilgisayar sektörü üzerine olmuştu. 2020 yılı verilerine göre bilgisayar satışlarında bir daralma görülmüştü.

Bilgisayar sektöründe yaşanan daralma, akıllı telefon sektörü ile devam etti. Başta dev markalar Apple, Samsung ve Huawei bu durumdan etkilendi. Counterpoint’in paylaştığı satış verilerine göre birçok marka sallandı.

Apple için Durum Ne?

Bir Apple sitesi olarak, önce Apple için durumu değerlendirmemiz gerekiyor. Geçen sene aynı dönemde Apple, 42 milyon adet ürün satışı gerçekleştirmişti. 42 milyon adet iPhone satışı ile listede üçüncü sırada yer almıştı.

Bu sene aynı dönemde 2 milyon kadar düşüş var. 40 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirilmiş durumda. Diyeceksiniz ki pazardaki durum ne? Apple 2 milyon daha az iPhone sattı ancak pazar payı yükseldi.

Apple

Burada diğer markaların etkisi büyük. Pazar payı geçen sene aynı dönemde %12 olarak belirlenmiş ve yine Apple üçüncü sırada yılı kapatmıştı.

Bu sene satışların düşmesine rağmen pazar payı %14 seviyesine yükseldi. Sırada değişiklik beklemeyin. Yine üçüncü sırada Apple var.

Bakınız: iPhone 11 Pro Max kablosuz bağlantı (Wi-fi ) kopma sorunu nasıl çözülür?

Huawei için Durum Ne?

Direkt Samsung’a geçecektik ama Apple ile Huawei arasındaki yarışı daha iyi anlatmak için Huawei markasına geçtik. Ciddi düşüş yaşayan markalar arasında bulunan Huawei, 2019 yılında 59.1 milyon akıllı telefon satışı yapmıştı.

O dönem marka çok övülüyor ve satış rakamlarının daha da yükselmesi beklenmekteydi. Google durumu, ABD ile yaşanan durum, virüs derken satışlar çakıldı.

akıllı telefon satışı

Huawei 2020 yılının aynı çeyreğinde 49 milyon telefon satışı gerçekleştirebildi.

%17 oranında olan pazar payı ise sabitlendi. Yine %17’lik pazar payı var. Küçülme var ve bunun etkilerini pazarda yakın zamanda görmeye başlayacağız gibi. Yani Apple bahtını yapamadı ama tahtını geri alabilir.

Samsung için Durum Ne?

Bir liste, bir sıralama hazırlıyorsanız tabii ki liderden söz etmeniz gerekli. Burada lider Samsung. Uzun süredir zaten bu durum değişmedi. Ama derseniz “Samsung yerinde duruyor” hayır. Samsung akıllı telefon satışlarında da çok ciddi bir düşüş var.

2019 yılının ilk çeyreğinde marka 72 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirmişti. Dile kolay 72 milyon. Ama en büyük oyuncu, en büyük düşüşü yaşamaya mahkum oluyor. Samsung için de durum bu.

Marka 2020 yılının aynı çeyreğinde 59 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirmiş. Bu bile düşüşü göstermekte. Huawei’den farklı olarak Samsung pazar payında da bir kayıp yaşamış durumda.

akıllı telefon satışı

Geçen sene aynı dönemde %21 olan pazar payının %1’lik bir düşüşle %20 oranına çekildiği görülüyor.

“O düştü bu düştü herkes düştü peki kardeşim kim yükseldi.” diyebilirsiniz. En dikkat çeken marka Xiaomi. 2019 yılında 27.8 milyon satış yapan Xiaomi, 2020 yılında aynı çeyrekte 29.7 milyon satış gerçekleştirmiş. Pazar payı da %8’den %10’a çıkış yapmış.

Evet. Genel durumu aktardık. En genel satışlara bakarsak 341 milyon akıllı telefon satışından, 295 milyon akıllı telefon satışına düşen miktar var. Bunda tabii ki koronavirüsün etkisi büyük.

akıllı telefon satışı

Durumun değişip değişmeyeceğini bilmek zor ama tahminlere göre virüsün etkisi dünya genelinde azalacak.

2020 yılını bu şekilde kapatmayacağız. İlk çeyrek akıllı telefonlar için çok kötü geçti. Sadece akıllı telefonlar değil genel satışlar için durum böyle.

İlk çeyrek böyle olsa da virüsün de etkisini azaltmasıyla beraber son çeyreğe doğru durumun değişmesi beklenmekte. Burada markalar arasındaki yarışın nasıl konumlanacağı tam bir bilmece.

Önceki İçerikYeni 14 inç MacBook Pro Özellikleri Sızdı
Sonraki İçerikUygun Fiyata En İyi 3D Yazıcılar
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?