Akıllı Saat ve Akıllı Bileklik Satışlarında Rekor Artış

0
224

Akıllı saat ve akıllı bileklikler ilk çıktığı zaman, sektörde olan ön yargı nedeniyle satışlar bir hayli düşük seyretmişti. İlk etapta fiyatlar da bir hayli yüksek olduğu için pazar yeteri kadar yükselememişti.

Geldiğimiz son noktada ise çok ciddi bir yükseliş yaşandığı ortaya çıktı. Elde edilen son verilere göre akıllı saat ve akıllı bileklik satışları 2020 yılı itibariyle geçen seneye oranla rekor bir seviyede büyüme gösterdi. Peki, satışlarda ne kadar büyüme var ve hangi marka bu sektörde lider?

Akıllı Saat ve Akıllı Bileklik Satışları için Son Durum

IDC tarafından hazırlanan yeni raporlara göre 2019 yılının aynı dönemine göre %35’lik bir yükseliş söz konusu. 2019 yılında yapılan satışların %35’lik artış göstermesi, hemen hemen tüm markaların satışlarını arttırdığını gösteriyor.

Birinci sırada yer alan firma ise yine geçen senede olduğu gibi Apple oldu. Apple geçen sene aynı dönemde 29.8 milyon satış elde etmişken, bu sene aynı dönemde satış rakamı 41.4 milyon seviyesine kadar çıktı.

Elde edilen bu yükseliş diğer markalarda da devam ediyor. Bu da Apple’ın pazar payının yeterli seviyede yükselmemesine neden oluyor. Markanın pazar payı %32.2 iken bu yıl pazar payı %33.1 olarak değişmiş oldu.

Akıllı saat ve akıllı bileklikler

İkinci sırada ise Xiaomi yer alıyor. Xiaomi genel satışlarda 13.4 milyon cihaz sevkiyatı yapmışken, şimdilerde 17 milyon cihaz sevkiyatı yapmış durumda. Markanın pazar payı da yükselişe rağmen birazcık düşmüş durumda. Pazar payı %14.5 iken şimdi yükselişe rağmen pazar payı %13.6.

Üçüncü sırada yer alan marka ise Huawei oldu. 7.3 milyon satış elde eden markanın bu yıl ise 13.7 milyon ürün sevkiyatı yaptığı görülüyor.

Dördüncü sırada bulunan marka ise tahmin edebileceğiniz gibi Samsung. 8.5 milyon ürün satışı gerçekleştiren marka, şimdi ise 11.2 milyon ürün satışı gerçekleştirmiş durumda. Arada yine bir yükseliş var.

Akıllı saat ve akıllı bileklikler

Bu rakamlar gösteriyor ki akıllı saat ve akıllı bileklik teknolojisi artık kabul gördü ve dünya genelinde satışlar yükselmeye devam ediyor. Sadece Apple ya da Xiaomi özelinde değil, hemen hemen tüm üreticiler için aynı durum var.

Önceki İçerikiPhone Kaç Yıl Kullanılır? Sizi Ne Kadar Götürür?
Sonraki İçerikiOS 14.2 Yeni Bir Pil Sorunuyla Karşı Karşıya
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?