AirTag ile Yapılan İlk Deney! Ne Kadar Uzaktan Sinyal Gönderiyor?

0
540

AirTag deneysel bir cihaz değil. İlk etapta Apple’ın deneysel bir cihaz sunmuş olduğu düşünüldü ama bana göre öyle bir cihaz değil. Deneyleri tamamlanmış ve amacına başarıyla hizmet edeceği düşünülen bir cihaz, bir proje. Bu konuda soru işaretleri de yok değil.

Nasıl kullanacağız? Ne işimize yarayacak? Gibi birçok soru var. Bunları da geçtim detay olarak merak edilen noktalar da var. Mesela bu cihaz ne kadar uzaktan çalışabiliyor? Söylenildiği gibi diğer iPhone cihazlarından mı yararlanıyor?

Bu sorulara cevap olabilecek ilk deney yapıldı. Bir İngiliz, kargosunun içerisinde AirTag cihazını koyarak, ne kadar başarılı çalıştığını test etti. Peki ya sonuçlar nasıl?

İlginizi Çekebilir: iOS 15 Güncellemesi Alacak Cihazların Listesi Bir Kez Daha Paylaşıldı

AirTag Uzun Mesafelerde Bile İzlenebiliyor

İngiliz kullanıcı, arkadaşına göndereceği kargonun içerisine cihazı koymuş ve kargoyu göndermiş. Kargo kullanıcının arkadaşına ulaşana kadar ise birçok bölgede kullanım verileri gönderilmiş. Yani cihaz Apple’ın söylediği gibi sorunsuz bir şekilde takip edilebilmiş.

Her aşamada farklı konumlardan veri geldiğini belirten kullanıcı, sonrasında ise arkadaşının cihazı fark etmediğini bile söylüyor. Yani evet AirTag modelinin sorunsuz bir şekilde çalışması güzel ama belki bir takip cihazı olarak kullanılması riski de var.

Burada tabii ki kötü niyetli kullanımlardan söz ediyoruz. Apple belli bir seviyeye kadar bu konuda önlemini almış durumda. Eğer iPhone akıllı telefonunuz varsa ve sizden izinsiz AirTag cihazı, herhangi bir eşyanızın üzerine konulmuşsa, telefon yakınlaştırıldığında bunu tespit edebiliyorsunuz.

AirTag

iPhone kullanıcılarının bu kısımda bir sorunu yok gibi gözüküyor. Fakat işin diğer kısmında Android kullanıcıları da var. Diyelim ki böyle kötü niyetli biri çantanıza bu cihazdan yerleştirdi. Sizin kullandığınız telefon da iPhone değil Android bir akıllı telefon modeli.

İşte asıl soru şu ki o zaman ne olacak? Apple’ın burada bir güvenlik sorunuyla karşı karşıya kaldığını anlayabiliyoruz. Bu güvenlik sorununun nasıl çözülmesi sağlanacak onu bilen yok. Mutlaka Apple’ın böyle bir şey için Google ile beraber çalışması gerekiyor.

Önceki İçerikiOS 15 Güncellemesi Alacak Cihazların Listesi Bir Kez Daha Paylaşıldı
Sonraki İçerikApple Müziği 4 ay ücretsiz kullanabilirsiniz
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?