AirTag için Yeni Bir Güvenlik Güncellemesi Yayınlandı

0
92

AirTag, bayağı işlevsel bir aygıt olarak sunuldu. Aygıt işlevsel bir aygıt olarak gözüküyor ama çözülmesi gereken çok sorun var. Başta güvenlik sorunu.

Cihazın asıl amacı eşyaların kaybolmasını engellemek. Kaybolabilecek olan eşyaları takip etmek adına kullanılacak cihaz, aynı durum nedeniyle bir güvenlik sorununa da dönüşebilir. Çünkü şöyle ki cihazla beraber insanları takip etmek gibi bir durum da var.

AirTag oldukça küçük bir cihaz. Bu nedenle de insanları takip etmek adına da kullanılabilir. Birinin çantasına habersizce bırakılması durumunda o kişi için güvenlik sorunu oluşturabilir. Apple bunu çözmek için ise bazı güvenlik önlemleri almaya başladı.

Güncelleme:

İlginizi Çekebilir: iOS 14.7 Beta 2 Yayında! Pil Sorunu Giderildi mi?

AirTag Güncellemesinin Detayları

Yeni güncelleme sonrasında söz konusu cihazın, uyarı sistemi kısaltıldı. Cihazın ilk halinde, AirTag ekli olduğu iPhone modelinden uzaklaştığında 3 gün kadar sonra bir ses çıkarıyor ve yerini bir nevi belli ediyordu.

İşte gelen bu güncelleme, insanların takip edilmesini engellemek adına süreyi 8 ile 24 saat arası olarak ayarladı. Bu süre içerisinde cihaz ekli olduğu iPhone akıllı telefona yaklaşmazsa, o zaman cihazın belli bir ses çıkardığını göreceğiz.

Sesi şiddeti ve uzunluğu konusunda şikayetler var ama tek şikayet edilen konu bu değil. Bunun yanında sürenin yine çok uzun olduğunu düşünenler de var. Ayrıca diyelim ki bir sırt çantanız var ve içerisinde AirTag cihazınız var.

AirTag

24 saat içerisinde çantanın bulunduğu yere ulaşamadınız. Bu süreçte cihaz ses çıkardı ve çantayı çalan kişide bunu fark etti. Bu şekilde senaryolar da yaşanabilir.

Yani iki ayrı durum var ve sonuçta Apple’ın söz konusu takip riskini çözmek adına daha çok çalışması ve farklı bir yöntem bulması gerekiyor. Sonuçta cihaz için farklı adımlar atılabilir. Bunu Apple açıklayacak ve belki de yeni yazılımlarla beraber bu konuda da bir bilgilendirme yapılacak.

Önceki İçerikAppleUzmani.net alan adını değiştiriyor
Sonraki İçerikiPhone 12 ve 12 mini için Ön Kamera Puanları Gözüktü
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?