AirPods Solunum Hızınızı Tanıyabilir!

0
171

AirPods kulaklık modellerinin bazı sağlık işlevlerinde kullanılabileceği konusunda açıklamalar yapıldığını biliyoruz. Apple’ın böyle bir planı varmış gibi gözüküyor. Daha önce duyduğumuz açıklamalarda, bu yönde bazı özelleştirmeler üzerinde çalışılabildiğini öğrenmiştik.

Şimdi ise belki de sağlık takibi açısından çok önemli olacağı düşünülen bir özelliğin, kulaklıklar üzerinden kullanımının mümkün olabileceği ortaya çıktı.

Apple ve Cornell araştırmacıları tarafından yapılan testlere göre seri, solunum izleme amaçlı olarak kullanılabilir. Kulaklık üzerinde yer alan mikrofonlar sayesinde, solunum hızının yüksek doğruluk ile ölçülmesi söz konusu olabilir.

İlginizi Çekebilir: macOS Big Sur 11.5.2 Sürümü Yayında! Değişim Var mı?

AirPods Solunum Hızını Tespit Edebilecek mi?

Araştırmacılar, testleri fiziksel aktiviteye göre düzenlemiş durumda. 21 kişinin kullanıldığı testlerde fiziksel aktiviteden sonra ve önce elde edilen ses segmentlerine göre solunum hızının tahmin edilebildiği gözüktü.

Solunum hızının %100 değil ama pasif olarak tespit edilmesi noktasında bu teknolojinin işe yarayabileceği sonucuna varıldığı testlerde, kulaklıkların başarı elde ettiğini de söylemek lazım.

Söz konusu araştırma sonrasında bir sonraki nesil kulaklıklara herhangi bir ek sensör ekleme gibi bir durumun ortaya çıkıp çıkmayacağı da merak konusu oldu. Şöyle ki daha önce Apple bu konuda bazı sinyaller vermişti.

AirPods

Yeni gelecek olan kulaklıklarda bir sağlık izleme özelliğinin olabileceğini ve tıpkı akıllı saatler gibi kulaklıkların da verilerinin kullanılabileceği sinyalleri verilmişti. Bu açıklamaların ardından böyle bir çalışma gelmesi ve çalışmanın sonucunda da solunum hızının belli bir ölçüde tespit edilebilir olarak çıkması, markanın bu işi ciddiye aldığını gösteriyor.

Belki de AirPods serisinde solunum hızı ölçme konusunda yeterli ipucu alındı ve marka bunun için yeni sensörler kullanacak. Bunu bilmek zor. Sadece solunum hızı ölçme özelliği ile de düşünmemek lazım.

AirPods kablosuz kulaklık modelleri farklı sağlık verilerini ölçmek için de kullanılabilir. Belki bu veriler Apple Watch ile bir uyum bile oluşturabilir. Toplanan veriler akıllı telefonlardan anlık olarak izlenip, herhangi bir olumsuz durumda, kullanıcıların ya da doktorlarının uyarılması sağlanabilir. Apple bu yapar diyelim ve yeni haberleri bekleyelim.

Önceki İçerikWindows 11 Başlat menüsünden çok kullanılan uygulamalar nasıl kaldırılır?
Sonraki İçerikMacbook Pro için Çok İlginç Bir Patent Ortaya Çıktı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?