AirPods Pro Nasıl Temizlenir?

0
671

AirPods Pro temizleme, dikkatli bir şekilde yapılmış olması gereken bir işlem. Her ne kadar kulaklıklar eski modellere göre daha dayanıklı olsa da AirPods Pro temizleme işleminde yapacağınız bir yanlışlık kulaklıklarınızın bozulmasına neden olabilir.

Bu noktada Apple’ın da kullanıcılara sunduğu bir rehber var. Hem bu rehberden hem de tecrübelerimizden yararlanarak, temizleme işleminde nasıl davranmanız gerektiğinden söz edelim.

AirPods Pro Kulaklıkları Temizleme

Temizleme işleminde ilk dikkat edeceğiniz şey seçeceğiniz bez. Yumuşak, kuru ve tüy bırakmayan bir bez seçmeniz gerekiyor. Özellikle kulaklığın dış bölümünü temizlerken ıslak bir bez kullanmayın. Bunun yerine hafif nemli bir bez kullanmak daha doğru olacaktır. Bunun dışında dikkat edeceğiniz noktalara geçelim.

 • AirPods Pro kulaklıklarınızı suyun altına sokup temizlemeyin.
 • Kulaklığın açıklıklarına sıvı temasının olmadığına emin olun.
 • Mikrofon ve hoparlör ızgaralarını kuru bir pamukla temizleyebilirsiniz.
 • Temizleme sırasında keskin nesneler ya da aşındırıcı malzemeler kullanmayın. Kulaklığın kasasını kolayca çizebilirsiniz.

AirPods Pro

AirPods Pro Asitli İçecek gibi Aşındırıcı Malzemelerle Temas Ederse Ne Yapmalı?

Eğer kulaklığınız; böcek ilacı, asitli içecekler, yağ, deterjan, sabun, parfüm, saç kremi, şampuan gibi lekelere ve hasara yol açabilecek maddelere temas etmiş ya da içine düşmüşse yapacağınız işlemler ise şöyle olacak:

 • Ürünü hafif ıslak olan bir bezle tamamen temizleyin. Yine direkt olarak suya temas ettirmeyin. Sadece hafif nemli bir bezle tamamen temizleyin.
 • Hemen sonrasında kuru bir bez kullanın ve tamamen kurulayın.
 • Kulaklık tamamen kuruyana kadar kutuya koymayın ya da kullanmayın. Yaklaşık olarak 24 saat boyunca kulaklığınızı kullanmayın ve kurumaya bırakın. Ardından testinizi yapabilirsiniz. Eğer bir sorun yaşarsanız Apple servisine başvurmayı unutmayın.

AirPods Pro temizleme işlemi için kutudan devam edeceğiz. Sonrasında kulak içi başlıklarını nasıl temizleyebileceğiniz hakkında da bilgi vereceğiz.

AirPods Pro

AirPods Pro Kutusu Nasıl Temizlenir?

Kulaklık kutusunun temizlenmesi sırasında dikkat edeceğiniz işlemleri sıralayarak anlatacağız.

 • Şarj kutusunu temizlerken kesinlikle aşındırıcı bir malzeme kullanmayın.
 • Metal bağlantı hasarlarından kurtulmak adına, şarj bağlantı noktasına herhangi bir şey sokmayın. Bunun için yumuşak uçlu bir sırça ya da diş fırçası kullanabilirsiniz. Kürdan gibi nesnelerle şarj bağlantı noktalarını zorlamamak gerekiyor.
 • Kutunun üzerini yine tüy bırakmayan kuru bir bezle temizleyebilirsiniz.

Yine şarj kutusunu da doğrudan sıvı ile temizlememeye dikkat edin. Kulaklık su geçirmez diyerek kutuyu da su ile temizlemek çok yanlış bir işlem olacak.

AirPods Pro Kulaklık Uçları Nasıl Temizlenir?

AirPods Pro temizleme işleminde en can alıcı noktaya geldik. Apple bu modellerde tam anlamıyla kulak içi kulaklık modellerine yer verdi. Markanın kulak için kulaklıklar için kullanılan kulak uçları ise genel olarak 3 farklı boyut ile geliyor. Bu kulaklık uçlarının nasıl ayarlanacağı ve kulağınıza en uygun olanının hangisi olduğu konusunda daha önce bir yazı paylaşmıştık. Aşağıda yer alan bağlantıdan bu yazıya gidebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: AirPods Pro Kulak uygunluk testi nasıl yapılır?

Kulak içine takıldığı için, kulaklığın en çok kirlenen parçası kulaklık uçlarıdır. Kulaklık uçlarını temizlerken yapacaklarınıza geçelim.

 • Kulaklık uçlarını çekere kulaklıktan çıkarın. Aşağıda görselde görebileceğiniz gibi kulaklık uçlarını çıkarabilirsiniz.

AirPods Pro Kulak Ucu Uygunluk Testi

 

 • Kulaklık uçlarını sadece suyla yıkayın. Suyla duruladığınız kulaklık uçlarına kesinlikle sabun ve temizlik malzemesi temas ettirmeyin. Bu kulaklık uçlarının aşınmasına ve zarar görmesine neden olabilir. Sadece su ile durulama yapmanız önemli.
 • Sonrasında kulaklık uçlarını kuru ve tüy bırakmayın bir bezle silin ve tamamen kurulayın. Sonrasında aşağıda görüldüğü gibi yeniden kulaklığa takın.

AirPods Pro Kulak Ucu Uygunluk Testi

AirPods Pro temizleme işleminde kulak uçlarının temizlenmesi noktasında bir not eklememiz gerekecek. Burada sadece kulaklık uçlarının su ile durulandığını görüyoruz. Kesinlikle suyu kulaklıklarla temas ettirmeyin. Kulak uçlarının tamamen kuru olduğundan emin olduktan sonra kulaklığınıza takın.

AirPods Pro Suya Dayanıklı mı?

Burada yanlış bir algı var. AirPods Pro suya dayanıklı bir model ancak bu kulaklığınızı su ile yıkayabileceğiniz anlamına gelmiyor. Evet kulaklıklar suya dayanıklı ancak tamamen su geçirmez değil. Herhangi bir açıklıktan kulaklığa su girmesi durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda da kulaklığınız zaman görebilir.

Kulaklığın şarj kutusu ise suya dayanıklı değildir. Sıvı ile temas etmesi halinde kulaklığınızın şarj kutusunu tamamen ters çevirmeniz ve sıvı ile temas eden yüzeyleri temiz bir bezle temizlemeniz gerekiyor.

AirPods Pro temizleme işlemi hakkında merak edilenleri açıklamaya çalıştık. Kulaklığınız hakkında bir sorunu ya da akılınıza takılan bir nokta olursa, yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: 2020 En İyi AirPods Pro Kılıfları

Önceki İçerikEn Uygun AirPods Pro Kulaklık Ucunu Seçme
Sonraki İçerikiPhone 9 Fiyatıyla Yüzleri Güldürebilir
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?