AirPods satın alma rehberi – 2021 Güncel

0
5817

Apple geçtiğimiz günlerde yeni nesil AirPods’larını tanıttı. Artık Apple Store’larda 3. nesil AirPods’lar da satılmaya başlandı. Artık Apple Store’larda AirPods 2, AirPods 3 ve AirPods Pro’lar satılıyor. Bu çeşitlilikte hangi kulaklığı alacaksınız. Satın alımlarınızda yardımcı olmak için bu yazıyı AirPods 3. nesil için güncelledik.

AirPods 3. nesil

AirPods Pro ve 3. nesil AirPods Tasarım Karşılaştırması

Apple’ın en son çıkardığı AirPods modeli AirPods 3. nesil. AirPods 3’lerde tasarım biraz değişti. Kulaklıkların sapları kısaltıldı. Tasarım olarak AirPods Pro’ya benziyor ancak kulaklık uçları değiştirilemiyor. AirPods 3’de kulağınıza takılı olduğunu algılayan yeni nesil sensörler var.

2. nesil ile 3. nesil AİrPods’lar arasındaki bir farkta kontrollerde. AirPods 2’de yan tarafta kontrol kısmı varken, AirPods 3’de kuvvet sensörü var. Yan kısımlara dokunarak geçiş yapmak mümkün. AirPods 3 ayrıca ter ve suya dayanıklı.

Pil ömrü konusunda ise AirPods 3, şarj başına altı saate kadar dinleme süresi sunuyor. Ayrıca 30 saate kadar toplam dinleme sağlayan MagSafe Şarj Kutusu da var. Bu aparat Lightning, Qi kablosuz şarj veya MagSafe şarj ile şarj edilebiliyor.

  • AirPods 3. nesil 1999 TL’ye Apple store’larda satılmaya başladı. (20 Ekim 2021)
  • AirPods Pro 2899 TL’ye satılıyor.
  • AirPods 2. nesil ise 1449 TL’ye satılıyor.

AirPods Pro ve 2. nesil AirPods Tasarım Karşılaştırması

Sessiz sedasız tanıtımı yapılan AirPods Pro kulaklıkları, Apple’ın en çok satış elde eden ürünleri arasında yer aldı. Markanın çok hızlı bir şekilde satış elde ettiği kulaklıkların stok sorunlarına bile neden olduğu gördük. Beklenen değişikliklerle beraber gelen kulaklıkların bu kadar çok tercih edilmesinin altında yatan sebepler de belli. Peki ama neden bu seri bu kadar çok satış yakaladı? AirPods Pro ile 2.nesil AirPods arasında nasıl farklar var? Hangi kulaklık modelinin tercih edilmesi daha doğru olacaktır?

Tasarım kısmından başlamak gerekiyor. Öyle ki uzun bir süreden sonra sonunda tasarım değişikliği yapılmış durumda.

AirPods Pro Kulak Ucu Uygunluk Testi
AirPods Pro

AirPods Pro: Kulak içi kulaklık modellerinden biri olan Pro serisinin, tamamen kulak içi tasarıma sahip olduğunu görüyoruz. Başlıklar kısmında üç ayrı başlık kullanabiliyorsunuz. Kulak boyutuna göre başlıklar değişebiliyor. Bunun dışında gövde kısmında ise daha ince bir seri var. Gövde kısmında alt bölümden küt tasarımla gelen serinin genel olarak kutu tasarımının da kısa olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

AirPods 2

2.Nesil AirPods: İkinci nesil kulaklıkların tasarım kısmında önemli bir farkı var. Bu seri tam olarak kulak içi tasarımın sunulmuş olduğu bir seri değil. Bu seri yine kulak içinde ancak geniş başlık kısımlarının kullanıldığı bir seri. Sap kısmında da yine önemli değişiklikler var. Bu modelin sap kısmında daha uzun bir çubuk gibi geldiğini görüyoruz. Kulağın dışına kadar bu çubuk kısmının uzadığını görmek mümkün oluyor. Kutu tasarımında da yine uzun bir kuru tasarımının sunulduğunu ekleyelim.

AirPods Pro ile 2.nesil AirPods Teknik Özellik Karşılaştırması

Genel olarak iki kulaklık modelinde de teknik özellikler oldukça başarılı. Tabii ki bu kısımda Pro modelinin öne çıkmasını sağlayacak olan bazı oynamalar var.

AirPods Pro: Pro modelinde dediğimiz gibi kulak içi kulaklık tipine yer veriliyor. Bu seriyi kulağınıza taktığınız zaman, dışarıdaki sesi tamamen kesebilecek olan aktif gürültü engelleme teknolojisi bulunmakta. Yine çip kısmında ise H1 çipi kullanılmakta. Adaptif EQ desteğinin sunulmasının sağlandığı kulaklık modelinde Siri desteği de bulunuyor.

Bu şekilde hem sesli kontrol özelliklerini kullanabiliyor hem de sanal asistandan yararlanabiliyorsunuz. Suya ve tere karşı da tam olarak koruma sunan kulaklık modelinin 4,5 saate kadar dinleme süresi ve kutu ile 24 saate kadar uzanan şarj süresi bulunuyor. Bu noktada kullanımı etkileyen aktif gürültü engelleme teknolojisi. Aktif gürültü engelleme teknolojisi açık olduğu zaman şarj biraz daha az gidiyor.

AirPods Pro Lite

2.Nesil AirPods: Her kulağa uygun bir tasarımla gelen serinin içerisinde yine H1 Apple çipleri yer alıyor. H1 çiplerinin kullanıldığı kulaklık, yine Pro modelde olduğu gibi Hey Siri komutunu destekliyor yani Siri desteği de mevcut. Suya karşı dayanıklılık bulunmayan serinin IPX4 sertifikası bulunuyor. Yeterli bir koruma sunulmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Pil dayanma süresine geçtiğimiz zaman ise bu serinin 5 saate kadar pil dayanma süresi sunduğunu görmekteyiz. Kablosuz şarj desteği bu modelde de Pro modelde de bulunuyor. Her iki seri için de aynı durum söz konusu.

AirPods Pro ve 2.nesil AirPods Fiyat Karşılaştırması

Özelliklerden söz ettikten sonra fiyat kısmından söz edelim. AirPods Pro modelinde 1.899 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekiyor. Bu Pro modeli için sunulan seri. Bunun dışında 2.nesil AirPods tercih etmek isterseniz de 1.399 TL ödeme yapmanız gerekiyor.

[Güncelleme notları: Fiyatlar aşağıdaki tablodaki gibi değişmiştir.]

 

Tüm AirPods’ların özellik karşılaştırması

AirPods 2 AirPods 3 AirPods Pro
Uyum Universal uyum Universal uyum Ayarlanabilir uyum
İşlemci H1 H1 H1
ANC (Aktif gürültü engelleme) desteği
Şeffaf mod
Adaptive EQ
Uzamsal ses
Sıçrama / Suya dayanım ✅, IPX4 ✅, IPX4
AirPods pil ömrü  5 saate kadar  6 saate kadar 4.5 saate kadar
Şarj kutusu pil ömrü 24 saat+ 30 saat+ 24 saat+
Şarj şekli Lightning Lightning, Qi, MagSafe Lightning, Qi, MagSafe
Kuvvet sensörü
Konuşma desteği
Cilt sensörü
Fiyat 1449 TL 1999 TL 2899 TL

 

Hangi AirPods’u almalıyım?

Gürültülü yerlerde çalışıyorsanız aktif gürültü engelleme özelliği olan AirPods Pro modelini almanız daha uygun olacaktır. Bunun haricinde AirPods 2 veya AirPods 3 özelliklerinden birini seçebilirsiniz.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?