AirPods Pro Almaya Değer Mi? Fiyat ve Özellikler

0
1901

Kablosuz kulaklık modelleri içerisinde en çok tercih edilen başarılı modellerin başında AirPods geliyor. Başarılı kulaklık modelleri için çok kısa bir süre önce ise güncelleme yapıldı. Seriye AirPods Pro modeli eklendi. Yeni kulaklık modelini tanıtan marka, bir hayli ilgi çekmeyi başardı. Peki, AirPods Pro gerçekten başarılı mı? Almaya değer bir model mi? Bakalım.

AirPods Pro Tasarım Detayları

İşe tasarım kısmını ele alarak başlamak gerekecek. Öyle ki bu kulaklık modelinde, diğer serilerde olmayan tasarım değişiklikleri yapıldı. Haliyle kulaklığın tasarım kısmını ayrıca incelemek gerekiyor. AirPods Pro, kulak içi kulaklık modellerinden biri.

Aslında serinin ilk üyesi de öyleydi ancak başlıklar kısmında farklı bir tasarım kullanılmıştı. Böyle değerlendirildiği zaman AirPods Pro kulaklık modelinin tam anlamıyla kulak içi kulaklık modellerinden biri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Baş Kısmı

Baş kısmında elips yapının yine kendisini koruduğunu görüyoruz. Açıkçası ana modele göre biraz daha kısaltılmış bir baş kısmının olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Asıl değişiklik ise kulaklık uçlarında.

Ana modelde herhangi bir silikon kullanılmamış ve kulaklık başlarının olduğu gibi kulağa takılması sağlanmıştı. Fakat bu modelde silikon kulaklık başlarının sunulduğu görülüyor.

AirPods Pro Fiyat ve Özellikler

Silikon kulaklık başlarının kullanılması, modelin tasarımının tamamlanmasını sağlamış. 3 farklı boyda kulaklık başının sunulması da önemli avantajlar arasında yer alıyor. Tabii ki burada kullanıcılar ikiye ayrılabilir. Kimisi yeni kulaklık tasarımında kulaklık başlarının kullanılmasını başarılı buluyor kimi kullanıcılar ise eski tasarımı daha başarılı buluyor.

Silikon Başları için Önemli Bir Detay: Yukarıda söylediğimiz gibi silikon başlıklar için 3 farklı seçenek sunulmakta. Burada Apple’ın güzel bir artı düşündüğünü görüyoruz. Akıllı telefonunuzdan Bluetooth bölümüne girip, buradan da kulaklık modeline tıkladığınız zaman, kulaklık başlarının size ne kadar uygun olduğunu görüyorsunuz. Burada kulağınız için en uygun olan başlığı seçmenizi sağlayan bir test sistemi sunuluyor.

Uç Kısmı

Baş kısmında tasarım bu şekilde. Fakat tasarım kısmında tek söz edeceğimiz bölüm burası değil. Bunun dışında kulaklık saplarının da değiştiğini söylemek lazım. Ana modelde aşağı doğru uzun bir kulaklık modeli kullanılmıştı.

AirPods Pro Fiyat ve Özellikler

Fakat AirPods Pro modelinde farklı bir yapı var. Kulaklık saplarının daha kısa tutulması sağlanmış. Açıkçası kulağın çok dışına çıkmayan bir sap kısmının sunulmuş olması, önemli bir artı sağlanmış durumda.

Kutu Tasarımı

Kutu tasarımı kısmında da yine yenilenmiş bir seri söz konusu. Tıpkı sap kısmında olduğu gibi ana modelin kutu tasarımında da uzun bir kutu tercih edilmişti. Bu modelde ise biraz daha kesik bir kutu tasarımına yer veriliyor. Boydan daha kısa enden de bir tık daha uzun bir kutu görüyoruz. Kutu yine kablosuz şarjı desteklemekte. Bu kısımda herhangi bir fark sunulmamış.

AirPods Pro Fiyat ve Özellikler

Ölçüler: 30.9 mm uzunluk X 21,8 mm genişlik X 24,0 mm derinlik

Ağırlık: 5,4 gram

Renkler: Sadece beyaz renk

AirPods Pro Fiyat ve Özellikler

Kutu Ölçüleri: 45,2 mm uzunluk  X 60,6 mm genişlik X 21,7 mm Derinlik

Ağırlık: 45,6 gram

Renk: Beyaz

AirPods Pro Özelleştirme

AirPods Pro tasarım özellikleri konusunda bir detaydan daha söz etmeden tasarım kısmını bitirmeyelim. Yeni kulaklık modelinin özel bir kişiselleştirme seçeneği var. Kulaklığı satın alırken “Free Engraving” adı verilen bir bölüm olduğunu görüyorsunuz. Apple Türkiye sitesinde bulunmayan bu bölüm şu an için sadece global sayfada yer alıyor.

AirPods Pro Fiyat ve Özellikler

Kulaklığı satın alırken bu kısma tıklamanız durumunda, kendi özelleştirmelerinizi yapabiliyorsunuz. Kutunun üzerine isim ya da sayı eklemenize izin veriliyor. Bunun için ekstra bir fiyat istenmiyor ancak bu özelliğin her bölgede kullanılmadığını tekrar hatırlatalım. Ayrıca bu şekilde bir kişiselleştirme yapılması, teslimat süresinin de artmasına neden oluyor. Dediğimiz gibi şu an için ülkemizde kullanılan bir özellik değil.

AirPods Pro Fiyat ve Özellikler

AirPods Pro Teknik Özellikleri

Tasarım kısmını detaylı olarak ele aldığımıza göre geçelim artık AirPods Pro özellikleri ve teknik detaylar kısmına. Bakalım bu kez nasıl bir kulaklık ile karşı karşıya kalacağız.

Aktif Gürültü Engelleme Özelliği

Kulaklığın aktif gürültü engelleme özelliği ilk dikkat çeken kısmı. Diğer modellerde bu yönde bir özelleştirme sunulmamıştı. Pro serisi bu yönüyle özel bir seri oldu. Yeni kulaklık modelinde uzun süredir beklenen aktif gürültü engelleme özelliği bulunuyor.

Aktif gürültü engelleme özelliğini açtığınız zaman, dışarıdaki sesler tamamen engelleniyor. Özellikle müzik dinlerken çok daha net sesler duymanıza imkan sunuluyor. Bunun dışında seslerin daha net algılanması da sağlanıyor.

AirPods Pro Fiyat ve Özellikler

Tek kulaklık takılı olduğu zaman, otomatik olarak devreden çıkan mod, istenildiği zaman da kapatılıyor.  Kulaklığın sap kısmında bulunan kuvvet sensörünü sıkmanız durumunda, direkt olarak bu mod kapatılıyor ve kulaklık şeffaf mod olarak bilinen moda geçiş yapıyor.

Gürültü engelleme özelliği açıkken, dışarıdan gelen sesleri engellemek için ise kulaklığın arka kısmında yer alan dış mikrofon kullanılıyor. Dış mikrofon dışarıdan gelen sesleri algılıyor ve aynı şiddette bir ses vererek sesin size ulaşmasını engelliyor. Saniyede 200 kez gürültüye göre ayarlanan sistem, hatasız çalışması üzerine tasarlanmış.

Şeffaf Mod

Diğer bir özellik ise şeffaf mod özelliği. Yine bu özellikle gürültü engelleme özelliği ortak çalışma sistemine sahip. Kulaklığın sap kısmında yer alan kuvvet sensörünü sıkmanızla devreye girebilen mod, dışarıdaki sesleri algılamanızı sağlıyor. Aktif gürültü engelleme özelliği tamamen devre dışı bırakılıyor ve siz konuşma seslerini bile algılayabiliyorsunuz. Böylece dış dünyadan kopmamış oluyorsunuz.

Adaptif EQ

Adaptif EQ, tamamen ses kalitesini arttırmak üzerine kurulu olarak gelen bir mod. Kulaklık tam anlamıyla kulağınızı algılıyor ve kulak şeklinize göre en iyi ses deneyiminin sunulması sağlanıyor. Bu sayede dinlediğiniz müziklerin sesini çok daha net algılayabiliyorsunuz. Adaptif EQ özelliği bunun için sürekli olarak kulağınızı takip eden sensörlere sahip.

AirPods Pro Fiyat ve Özellikler

Bunun için iç mikrofon bölümü sunuluyor. Yüksek gezinimli özel bir hoparlör sürücüsü ile güçlü baslar elde edilirken, bir de iç kısım mikrofonu devreye giriyor. Bu kısım ise sesi sizin duyduğunuz gibi duyuyor. Orta ve düşük frekanslar düzenlenerek sese ince ayar yapılıyor ve ses bu şekilde iletiliyor. Kısacası kusursuz bir ses deneyimi sunulması hedeflenmiş.

H1 Çipleri

Kulaklığın içerisinde yer alan sistemin kontrolü ise H1 çipleri sayesinde sağlanıyor. System in Package tasarımı temel alınarak geliştirilen H1 çipleri, hem çok daha iyi bir ses kalitesi sunulmasını sağlıyor hem Apple ürünleriyle anında eşleştirme imkanının sunulmasını sağlıyor hem de üzerinde yer alan 10 adet ses çekirdeği sayesinde, ses gecikme süresini en aza indiriyor.

AirPods Pro Fiyat ve Özellikler

Ayrıca çipin gürültü engelleme özelliğinin başarılı bir şekilde kontrol edilmesinde de görevli bir çip olduğunu ekleyelim.

Kuvvet Sensörü

Aktif gürültü engelleme özelliği kısmında söz etmiştik ancak biraz daha detaylı bir şekilde söz etmemiz gereken teknolojilerden birisi de kuvvet sensörü olarak bilinmekte. Sap kısmında yer alan kuvvet sensörü, müziklerinizi kolayca kontrol etmenizi sağlıyor. Aramalarınızı kontrol etmeniz ve modlar arasında geçiş yapmanızı sağlayan bölüm, elinizle hafif bir sıkıştırma yapmanızla çalışıyor.

AirPods Pro Fiyat ve Özellikler

AirPods Pro Pil Durumu

Teknik özelliklerin hemen ardından geçelim pil durumuna. Pil konusunda eski seriye göre bir güncelleme söz konusu. Öncelikle tek şarj ile 4,5 saat kullanım sunulduğunu ekleyelim. Kablosuz şarj kutusu sayesinde ise bu süre 24 saate kadar çıkıyor.

Gürültü engelleme özelliğini açık konuma getirecek olursanız, süre biraz daha kısalıyor. Ayrıca AirPods Pro kutusunun hızlı şarj sunduğunu ekleyelim. Yani kulaklıkları çok kısa bir süre içerisinde şarj edebiliyorsunuz. Yine kutu kablosuz şarj destekli. Şarj kutusunda 5 dakika şarj, 1 saat kullanım imkanı elde etmenizi sağlıyor.

AirPods Pro Fiyat ve Özellikler

Dayanıklılık

Sporcular için de kullanılması düşünülen AirPods Pro, suya karşı dayanıklı bir tasarımla geliyor. IPX4 sertifikası sayesinde hem tere hem de suya karşı koruma sunuluyor. Açıkçası bu özelliği ile sporcular için de ideal bir ürün sunulduğunu söylemek lazım. Yine de dayanıklılık konusunda tamamen kusursuz bir model söz konusu değil.

AirPods Pro Kutu İçeriği

  • AirPods Pro
  • Kablosuz şarj kutusu
  • Silikon kulaklık uçları. 3 farklı boy
  • Lightning – USB – C kablosu

AirPods Pro Fiyat ve Özellikler

Fiyatı

AirPods Pro fiyatı konusunda tanıtımın hemen sonrasında açıklamalar geldi. Yapılan açıklamalara göre serinin fiyatı 1899 TL olarak belirlendi.

AirPods Pro Almaya Değer Mi?

AirPods Pro özellikleri ve tasarımını değerlendirdiğimiz zaman, yeni kulaklık modelinin çok daha başarılı olduğunu görüyoruz. Eski seri ile karşılaştırıldığı zaman özellikle aktif gürültü engelleme özelliğinin bir tık öne çıktığını söylemek yanlış olmaz. Açıkçası fiyatı biraz yüksek. Fakat bütçe konusunda herhangi bir sorun yoksa, tercih edilebilecek modellerden bir tanesi. Özellikle yenilenen tasarım ve yeni ses sürücüleri başarılı bir modelin karşımızda olduğunu gösteriyor.

AirPods Pro özellikleri ve tasarımından söz ettik. Kısa süre sonra bu modeli tercih eden takipçilerimiz için en iyi AirPods Pro kılıfları hakkında bir içerik de yayınlayacağımızı belirtelim.

Önceki İçerikiOS 13.2 vs iOS 13.1.3 Hız Testi – Yeni Sürüm Ne Kadar Başarılı?
Sonraki İçerikIMEI Kayıt Ücretlerine Bir Zam Daha
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?