AirPods Max İncelemesi – Alınır mı? 

0
496

AirPods Max, Apple’ın aylardır beklediğimiz kafa üstü kablosuz kulaklık modeli. Kendi adıma söylersem aylarca değil de yıllarca bekledik desek yeridir. İlk sızıntı 2017 yılında falan gelmiş ve Apple’ın patentleri ortaya çıkmıştı.

Neyse konuyu dağıtmayalım. Gelecek olan geldi ve sonunda yeni kablosuz kulaklıklar tanıtıldı. Aslında tanıtıldığı gibi bu kulaklık modellerinin yazısını paylaşmıştık fakat detaylı bir inceleme yapmamıştık. Detayları görmek için biraz daha fazla zamana ihtiyacımız vardı.

Aradan geçen kısa zaman sonrasında incelememiz için verileri topladık. O zaman bakalım yeni kulaklık bize neler sağlıyor? Ne getirisi var ve ne götürüsü var? Alınır mı?

AirPods Max İncelemesi – Tasarım

Her şeyden önce bir elektronik ürün, önce göze hitap edecek düşüncesindeyim. Başta akıllı telefonlar için bunu söylüyoruz ama bir kulaklık için de aynı şey geçerli. Ürünün tanımına bakacak olursanız bu seriler “aksesuar” olarak geçiyor. Giyilebilir teknoloji ve bir aksesuar olarak kullanıldığını düşündüğümüz zaman, iyi bir tasarım görmek istiyoruz.

Burada Apple’ın çok fazla süslü sözleri var. İşte kusursuz bir dokunma hissi veren kapaklar falan filan. Bu süslü lafları bir kenara bırakacağız ve gerçek tasarım nasıl ona bakacağız.

AirPods Max

Taç Kısmı: Önce taç kısmı dediğimiz kafa üstü bant bölümü dikkat çekiyor. Burada ağırlığı dengelemek adına özel olarak hazırlanmış kollarla beraber özel bir tasarım sunuluyor. Kulaklığın başınıza aşırı yük yapmaması adına özel olarak tasarlanan bant, orta kısımda özel bir ağ örgüsü sunuyor.

Bu ağ örgüsü tasarımı, delikli yapı sayesinde, kafanızın kulaklığın temas ettiği bölgesinin nefes almasını sağlıyor. Ne kadar gerekli derseniz, bunu kullanımda anlayacaksınız ama uzun kullanımlarda gerekli olan bir detay. Gerekli olan bir özellik. Bunun dışında taç kısmının kolaylıkla ayarlanabilir olduğunu da ekleyelim.

AirPods Max

Kollar: Teleskobik kol adı verilen ayarlanabilir kollar ise kolay bir yükseklik kontrolü sunuyor. Kullanılan çelik sayesinde hem dayanıklı hem de kolay kullanım sunulması büyük avantaj.

Açıkçası bu kısımda dayanıksız bir metal kullanıldığı zaman, zaman içerisinde kontrol çubukları zarar görebiliyor. Aşınmalar yaşanabiliyor ya da fiziksel hasar meydana gelebiliyor. AirPods Max için böyle bir durum olmayacağını düşünebiliriz. Zaten AirPods Max inceleme değerlendirmesini yaparken bunun üzerinde duracağız.

AirPods Max

Kulaklık Kapakları: Kulaklık kapakları dışarıdan gözüktüğü kadarıyla baktığınız zaman, pürüzsüz ve dikkat çekici. Burada kullanılan malzeme çelik değil. Çerçeve ögelerinde olduğu gibi bu kısımda da çelik kullanılmış olsaydı kulaklık çok daha ağır olacaktı.

Apple burada ağırlığı düşürmek için alüminyum kullanmayı tercih etmiş. Kapakların bağımsız olarak dönmesini sağlayan ve basıncın dengelenmesini sağlayan özel bir mekanizma kullanılmış.

AirPods Max

Kulak Yastıkları: Kulak kısmına oturan bölüme yani yastıklara geldik. Şimdi burada kullanılan malzeme özel bir malzeme. Plastik ya da doğrudan kumaş değil. Ayrıca sunu deri de değil. Hem yalıtım konusunda istenen değerlere ulaşılması hem de kulağı rahat hissettirmesi için hafızalı köpük adı verilen özel bir malzeme kullanılmış.

Kulağınıza göre uyarlanabilir olan bu malzeme, maksimum yalıtım sağladığı gibi, kulağı da rahat hissettirmeyi başarıyor. Başarılı mı derseniz bana göre başarılı. Elinize aldığınız zaman, bunu daha iyi anlıyorsunuz.

Burada en büyük avantaj, yine AirPods Max inceleme notlarında da söz edeceğimiz değiştirme olayı. Bu kulaklık yastıklarını değiştirmek mümkün. Farklı renkler ve kombinasyonlar yapılabilir.

Özel Tasarım Ağ Kumaş: Kulaklık yastıklarının iç kısmında ise özel bir ağ kumaş kullanılmış. Yine gözümüzü Apple’a çeviriyoruz ve açıklamalara bakıyoruz. Bu özel kumaşın ses kalitesine katkı sağladığı söylenmiş. Fakat iç kısımda kullanılan ağ kısmı, bu seviyede birçok kulaklık modelinde deri olarak kullanılıyor. Daha kaliteli olanları var.

Digital Crown: Kulaklık başında, sadece tek bir kısımda kullanılan bir de digital crown tuşu var. Bu tuş, Apple Watch modellerinde kullanılan tasarımı birebir olarak yansıtıyormuş gibi bir hava söz konusu. Zaten gerçekte de öyle.

Renkler: Sonradan değiştirme imkanı bulunan yastıklar olduğunu düşünecek olursak, farklı kombinasyonlar sunulacaktır. Fakat satışta olan 5 renk var. Bunlar; Gümüş, Uzay Grisi, Gök Mavisi, Pembe, Yeşil.

Ölçüler:168.62 mm X 187.27 mm X 83.44 mm

Ağırlık: 384.8 gram

AirPods Max İncelemesi Tasarım Artıları

 • Değiştirilebilir kulaklık yastıkları
 • Kaliteli malzeme kullanılması
 • Çelik çubuklar
 • Farklı renk seçeneklerinin olması
 • Uzun ömürlü kullanım imkanı

AirPods Max Tasarım Eksiklikleri

 • Kulaklık yastıklarının iç malzemesi kumaş olmayabilirdi
 • Birazcık ağır

YouTube video

AirPods Max Teknik Özellikleri

Kablosuz kulaklık için tasarım bölümünün sonuna geldik. Tasarım kısmında sizin de görüşleriniz önemli. Tabii ki bu kişiden kişiye değişiklik gösteren bir durum. Kimi kullanıcılar bu tasarımı çok beğendi.

Kimi kullanıcılar ise bu tasarımda eksik kalan noktalar olduğunu söylüyor. Artık biraz karar size kalmış durumda. Gelin biz teknik özelliklere geçelim. Biliyorum bunu çok merak ediyorsunuz. Sonuçta markanın yeni bir denemesinden söz ediyoruz.

Aktif Gürültü Engelleme Sistemi

Bu sistem Apple’ın kablosuz kulaklıklarında karşılaştığımız bir teknoloji ama bu kez işin üzerine çok daha fazla gidildiğini anlıyoruz. Apple’ın söylediği, AirPods Max kendi sınıfının en iyi aktif gürültü engelleme teknolojisini sunuyor.

Bu konuda çok iddialılar. Yapılan denemelerde de kulaklık gerçekten iddiasını ortaya koyuyor gibi gözüküyor. Dış sesleri engellemek adına kulaklık içerisinde tam 6 adet dış kısım mikrofonu var.

Bu dış kısım mikrofonları sürekli olarak çevre seslerini dinlerken, aynı zamanda iki adet iç kısım mikrofonu da duyduğunuz seslerin ölçülmesini sağlıyor. AirPods Max inceleme notları içerisinde kesinlikle bu kısmı artı bir nokta olarak söyleyeceğiz. Çünkü mikrofonlar bir uyum içerisinde çalışıyor ve sonuçta maksimum gürültü yalıtımı sağlanıyor.

Tabii ki bu sadece yazılımla ya da mikrofonla açıklanabilecek olan bir sistem değil. Bunu aynı zamanda tasarımla da desteklemişler. Kulaklık, kulağa tam uyum sağlıyor ve bu sayede de en iyi fiziksel yalıtım sağlanmış oluyor. Her açıdan baktığınızda avantajlı bir sistem sunulmakta. Donanımlar birbirlerini tamamlıyor.

Dinamik Sürücüler

Kulaklıkta yer alan dinamik sürücüler de yine kullanıcıların dikkatini çekecek olan bir teknoloji sunuyor. Dinamik sürücüler çok geniş bir frekans aralığında tüm sesleri en net şekilde algılamanız için özel olarak hazırlanmış.

Apple’ın açıklamalarına göre, kule tipi olarak bildiğimiz hoparlör modellerinde kullanılan tasarıma benzer bir sürücü tasarımı kullanılmış. Çift neodim halka mıknatıslı motorlara yer verilen AirPods Max, harmonik distorsiyonu minimum seviyeye indirmek üzerine tasarlanmış.

Bu da demek oluyor ki en yüksek ses düzeye çıksanız bile, seste bir bozulma olmuyor ve her zaman için belli standartları yakalamış olan bir ses kalitesi sunuluyor. Ses kalitesi, sürücülerle doğru orantılı değişmekte.

Ayrıca kulaklıklar için yayınlanan inceleme videolarında da dikkat çeken bir konu var. Bu seride sadece bass üzerine gidilmemiş. Beats modellerinde olduğu gibi her düzeyde başta bass dikkat çekecek gibi bir şey yok. Daha çok amaç temiz sesi en iyi şekilde vermek ve tüm ayrıntıları, en yüksek ses seviyesinde bile verebilmek.

Bilişimsel Ses Teknolojisi

Kulaklıkta diğer ürünlerden farklı olarak kullanılan bir sistem var. AirPods Max her iki tarafında da H1 çipleriyle geliyor. Her iki taraf içerisinde de kullanılan H1 çipleri, üst düzey bir yazılım desteğine sahip. Bilişimsel ses teknolojisi olarak anılan bu teknolojide çipler içerisindeki çekirdekler dikkat çekmekte.

Her çip üzerinde 10 adet ses çekirdeği var ve bu ses çekirdeklerinin hem dışarıdan gelen sesin perdelenmesinde görev alıyor hem de size en iyi sesi sunma kısmında görev alıyor. Ses kulaklık yastıklarının kulak üzerindeki pozisyonuna göre adapte ediliyor.

Yani bir nevi cihaz kulağınıza göre en iyi sesin sunulmasını sağlamakta. Bunun teknik birçok detayı var ama biz o kısma girmeyelim. Direkt olarak adaptif EQ özelliğine geçelim ve AirPods Max bunu nasıl başarıyor onu görelim.

Adaptif EQ

Adaptif EQ özelliği de yine yukarıda belirttiğimiz gibi en doğru sesi vermeye odaklanan bir teknoloji. Bu teknoloji sesi kulaklık yastıklarının yerleşimlerine göre adapte etmek için kullanılmakta.

İç kısım mikrofonlar sizin duyduğunuz sesler üzerinde bir ölçüm yapıyor. Bu ölçüm üzerinden de müzik frekanslarında bir ayarlama yapılıyor. Bu yapılan ayarlama sayesinde her sesi en doğru ve en tutarlı şekilde duymuş oluyorsunuz.

Şeffaf Mod Özelliği

Gürültü engelleme teknolojisi çok başarılı bir teknoloji. Birçok kulaklık modelinde bu sistem kullanılıyor. Birçok kulaklık modelinde bu sistem kullanılıyor ama söylenen en iyisinin AirPods Max olduğu. İşte Şeffaf mod buna dayanan bir teknoloji.

Diyorsanız ki gürültü engelleme özelliğini kullanmak istemiyorum ve tam tersi olarak bir yandan kaliteli müzik dinlerken bir yandan da dışarıdan gelen sesleri algılamak istiyorum. O zaman şeffaf mod karşınıza çıkacak. Yine şeffaf mod özelliği de mikrofonlar yardımıyla dışarıdaki sesleri algılamanıza yardımcı oluyor. Tabii ki ses kalitesinde herhangi bir bozulma yaşanmıyor.

Uzamsal Ses Teknolojisi

Bir kulaklıkla müzik dinlemek, yapacağınız ilk şey ama ek şey değil. AirPods Max müzik tutkunları için iyi bir cihaz evet ama sadece odak bu değil. Bunun yanında filmler, TV programları gibi içerikler için de çok iyi bir ses deneyimi sunuluyor. Bunun için de kullanılan uzamsal ses teknolojisi var.

Uzamsal ses teknolojisi, dinamik kafa izleme adı verilen bir şekilde çalışıyor. Kafanızı nereye çevirirseniz çevirin, kulaklıklar en hafif hareketin bile algılanmasını sağlıyor ve yine seslerin buna göre düzenlenmesi hedefleniyor. Ayrıca seslerdeki her detayı da duyabiliyorsunuz.

AirPods Max

Kafa Algılama Özelliği

AirPods Max incelemesi için teknik kısımdan yavaş yavaş çıkalım. Teknik kısımdan yavaş yavaş çıkarken, kafa algılama özelliğine bakmak istiyorum. Kafa algılama özelliği, temelde çok basit bir özellik olarak görülmekte. Siz kulaklığı kafanızdan çıkardığınız zaman, medya ögesi durduruluyor. Siz kulaklığı tekrar kafanıza taktığınız zaman ise içerik oynatılmaya devam ediyor. Basit ama güzel bir detay.

Sürekli Açık Siri

Apple’ın diğer birçok ürününde olduğu gibi AirPods Max kablosuz kulaklık modelinde de sürekli açık Siri desteği sunuluyor. Sürekli açık Siri sayesinde “Hey Siri” dediğinizde direkt sanal asistan devreye giriyor.

AirPods Max Pil Durumu

Pil kapasitesi her üründe olduğu gibi açıklanmadı. Fakat pil değerleri duyuruldu. Kablolu olarak da kullanabileceğiniz kulaklık, 20 saat gibi bir dinleme süresi sunuyor. Tabii ki bu paylaşılan değer Apple tarafından paylaşılan değer.

Daha altı da olabilir. Şarj kısmına gelince bir ucunda USB Type C bir ucunda ise Lightning girişinin olduğu bir kablo görüyoruz. Bu kablo ile hızlı şarj destekleniyor. Sadece 5 dakikalık şarj ile kulaklığı 1,5 saat dinleme yapacak şekilde şarj etmeniz mümkün.

AirPods Max

AirPods Max Kutu İçeriği

AirPods Max incelemesi için olmazsa olmaz noktalardan birisi de kutu içeriği. Biliyorsunuz Apple yeni bir politika benimsedi ve kutularda artık şarj cihazı sunmuyor. iPhone 12 modellerinde olduğu gibi AirPods Max kutusunun içerisinden de şarj aleti çıkmıyor.

Fakat burada farklı bir sürpriz var. Kutu içerisinden smart case adı verilen bir kılıf çıkıyor. Akıllı kılıf, ufak bir göz bandına benziyor ve şık bir taşıma aparatı olarak kullanılabiliyor. Ayrıca kulaklıkları bu kılıf içerisine aldığınız zaman, kulaklık otomatik olarak güç koruma moduna geçiyor ve şarj konusunda ekstra bir süre elde edilmiş oluyor.

AirPods Max Fiyatı

Geldik asıl noktaya. Fiyat nasıl? Baştan belirteyim ki fiyat yüksek. 5.699 TL gibi bir satış fiyatı var. Bu rakam tüm renkler için geçerli. Yüksek mi? Evet gerçekten yüksek bir fiyat.

AirPods Max İnceleme Notları Artılar

 • Tasarım çok iyi
 • Ses kalitesi gerçekten iyi
 • Aktif gürültü engellemede lider
 • Şeffaflık modu çok başarılı çalışıyor
 • Çeşitli renk seçenekleri var
 • Pil süresi gayet başarılı
 • Dayanıklı

AirPods Max İnceleme Notları Eksi Yönler

 • Fiyat çok abartılı. Sadece ülkemiz için değil ABD fiyatları da rakiplerle karşılaştırıldığı zaman ciddi anlamda yüksek.
 • Biraz daha hafif olabilirdi

AirPods Max Alınır mı?

Kulaklığı tercih etmek isteyenlerin sorduğu soru bu. Direkt cevabım şu olacak ki bu fiyata alınacak bir kulaklık değil.

Fiyat gerçekten yüksek. Daha çok profesyonel kullanıma hitap ettiği için bu fiyatı vermektense alternatif modellere yönelmeyi tercih edebilirsiniz. Tabii ki bütçe sorunu yoksa, alınabilir. Ses kalitesi ve tasarım başarılı. Ama yine de fiyat bu olmamalıydı.

Önceki İçerikTürk Telekom iPhone 12 64GB Eskiyi Getir Yeniyi Götür Kampanyası
Sonraki İçerikZoom, Apple M1 İşlemci için Güncelleme Aldı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?