AirPods bağlantı sorunları nasıl çözülür?

3
4027

AirPods kullanırken rastgele bağlantı mı kopuyor? AirPods’u telefonunuza bağlarken sorun mu yaşıyorsunuz? Sürekli bluetooth bağlantısı mı kopuyor? Bu yazımızda AirPods bağlantı sorunlarının sebeplerine ve bu sorunların nasıl çözüleceğine değineceğiz.

Bluetooth kulaklıklarının en büyük sorunu belki de bağlantı kesilmeleridir. Bu genelleme AirPods için de geçerli. Bu bağlantı kesilmeleri bazen kısa süreli olsa da bazen de uzun süreli bağlantı kesilmeleriyle karşılaşabiliyorsunuz. Özellikle telefon görüşmesi sırasında yaşanan bağlantı kesilmeleri daha ciddi sonuçlara neden olabiliyor.

Hazırsanız AirPods bağlantı kopmalarının neden yaşandığına ve nasıl bu sorunların üstesinden gelebileceğimize bakalım.

AirPods 3

AirPod’larınız bağlantı kopması neden olur?

Bluetooth ile çalışan cihazların etkisinde kaldıkları Bluetooth paraziti denilen bozucu sinyaller vardır. Her bluetooth cihazı benzer frekanslarda çalışır. (2.4 Ghz) Bazen bu frekanslarda karışmalar olabilmektedir. Ayrıca Wi-fi (kablosuz bağlantı) ile çalışan cihazlar da bu parazitleri meydana getirebilmektedir. Örneğin; Modeme yakın bir yerde Bluetooth sorunu yaşıyorsanız sebebi modemin sinyallerinin meydana getirdiği karışıklık olabilir.

iOS Cihazlarınızı güncelleyin.

Apple bağlantı problemleriyle ilgili sık sık güncelleme yapmaktadır. iOS güncellemelerini takip etmeyi alışkanlık haline getirin. Apple’ın çıkardığı güncellemeleri takip edin.

Donanımsal sorunlar

Bazen sorun donanımsal olabilir. Yani AirPods’unuzun elektronik kısmında bir arıza yaşanıyor olabilir. AirPods’u düşürdüyseniz, toz, kir, sıvı vb.. bozucu etkenlerle teması olduysa AirPods’larınızın elektronik aksamında sorun yaşanabilir.

AirPods’larını düzenli olarak temizlemeli ve onları kılıf içinde kullanmalısınız. AirPods’larınızı nasıl temizleyeceğinizi bilmiyorsanız şu yazımıza bakabilirsiniz: AirPods’lar nasıl temizlenir?

Ayarları yanlış olabilir.

AirPods’u doğru yapılandırmazsanız bağlantı sorunu yaşayabilirsiniz. Bunu kontrol etmek için Bluetooth ayarlarına bakmalısınız.

Düşük pil sorunu

AirPods’lar yeterli şarja sahip olmadıklarında bağlantı sorunlarına neden olabilirler. Durup dururken bağlantı kopuyorsa ilk akla gelecek şey pilin azalması veya bitmesi olmalıdır. AirPods’ları sorunsuz kullanabilmeniz için sık sık şarj etmelisiniz.

Uyumsuz Bluetooth sürümleri

Apple’ın AirPods’ları en iyi Bluetooth 5.0 ile çalışırlar. Bunlarla eşleştirmeye çalıştığınız Windows PC, MacBook, iPod vb.. cihazınız muhtemelen daha düşük bir bluetooth versiyonu kullanıyor. Bu yüzden ArPods’unuz bağlantısını karşıdaki cihaza göre ayarlamak zorunda kalır. Böylece AirPods tam performansında çalışamaz.

Yazılım sorunları

Apple’ın her yazılım güncellemesinde bağlantı sorunlarına yönelik düzeltmeler oluyor. Örneğin; geçtiğimiz aylarda yaşanan “30-40 dk’ lık müzik çalma sonrasında bağlantı kesilmesi” sorunu yazılım güncellemesiyle çözülmüştü. Sorun yazılımda olduğunda sizin yapabileceğiniz tek şey güncellemek. Güncelleme gelmediyse Apple’ın güncelleme getirmesini beklemek gerekiyor.

AirPods’u güncellemek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

 • iOS Ayarlarınıza gidin ve Bluetooth’a dokunun.
 • Cihaz listesinde AirPods’larınızı bulun
 • Yanlarındaki ‘i’ simgesine dokunun.
 • Bir sonraki sayfada, AirPods’larınızın mevcut üretici yazılımı sürümünü kontrol edebilirsiniz. 3E751 sürümüyse, zaten en son ürün yazılımına sahipsiniz. Değilse, AirPods’larınızı WiFi açıkken iPhone’unuza bağlamanız yeterlidir; güncellemeyi otomatik olarak yüklemesi gerekir.

AirPod’larınız bağlantı kopması sorunu nasıl çözülür?

AirPods’unuzun bağlantı kesilmesi sorununu bulmak ve düzeltmek nispeten kolaydır ve çoğu durumda birkaç dakika içinde yapılabilir.

Aşağıda, AirPod’larınızın bağlantısının kesilmesini engelleyebilecek çok sayıda çözüm bulacaksınız. Bunları uygularken sorun giderildiyse diğerlerini yapmanıza gerek yoktur.

 1. AirPod’ların pil seviyesini kontrol edin

Öncelikle, AirPod’larınızda ne kadar pil kaldığını kontrol etmelisiniz. AirPod’larınızın cihazınıza bağlanması (ve bağlı kalması) için yeterli pile ihtiyaçları olacaktır.

AirPods’larınızın pil seviyesini kontrol etmek için;

 • AirPod’lar kılıflarının içindeyken kapağı açın ve cihazınıza yakın tutun.
 • Birkaç saniye sonra kalan pil miktarı ekranınızda görünecektir.

Mac’te AirPod’larınızın pilini kontrol etmek için;

 • AirPod’larınızı kılıfından çıkarın ve dışarıda bırakın.
 • Mac’inizde menü çubuğundaki Bluetooth simgesine tıklayın. Böylece her bir kulaklığın mevcut pil yüzdesi otomatik olarak gösterilecektir.

Bluetooth sembolü yoksa, Sistem Tercihleri > Bluetooth’a giderek ve “Bluetooth’u menü çubuğunda göster” seçeneğini işaretleyerek etkinleştirin.

Bluetooth’un açık olup olmadığını kontrol edin.

Cihazınızın AirPod’larınızla bağlantı kurabilmesi ve bu bağlantıyı sürdürebilmesi için Bluetooth’unuzun açık olması gerekir.

AirPods’unuza bağlanırken sorunlarla karşılaşırsanız Bluetooth’unuzu kapatıp tekrar açmayı deneyin.

 • iPhone’da bunun için;

Ayarlar > Bluetooth menüsüne gelin. Buradan Bluetooth kısmını ON (Çalışır) konumuna alın.

 • PC’de bunun için;
 • Windows + I tuşlarına birlikte basın. Gelen ekranda Cihazlar yazan kısma tıklayın. Orada Bluetooth butonunu göreceksiniz. Açık konuma getirin.

Not: Bilgisayarınızda bu yazıyı göremiyorsanız cihazınız Bluetooth’u desteklemiyor olabilir. Bazı cihazlarda da Driver yüklemek gerekebilir. Bu cihazlara Aygıt yöneticisinden eksik driver olup olmadığına bakmak gerekir. Yine bilgisayarınızda bluetooth fonksiyonu yoksa küçük bir bluetooth adaptörü satın alarak bu sorunu çözebilirsiniz.

AirPod’ları kutuya geri koyun (ardından tekrar çıkarın)

AirPod’larınızın bağlantısı kesilirse bazen otomatik olarak yeniden bağlanmazlar. Bu olursa, onları kutularına geri koyun. AirPod’larınızı kutularına geri koyduğunuzda şarj olmaya başlarlar. Bu, herhangi bir eşleştirilmiş bağlantıyı otomatik olarak ortadan kaldırır.

5 saniye sonra kutudan çıkarın ve takın. AirPod’lar cihazınıza otomatik olarak yeniden bağlanmalıdır.

 

Airpod’larınızı sıfırlayın

Basit bir resetleme ile birçok sorun çözülebilir. Sıfırlama ise bundan daha etkilidir. AirPod’larınızı sıfırladığınızda, eşleştirilmiş tüm cihaz geçmişini kaldırırsınız. Bu, onları fabrika ayarlarına geri döndürecektir. Tekrar eşleşme yapmak istediğinizde sorun yaşanma olasılığı düşük olacaktır. Bakınız:

AirPods nasıl resetlenir? (Sıfırlanır)

Otomatik Kulak Algılama’yı kapatın.

Her AirPod, ne zaman kullanıldıklarını ve ne zaman kullanılmadıklarını söyleyen bir sensör içerir. Bu sensör bazen kulağınızda olup olmadığını algılamada sorun yaşayabilir ve bu da güç tasarrufu amacıyla bağlantılarının kesilmesine neden olur. Bazen AirPods’lar kulağınızda hareket ettikçe bu sistem bunu algılar. Konumda meydana gelen küçük bir değişiklik, Otomatik Kulak Algılama sistemini tetikler ve bağlantının kesilmesine neden olur.

AirPods bağlantı sorununu çözmek için bu sistemi iptal etmeyi deneyin.

Öncelikle; kasa açık olmalıdır. Daha sonra Ayarlar’a gidin, ardından Bluetooth’u seçin. AirPods’un olduğu yerdeki “i” yazısına dokunun. Buradan “otomatik kulak algılamayı” kapatın.

Bu sistemi kapattığınız halde AirPods bağlantı kopmaları hala devam ediyorsa, yine eski haline getirin.

AirPods bağlantı sorunları nasıl çözülür? (Çözüldü)

Umarız bu yazımızda yazan yöntemlerle AirPods Bluetooth bağlantı sorununuzu çözmüşsünüzdür.  Sorun hala devam ediyorsa yorum kısmından yazabilirsiniz. Size birkaç yöntem daha önerebiliriz. Sorun çözülmüyorsa yazımızda bahsettiğimiz gibi, sorunun elektronik aksamdan kaynaklanıyor olabileceğini göz önünde tutunuz. Bu durumda profesyonel servis yardımı almanız gerekecektir.

AirPods servis ücretlerini merak ediyorsanız ilgili yazımıza bakabilirsiniz: AirPods servis ücretleri

AirPods’unuz kaybolduysa neler yapabileceğinizi şurada belirttik: AirPods kayboldu. Ne yapabilirim?

 

Önceki İçerikMacBook ve Windows’da Zoom “Unable to Connect” Hatası Çözümü
Sonraki İçerikSatın aldığınız AirPods’un orijinal mi yoksa sahte mi olduğunu nasıl anlarsınız?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

3 YORUMLAR

 1. Merhaba
  AirPods 2 sahibiyim. Bul uygulamasindan AirPods larimin konumunu gormek istedigimde konum bulunamadı ibaresini görüyorum ve bir turlu aktiflestiremedim. Yardımcı olabilir misiniz

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?