Açılmayan Telefondan Veri Kurtarma Nasıl Yapılır? Seçenekler Neler?

0
8723

Açılmayan telefondan veri kurtarma, basit anlamda bakacak olursanız çok mümkün değilmiş gibi gözükebilir. Dediğimiz gibi çok basit düşünecek olursanız, telefon açılmıyor veriyi de alamayız diyebilirsiniz.

Fakat konu gerçekten bu kadar basit mi derseniz değil. Düz mantık düşündüğümüz zaman evet veri telefon açılmadan alınamaz ama işin detayına indiğiniz zaman, telefon açılmasa bile verileri kurtarmanın mümkün olduğunu göreceksiniz.

Doğru soru verileri kurtarmak mümkün mü değil de verileri nasıl kurtarabiliriz olmalı. Elbette bu konuya girdiysek sizin için bazı çözüm önerilerine de yer vereceğiz. Hemen geçelim detaylara.

İlginizi Çekebilir: iPhone’a Nasıl Film İndirilir ? ( Videolu Anlatım – 2019 Güncel )

Açılmayan Telefondan Veri Kurtarma Mümkün mü?

Önce şu soruya net bir cevap vereyim. Evet! Telefonunuz açılmasa bile verilerinizi almanız mümkün. Fakat önemli olan kısım şu ki telefonunuz neden açılmıyor? Sorun ne? Bir ekran hatası mı var yoksa farklı bir durum mu var?

Çünkü hasar durumuna göre yapabileceğiniz işlemler de değişiyor. Hepsini adım adım ele alacağız ama önce en sık karşılaşılan sorundan yani ekrandan bahsedelim.

Dokunmatiği Bozuk Telefondan Verileri Kurtarma

İlk senaryoyu yazıyorum dostlar. Telefonun ekranına bir baskı uygulandı ya da ekranda dokunmatiği kendiliğinden bozuldu. Telefonu açıyorsunuz ve telefonun ekranına görüntü geliyor ama dokunmatik bir türlü çalışmıyor. Tamam telefondan vazgeçtiniz ama ya veriler? Veriler nasıl kurtarılacak? İki farklı durum var.

Telefonunuz Kilit Açmaya Gerek Duymayan Bir Model: Direkt olarak telefonunuzu bir USB kablo ile bilgisayara bağlayın. Çoğu eski model tuş kilidi açılmasını istemeyecektir ve direkt bağlantı kuracaktır. Sonrasında verilerinizi almanız çok basit. Telefonun dosyalarına girin ve buradan da verilerinizi kopyalayın.

Telefonunuz Bağlantı için Kilit Açma İstiyor: Açılmayan telefondan veri kurtarmak istiyorsunuz ama telefonu bilgisayara bağladığınız zaman, güvenlik nedeniyle cihaz onay istiyor. Dokunmatiğimiz bozuk olduğu için onay veremiyoruz. Bu durumda da basit bir önerim var.

Artık birçok telefon farklı aparatlarla harici bir kontrol cihazını destekliyor. Yani sizin anlayacağını bir aparat alıyorsunuz ve herhangi bir fareyi bağlayarak ekranınıza fare imleci gelmesini sağlayabiliyorsunuz. Telefonunuz bunu destekliyorsa, dokunmatik kullanır gibi mouseu kullanın ve verilerinizi yine bilgisayarınıza aktarın.

Açılmayan telefondan veri kurtarma

Dokunmatik Çalışıyor Ama Ekranda Görüntü Yok

İkinci durum tam tersi durum olarak değerlendirilebilecek olan durum. Eğer ekranınızda dokunmatiğiniz çalışıyor ve bunu geri bildirimlerden anlıyorsanız, ama ekranda görüntü yoksa, o zaman yine uygulayabileceğiniz bir işlem var.

Bunun için MHL denilen bir dönüştürücü almanız gerekiyor. Dönüştürücüyü kullanarak telefonun görüntüsünü televizyon ya da herhangi bir ekrana aktarabilirsiniz. Dokunmatiği kullanıp yine verileri kopyalayabilirsiniz. Bunun için telefonunuzun MHL kablosunu desteklemesi gerekiyor.

Ekranı Tamamen Kırık Olan Telefondan Veri Kurtarma

Derinlere doğru gidelim. Şimdi ekranımızda görüntü varsa, yani sorun sadece dokunmatik sorunu ise ne yapacağımızı anlattık. Tersi durumu da anlattık. Ya ekranımız tamamen kullanılmaz durumda ise.

Sadece dokunmatik sorunu değil bunun yanında tüm ekranda sorun varsa o zaman da yapacağınız işlemler biraz değişiyor. Açılmayan telefondan veri kurtarma için bu kısımda yine ek bir masraf yapmanız gerekebilir.

Bu durumda bir teknik servise gideceksiniz. Yetkili olan isimlerce yapılması gereken bir işlemimiz var. Telefonunuz çalışıyor ama ekranda hiçbir şekilde görüntü yoksa ve ekran tamamen kullanılamaz halde ise telefonunuza idareten bir ekran takacaklar.

Ekranı tam olarak takmaya bile gerek yok. Sonrasında telefonunuzdan veriler alınacak ve yedeklemeler yapılacak. Böylece açılmayan telefondan veri kurtarmak mümkün.

Bölüm -2- Hiç Açılmayan Telefondan Veri Kurtarma

Hep ekran konusundan söz ettik. Ekran kırık ise ya da dokunmatiği çalışmıyor ise yapacaklarınızı anlattık. Ya telefon hiç açılmıyorsa? O zaman ne yapacağız? Telefonunuzun tamamen bozulduğunu varsayalım ve yapacaklarınızdan söz edelim.

SD Kart Kullanmak Hikayesi

Bu konuda birçok sitede SD kart kullanıyorsanız gibi bir açıklama gördüm. Bunu zaten biliyorsunuz. SD kart kullanıyorsanız, bazı verileriniz SD kart üzerine depolanır. Bu durumda da telefona gerek olmadan verileri alabilirsiniz. Tabii ki her veriyi yedeklememişseniz her veriye ulaşmanız da mümkün olmaz. Açıkçası SD kart konusunu sadece bir detay olarak eklemek istedim. Bana göre konu dışı.

Arıza Durumuna Dikkat!

Bir başka konu arıza durumu konusu. Açılmayan telefonu bilgisayara bağlamak ya da telefonu açmak tekrar tekrar şarja takıp durumu kontrol etmek gibi işlemler yapabilirsiniz. Biraz daha konuyu açacak olursam, tabii ki telefonun açılmasını sağlamak için uğraşacaksınız.

Sonuçta telefon bozuldu ve bir şekilde cihazı çalıştırmaya çalışıyorsunuz. İşte burada arıza durumu çok önemli. Eğer telefonunuzda sıvı teması olmuş ve bu yüzden açılmıyorsa, kesinlikle telefonu bilgisayara bağlamaya ya da açmaya çalışmayın.

Pili çıkabiliyorsa çıkarın ve bırakın. Çalıştırmanız, telefonun anakartının kısa devre olmasına neden olabilir ve bu da verilerin tamamen gitmesine neden olabilir. Sadece uyarı olarak eklemek istedim.

Telefon Tamamen Bozulmuşsa Nasıl Ver Kurtarılır?

Öncesinde bu işlemler için kullanılan bazı programlar vardı. Açılmayan telefondan veri kurtarma programı olarak bilinen birçok program kullanılmaz hale geldi çünkü artık telefonlarda ekstra ekstra koruma var. Fakat yine de telefonunuz hiç açılmıyorsa veriler tamamen gitmiş demek değil. Verileri kurtarmanız için hala şansınız var. Bunun için telefon üzerinde yer alan EMMC çipleri kullanılıyor.

Telefon hasar görmüş hatta parçalanmış olsa bile EMMC çipi adı verilen çip sağlam olduğu sürece verilerinizi alabilirsiniz. Verilerin depolandığı bu kısım, basit bir teknik müdahale ile bir USB kart okuyucusuna dönüştürülebilir.

Eğer bu işlemde işe yaramazsa, değişim sistemi kullanılıyor. EMMC dikkatli bir şekilde çıkarılıyor ve başka bir sağlam anakart üzerine takılarak, verilerin kurtarılması sağlanıyor.

Burada bilmeniz gereken şey, bu işlemi sizin yapmanızın çok mümkün olmadığı. Bu işlem için mutlaka teknik destek almanız gerekiyor. Yetkili olan adreslerden destek almanız durumunda, veri kurtarma işlemini yapabiliyorsunuz.

Veri kurtarmak için hizmet veren adresler var. Yine bu adreslerden de yararlanabilirsiniz. Sadece alanında uzman olan ekiplerin çalıştığı yerleri tercih etmenizi öneririm çünkü hem hassas bir işlem yapılacak hem de verilerinizin güvenliği önemli. Yani sonuçta sizin verilerinize erişilecek ve bunun profesyonel olan kişilerce, gizliliğinize önem verilerek yapılması gerekiyor.

Umarım sorularınızın cevaplarınızı bulmuşsunuzdur. Açılmayan telefondan veri kurtarma konusunda merak ettiğiniz başka bir bölüm varsa, yorum gönderebilirsiniz. Farklı durumlar için nasıl kurtarma yapılabileceğine ilişkin önerilerde bulunabiliriz.

Önceki İçerikMicrosoft Edge, Apple M1 İşlemci için Güncellendi
Sonraki İçerikAkıllı Saat için Eskiyi Getir Yeniyi Götür Kampanyası Başladı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?