ABD Temyiz Mahkemesinden Samsung Lehine Karar

0
395

Bir dönem Apple ve Samsung arasında şiddetli patent ihlal davaları yaşanmış ve Apple Samsung’dan 930 milyon $ tazminat kazanmıştı. Ancak Reuters’ın yayımladığı son habere göre dava kısmen Apple’ın aleyhine sonuçlanmış olabilir.

930 milyon $ tazminat ödemekle karşı karşıya kalan Samsung, ABD’de temyiz mahkemesine başvurdu ve mahkemenin verdiği ancak tam olarak kesinlik kazanmayan son kararına göre 930 milyon $ olan tazminatta 382 milyon $’a yakın bir indirim yapıldı. Yani Samsung’un ödeyeceği 930 milyon $’lık tazminat cezası 548 milyon $’a düşürüldü. Temyiz mahkemesinin bu kararının altında ise Samsung’un telefon modelinin doğrudan iPhone benzeri olmadığı, ticari bir ürün olması sebebi ile benzerlik olabileceği ve Samsung’un hiçbir hukuki veya tekniki ihlalde bulunmadığı yönünde bir dayanak var.

ABD temyiz mahkemesi, jüri tarafından verilen 930 milyon $’lık tazminat cezası üzerinde 382 milyon $’lık “ticari takdim indirimi”ne gitmiş oldu ve ceza bir alt mahkemenin son kararına sunulmak üzere 548 milyon $ olarak gönderildi. Apple’ın bu karar karşısında nasıl bir adım atacağı henüz bilinmiyor ancak önümüzdeki günlerde ortamın tekrar kızışacağı görüşü hakim.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?