A14X işlemcisi için Üretim Tarihi Belli Oldu

0
156

Apple, yeni bir döneme hazırlanmakta. Firma yeni döneme 15 Eylül ile geçecek. Önce iPhone 12 modelleri tanıtılacak. Sonra iPad tanıtılacak. Ardından bir akıllı saat gelecek ve bu ürünlerle beraber yeni bir dönem başlamış olacak. Yeni dönemi başlatacak teknolojilerden birisi de tabii ki A14 işlemcileri olacak.

5 nm üretim teknolojisinin ilk ürünlerinden biri olan A14 işlemciler, iPhone modellerini performans açısından uçuracak. İşlemcilerden beklentiler çok yüksek. Beklentiler o kadar yüksek ki bazı teknoloji kaynakları işlemcileri bilgisayar işlemcileri ile karşılaştırmaya başladı. iPhone içerisinde kullanılacak olan işlemciyi göreceğiz ve bu iddiaların ne kadar gerçek olacağını anlayacağız ama asıl nokta şu ki A14X işlemci de gelecek.

Apple’ın Intel ile anlaşmasını bitirmesi ve Mac modellerinde kendi işlemcilerini kullanacağını açıklamasından sonra önem kazanan A14X işlemci, belki de markanın en güçlü işlemcisi olacak.

A14X işlemci Üretime Hazırlanıyor

Digitimes haberine göre yeni işlemci için beklenen zaman da geldi. Apple üretim konusunda yeniden TSMC ile anlaşmaya vardı ve 5 nm üretim teknolojisinden geçmiş yeni A14X işlemciler, 2020 yılının son çeyreğinde üretime girecek.

Bu işlemci 3 farklı Mac işlemcisinin ilk modeli olacak. Son çeyrekte üretilecek olan serinin başta yeni MacBook modellerinde kullanılması bekleniyor. İkinci hedef ise iPad Pro serisi tablet modellerinde yeni işlemcilerin kullanılacak olması.

2021 yılında gelecek iPad Pro modelleri bu A14X işlemciden beslenebilir ve haliyle rakiplerine kök söktürebilir. Yine ARM tabanlı olarak geliştirilen yeni teknolojinin MacBook kısmındaki ilk temsilcisi ise 12 inçlik yeni MacBook olacak.

Bu cihazda üst düzey bir performans sunulması ve üst düzey performans değerlerinin yanında 20 saate kadar pil ömrü sunulması bekleniyor. Açıkçası çok iddialı detaylar bunlar. Fakat bu bilgilere güveniyoruz çünkü Apple’ın, A14X işlemci için yapmış olduğu yatırım çok yüksek miktarlarda.

İşlemcinin hem performanslı hem de güç tasarruflu olması için 5 nm üretim, zaten önemli ancak bunun üzerine daha birçok özel teknolojinin kullanıldığı ve toplamda 25 milyar dolar harcandığı söyleniyor. Artık siz düşünün ne kadar geniş kapsamlı bir proje sunulduğunu.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?