A14X İşlemcileri iOS 14.5 Kodları İçerisinde Ortaya Çıktı

0
145

Apple, işlemci konusunda çok etkin bir marka haline geldi. Zaten A serisi işlemciler mobil dünyayı sallıyordu. Fakat ardından Mac modellerinde yer alan M serisi işlemciler geldi. Marka resmen bu konuda kendisini kanıtladı. Kanıtlamaya da devam edecek gibi duruyor çünkü peşi sıra yeni işlemci modelleri de ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu sefer A14X işlemcisi için yeni gelişmeler var.

En son yayınlanan iOS 14.5 beta 5 ve iPadOS 14.5 beta 5 sürümleri içerisinde yer alan kodlar yeni işlemciler için bazı gelişmeleri ortaya çıkardı. İşlemcilerin iPad serisi için beklenen işlemciler olduğu, sızmış oldu.

İlginizi Çekebilir: Intel’den Şok Apple Açıklaması Geldi

iOS 14.5 İçerisinde A14X Serisi Hakkında Neler Gizli?

9to5mac ekibi tarafından yapılan çalışma sonrasında yeni işlemciler için bazı detaylar da ortaya çıkarılmış oldu. Beta kodları içerisinde, şu an kullanımda olan işlemcilerle alakası olmayan “13G” kod adında bir işlemci olduğu gözüküyor.

Bu işlemcinin A14 ailesinin bir üyesi olduğu net olarak anlaşılıyor. Uzmanlara göre bu işlemciler A14X serisi işlemciler. Şimdiden kodlar içerisinde yerini aldığı söylenen işlemcilerin, yeni iPad Pro içerisinde yer almasının da kesin olduğu söyleniyor.

Çünkü yine kodlar içerisinde yeni iPad modellerine ait olan bazı seri numaraları bulunmuş durumda. iPad Pro modellerine ait olduğu söylenen bu numaralar; J523, J522, J518 ve J517 olarak geçmiş. Haliyle bu 4 versiyon içerisinde de kodlarda bulunan A14X işlemcilerin kullanılacağı iddiası var.

A14X

İşlemcinin özellikleri için söylenenler ise devir değiştirecek cinsten. iPad Pro modellerinin şimdiye kadar bu güce hiç ulaşmadığı iddiası var. Yani yeni işlemcilerden beklentiler o kadar yüksek. Zaten öncesinde de benzeri haberleri paylaşmıştık. Bu serilerin Mac içerisinde yer alan M1 işlemci ile çarpıştırılacak olan işlemciler olduğunu anlamıştık.

İşlemcilerin ne kadar başarılı olacağını yakında öğrenmeyi umut ediyoruz. Zira Nisan ayında yeni bir tanıtımdan söz ediliyor. Nisan ayında yapılacak tanıtım, hem işlemciler için hem de tabletler için sis bulutlarını dağıtacak. Tabii ki yeni bir erteleme haberi gelmezse.

Önceki İçerikIntel’den Şok Apple Açıklaması Geldi
Sonraki İçerikYeni Apple TV, tvOS 14.5 Kodlarında Ortaya Çıktı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?