8.nesil iPad mi? 7.nesil iPad mi? Hangisini Almalıyım?

0
1728

iPad sınıfı yenilendi. 15 gün önce tanıtılan yeni tablet modelleri, Apple’ın bir nesil daha değiştirmesine neden oldu. iPhone öncesinde güzel bir hazırlık sağlayan yeni iPad modelleri içerisinde yeni Air modelinin ayrı bir yeri var ama merak edilen bir model daha geldi. O model 8.nesil iPad serisi. Bir önceki nesil temel iPad modelinin yerini alacak olan yeni tablet, henüz satışa çıkmadı ama yeni bir iPad almak isteyenler şimdiden karşılaştırmalara başladı. Karşılaştırılan tabletler 8.nesil iPad vs 7.nesil iPad modelleri.

Aslında bu karşılaştırmanın önemli bir nedeni var. Böyle bir karşılaştırma gündemde çünkü yeni nesil iPad modelinde öyle sanıldığı kadar çok değişiklik yok. Birkaç nokta dışında bir değişim göremedik. Tabii ki burada şunu da ekleyelim ki değişiklik az ama öz değişiklik. Geçelim karşılaştırmaya.

8.nesil iPad vs 7.nesil iPad Ekran Karşılaştırması

İki tablette ekran özelliklerini ayrı ayrı işlemeyeceğiz. Çünkü şöyle ki iki tablette de kullanılan ekran özellikleri bire bir olarak aynı tutuldu. 7 ile 8 arasında ekran konusunda bir fark olmadığı için ekranın özelliklerine bakalım.

İki tablet modelinde de 10.2 inç ekran kullanılıyor. Retina ekran, 2160 X 1620 piksel çözünürlüğe sahip ve bu değer sabit tutulan 264 PPi piksel yoğunluğunun yakalanmasını sağlamış durumda. Genel olarak ekran kalitesinin yüksek tutulduğunu söyleyebileceğimiz tabletlerin maksimum parlaklık değeri ise 500 nit olarak açıklandı.

500 nit parlaklık değeri, tipi bir değer ama Apple için tipik bir değer. Birçok tablete göre çok daha iyi bir değer. Anlayacağınız iki tablette de yer alan ekran oldukça başarılı.

Karşılaştırmada kazanan yok çünkü tekrar tekrar belirttiğim gibi 8.nesil iPad ile 7.nesil iPad arasında ekran konusunda bir fark yok.

8.nesil iPad vs 7.nesil iPad

8.nesil iPad vs 7.nesil iPad Tasarım Karşılaştırması

Bu bölümleri atlayabilirdik ama en azından kısaca yer vermek istedik. Neden atlayabilirdik diyorum çünkü ekranda olduğu gibi tasarım özelliklerinde de bir fark yok. İki tabletin tasarımı bire bir olarak aynı. Sadece yeni tablet 4-5 gram daha ağır ki onu da anlamak mümkün değil. Tasarım notlarına gelince;

  • 10.2 inç ekran çerçeveli ve alt çerçevede yer alan Home tuşu sabit.
  • Arka kısımda tek kamera ve köşede yer sabit
  • Renkler; gümüş, uzay grisi ve altın rengi
  • 250,6 mm X 174,1 mm X 7,5 mm ölçüler sabit.

8.nesil iPad vs 7.nesil iPad

8.nesil iPad vs 7.nesil iPad Teknik Özellik Karşılaştırması

İşte fark burada. Her iki tablet modelinin diğer tüm özellikleri sabit tutulmuş olabilir ama teknik özellikler kısmında bir fark var.

7.nesil iPad içerisinde kullanılan işlemci A10 Fusion serisi işlemci olmuştu. Bu işlemci biraz eski bir döneme denk geliyor ve oyun performansı konusunda son yıllarda geri kalmaya başladı. Son oyunlar için çok yüksek performans değerleri sunulmadığı bilinen bir işlemci.

A10 Fusion 4 çekirdekli, 2.33 GHz hızında çalışan ve grafik biriminde de 6 çekirdekli PowerVR Series 7XT Plus kullanılan bir mobil işlemci. 64 bir mimarisinin benimsendiği işlemci çok kötü değil ama eskimeye başladı.

8.nesil iPad içerisinde yer alan işlemci ise öyle sanıldığı gibi A14 ya da A13 değil. Daha eski bir işlemci olan A12 işlemcisinin kullanıldığı seri, A12 Bionic ile beraber Neural Engine yani yapay zeka sistemini de getiriyor.

Yapay zeka bölümü tabletin oyunlarda ve çizim programlarında çok daha yüksek bir performans ortaya koymasını sağlıyor.

A12 Bionic işlemcisi 2.5 GHz hızında ve 6 çekirdek. Çekirdekler;

  • 4 adet 1.6 Ghz Tempest çekirdeği
  • 2 adet 2.5 GHz Vortex çekirdeği
  • 4 çekirdekli Apple GPU birimine ek olarak bir de Neural Engine alanı var.

8.nesil iPad vs 7.nesil iPad

İşlem gücü açısından baktığımız zaman 8.nesil iPad modeli eski tabletin daha üzerinde gözüküyor. En az %20-30’luk bir performans artışı olacak orası kesin. Bunun yanında yeni tabletin RAM ve depolama birimlerinde de değişiklik olduğunu düşünebilirsiniz. Mesela RAM miktarının artmış olabileceği düşünülebilir. Fakat öyle değil. Bu özellikler de iki tablet için ortak.

  • 3 GB RAM iki tablet için de geçerli
  • 32 GB ile 128 GB depolama alanı iki tablet için ge geçerli olan özellik.

Son olarak pil kapasitesi konusunda bilgi verelim. A12 işlemcisi tabii ki verimlilik konusunda daha iyi. Fakat şunu da unutmamak gerekiyor ki öyle uçurum oluşmuyor. Zaten Apple’ın verdiği değerler de bunu gösteriyor. Her iki tabletin de 10 saate kadar pil dayanma süresine yer verdiği söylendi. Pil süresi değişmiyor.

8.nesil iPad vs 7.nesil iPad Kamera Özellikleri

İki tablet modelinde de kullanılan kameralar aynı. Aynı özelliklerden devam ettiğimiz zaman, arka kısımda 8 MP değerinde bir kamera görüyoruz. f/2.4 diyafram açıklığının kullanıldığı kamera 5 elementli lensli ve 1080p kayıt yapabiliyor. Karma kızılötesi filtresi ve ve otomatik odaklama özelliği de var.

Ön kısımda kullanılan kamera defalarca denediğimiz 1.2 MP f/2.4 diyafram açıklığında 720p kayıt özellikli kamera. Kamera konusunda da ekleyebileceğimiz ek bir şey yok.

8.nesil iPad vs 7.nesil iPad

Akıllı Kalem Desteği

Her iki tablet için de hem smart pin desteği var hem de akıllı kalem desteği var. Her iki tablet için de desteklenen akıllı kalem 1.nesil Apple Pencil akıllı kalem.

8.nesil iPad vs 7.nesil iPad Fiyatları

7.nesil iPad modeli yeni tablet tanıtılana kadar 2.799 TL’den başlayan fiyatlarla satılmıştı. Fakat tanıtımdan sonra resmi sitede tableti bulamadık. Bu seri satıştan kaldırıldı ve yeni tablet satışa sunuldu. Hala e-ticaret siteleri üzerinden 7.nesil satın alınabiliyor ama fiyat değişmiş durumda. Fiyat 3.099 TL seviyesine kadar çıkmış durumda.

8.nesil iPad modelinin fiyatlarına gelince, bu modelde de öyle çok yüksek fiyatlar sunulmadı. Tabletin başlangıç fiyatı 3.199 TL ve depolama alanı değiştirilince, fiyat artış gösteriyor. Fiyat açısından baktığımız zaman da çok bir fark yok.

8.nesil iPad

8.nesil iPad vs 7.nesil iPad Hangisini Almalı?

Şimdi sona geldik. Özelliklere baktığımızda fark yok. Sadece işlemci farkı var. Bir tablette A10 işlemci bir tablette ise A12 işlemci var. Fakat arada çok yüksek bir fiyat farkı da yok. Hatta son durumdan sonra fiyatlar hemen hemen aynı seviyeye geldi.

Eğer yeni bir tablet alacaksanız, mutlaka 8.nesil iPad modelini bekleyin. Şu an satışlar başlamadı ama kesin olarak yeni tablet modelini bekleyin önümüzdeki ay gibi satışlar başlayacaktır.

Önceki İçerikiPhone 12 Teslimatları 5 Ekim’de Başlıyor
Sonraki İçerikApple A14 Bionic Nasıl Bir İşlemci? Ne Kadar Güçlü?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?