7. nesil iPod Nano Eski Cihazlar Listesine Taşındı

0
153

Apple’ın bir stratejisi var. Bu stratejiye göre 5-7 yılı doldurmuş olan cihazlar kademe kademe eski cihazlar listelerine ekleniyor. Eski cihazlar listesine eklenmesi, bir ürün için desteğin son halkası demek oluyor. Belki bir süre daha donanım desteği devam ediyor ama kısa sürede ürün tarihin tozlu raflarına kaldırılıyor. İşte bu ürünlere bir yenisi daha eklendi. 7. nesil iPod Nano için benzer bir karar verildi.

2015 yılında piyasaya sürülen 7. nesil iPod Nano cihazının eski ürünler sınıfına alınması, sadece bu ürün için değil bu seri için yolun sonunun geldiğini gösteriyor. Çünkü serinin son halkası zaten 7.nesil nano modeli olmuştu.

7. nesil iPod Nano Defteri Kapandı

iPod Nano modelleri arasında son ürün olan 7.nesil, bir dönem bayağı bir sevildi. Aslında Apple’ın değerli ürünlerinden biri olarak da görülebilir. Serinin tarihine bakacak olursak çok köklü bir tarihi yok.

İlk modeli 2005 yılında piyasaya sürülen cihaz, iPod modellerinin en küçük versiyonu olmuştu. Bir hayli küçük ama bir o kadar da işlevsel olan bu cihazlar, 2015 yılında gelen son modeller beraber dokunmatik ekran desteğine kavuşmuş ve çok daha fazla seçenekle renklendirilmişti.

Seri bir süre devam etmişti ve dediğimiz gibi çıkış yaptığı yıllarda satmıştı. Satış rakamları çok yüksek değildi ama yine de yüksekti. Sonrasında 2017 yılında iPod Shuffle modeliyle beraber bu serinin yenilenmesine de son verilmiş yani seri durdurulmuştu.

7. nesil iPod Nano

8.nesil iPod Nano gelmedi. Bundan sonra gelen modeller iPod Touch modelleri oldu ki şu an bile devam eden modeller iPod Touch modelleri olarak biliniyor. 7.nesilin resmi olarak da eski ürünler kategorisine girişinden sonra artık bu ürün sınıfı da tarihin tozlu raflarında yer bulmuş oldu.

Başarılı mı ya da çok mu gerekli tartışılır ama Apple dünyasından bir iPod Nano serisi geldi ve geçti. Unutmayalım ki şu an çok popüler bulduğumuz yeni iPhone modelleri bile bir gün Apple2ın eski ürünler kategorisine taşınacak. 🙂 Apple’ın yapısı bu.

Önceki İçerikmacOS Big Sur ile 4K Netflix Desteği Geliyor
Sonraki İçerikiOS 14 Dönüşleri Kapandı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?