Torrent nedir? Torrent nasıl indirilir?

1
16526

İnternetten film, oyun, müzik, kitap gibi şeyleri indirmenin bir çok yolu var. Bu yolların en hızlı ve kolay olanı belki de torrent’dir. Bekleme sorunu yoktur. Ücretli üyelik istemez. Hız sınırı internet bağlantınız kadardır. İstediğiniz zaman indirmeye ara verebilir ve sonra devam edebilirsiniz. İndirirken filmi ön izleyebilirsiniz. Eğer torrent kullanmayı bilmiyorsanız çok şey kaybediyorsunuz. Bu yazımızda torrent sitelerinden nasıl indirme yapabileceğimizi inceleyeceğiz.

Torrent nedir?

“Torrent” genellikle çeşitli bilgileri tutan meta verileri içeren bir bilgisayar dosyasıdır. Bir torrent dosyası normalde .torrent uzantısıyla gelir. İçerisinde bazı dosyalara dair bilgiler bulunur. Bu bilgi daha sonra kullanıcıların gerçek dosyaları kişisel bilgisayarlarına kolayca indirmelerine izin veren  uTorrent, Transmission veya BitTorrent gibi bir BitTorrent yazılımı tarafından kullanılır.

Torrent nasıl indirilir?

Torrent indirmek şu adımlardan oluşuyor:

1. Torrent tracker sitesi bulmak.
2. İndirmek istediğiniz içeriği aratmak.
3. Ya dosyayı ya da magnet linkini indirmek.
4. Torrent istemci programını yüklemek.
5. Torrent dosyasını açmak.
6. Dosyanın kaydedileceği yeri seçmek.
7. Dosyayı indirmek.

 

Adım 1 : Torrent istemci programını yüklemek

En yaygın torrent programı utorrent’dir. Açık kaynak olduğundan oldukça güvenilirdir. İndirme sırasında dosyaya göz atma gibi birçok yararlı özellikleri vardır. (Diyelim ki 4GB’lık film indiriyorsunuz 10-15 MB indikten sonra inen kısmı izleyip, indirmekten vazgeçebilir veya devam edebilirsiniz.)

 

Programı indirip bilgisayarınıza kurduktan sonra devam edelim.

Adım 2: Torrent tracker sitesi bulmak

Bu sitelerden en sağlam olanları uluslararası olanlardır. Yani İngilizce olan siteler. Yabancı torrent sitelerinde Türkçe içerik pek bulamazsınız ama popüler içerikleri (Yeni çıkan filmler, oyunlar, ingilizce e book) çok rahat bulursunuz.

Torrent sitesi bulmak

Torrent siteleri yasal değildir. Bu yüzden sürekli FBI takibine uğrarlar ve kapatılırlar. Ama aynı veri tabanı farklı bir site ile devam ettiğinden kullanıcılar her zaman yeni bir torrent sitesi bulurlar. Yukarıdaki gibi bir “most populer torrent sites” – “en iyi torrent siteleri” gibi bir arama size kullanılabilir bir torrent sitesi listesi verecektir.

Aşağıda sürekli güncellediğimiz 2 yazı var. Bu yazılardan uygun torrent sitesini bulabilirsiniz.

En İyi Torrent Siteleri (2018 güncel)

2018’in En İyi Yerli Torrent Siteleri

2 çeşit torrent sitesi tipi bulunur. Bunlar; Public (Üyeliksiz) ve Private (Üyelik isteyen)

  • Public trackerlar herkes tarafından kullanılabilir. Bu sitelerde sayısız virüslü dosya da bulunur. Bu yüzden bilgisayarınızda antivirüs programı olmasına dikkat edin. Virüslü dosyalarla özellikle program indirirken karşılaşırsınız. Film, mp3 gibi dosyaların indirilmesinde, sadece medya dosyasını indirmeyi seçerseniz sorun olmayacaktır.
  • Private trackerlar davetiye ile çalışırlar. Başka bir üyeden davetiye bulmalı veya vip üyelik satın almalısınız. Bu sitelerde download-upload oranını kontrol altında tutmanız gerekir. Yani indirdiğiniz dosyaları hemen silmemeli ve başkasının indirmesine izin vermelisiniz. Private trackerlarda her istediğinizi bulamayabilirsiniz ama hak sahipleri tarafından takip edilmeleri zordur. Bu yüzden public sitelerde bulamayacağınız dosyaları bulmanız mümkündür. Türkçe içerik bulabileceğiniz siteler Private torrent siteleridir.  Buralarda yerli dizileri, yeni çıkan şarkıları bulabilirsiniz.

Adım 3: İndirmek istediğiniz içeriği aratmak.

 

Torrent arama

Her torrent sitesinin arama kısmı farklıdır. Arama yaparken reklam pencereleri açılabilir. Bu konuda birkaç denemeden sonra tecrübe kazanabilirsiniz. Bu sitelerde çok sayıda reklam bulunur. Reklamlara tıklamamayı da birkaç deneme sonrası öğrenirsiniz.

Birçok torrent sitesinde Seed-Leech oranları da yazar. Seed beslenmek anlamına gelir. Ne kadar yüksekse o kadar hızlı dosya indirebilirsiniz. Leech ise o dosyayı indirenlerin sayısını gösterir. Bunun düşük olması iyidir. Seed sayısı aynı zamanda o dosyanın popülerliğini gösterir. Torrent dosyasının yorumlarını da okuyun. Virüs içeriyorsa genelde burada birileri yazmıştır.

Birçok torrent sitesi size torrent içeriğini gösterir. Film indirecekseniz Capslere (Film görüntüleri) bakabilirsiniz. Ayrıca indireceğiniz filmin kalitesi de önemlidir. TVRIP, HD, FullHD, BlueRay, MP4, 720P, 1080P, gibi birçok video standardı bulunur. Zamanla bunları ayırt etmeyi öğrenirsiniz.

Adım 4: Ya dosyayı ya da magnet linkini indirmek.

 

Torrent dosyasını 2 şekilde indirmek mümkün. Ya torrent dosyasını direk indireceksiniz ya da magnet dosyasını indireceksiniz. İkisi de aynı sonucu verir. Magnet dosyası yukarıda mıknatıs şeklinde olan kısıma tıklayarak indirilir. Magnet dosyasını indirdiğinizde bilgisayarınıza torrent indirme dosyası inmez. Bu yüzden daha güvenilirdir.

 

Adım 5: Magnet dosyasını açmak veya torrent dosyasını uTorrent’e yüklemek

4. adımda bulduğumuz magnet dosyasına tıklayalım. Dosya uTorrent programında açılır. Açılmaz ve sizden program sorarsa 1 seferlik uTorrent programı ile açılmasını sağlayın. Bu işlemi yapamadıysanız torrent dosyasını direk indirin. İndirdikten sonra çift tıklayın. uTorrent’de açılacaktır. Halen olmuyorsa, torrent dosyasına sağ tıklayıp, birlikte aç kısmından uTorrent’i siz seçin.

 

İŞLEM BU KADAR. ARTIK TORRENT NASIL KULLANILIR BİLİYORSUNUZ

Not: Torrent teknolojisi gri alanda kalan bir teknolojidir. Yasal değildir. Uygulamada indirenler için bir yaptırım olması pek mümkün olmasa da site sahipleri sıklıkla yasal takibe maruz kalırlar. Ayrıca virüsler bu alanda çok yaygındır. Özellikle public torrent sitelerinden program indirilmesini tavsiye etmiyoruz. Torrent kullanmanın en güvenli yollarından birisi de VPN servisleridir.

2018’in En İyi VPN Servisleri (En İyi 5)

Uyarı: Torrent indirmek için mobil internet kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Torrent indirmek mobil internet kotanızı kısa sürede bitirecektir.

Ayrıca şu yazı da ilginizi çekebilir:

iPhone ve iPad ile torrent nasıl indirilir?

Önceki İçerikiPhone Klavye Geçmişi Nasıl Temizlenir?
Sonraki İçerikiPad’e nasıl film indirilir?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?