5 Adımda Mac’e Ücretsiz Windows 10 Nasıl Kurulur

12
60577

2015 yılında Microsoft Windows 10 sürümü ile geliyor. Microsoft için büyük bir yıl olacak. Windows 10, bir teknik önizlemesi mevcut ve Mac üzerinde nasıl çalışacağı ile ilgileniyorsanız, size sanallaştırma yazılımını kullanarak, Mac üzerinde güvenle kurulum yapabilirsiniz. Dahası, herhangi bir ücret ödemenize gerek yok.  Çünkü Windows 10 önizleme sanallaştırma yazılımı ücretsiz.

1. Adım: Sanallaştırma veya Boot Camp?

OS X içinde ya da Boot Camp kullanarak ayrı bir sabit disk bölümü: Eğer Mac üzerinde hem Windows olsun hem de OS X olsun istiyorsanız Boot Camp kullanmalısınız. Bu sayede sabit diskiniz üzerinde ayrı bir bölüm oluşturulur ve bu bölüme Windows’u kurabilirsiniz.

Sanallaştırma yazılımı farklı çalışır: Siz, sadece dosya oluşturma ve bir PC sanal örneğini oluşturur. Mac yazılımı çalıştırıyorsanız Mac sabit sürücünün bölüm haritası ile karıştırması söz konusu olabilir. Bir şey gerçekten yanlış giderse – ve bu bir önizleme yazılımı, unutmayın – Mac’in sabit disk bölümlerine yanlış girdi olursa ki olabilir, bu sanallaştırma yazılımını kullanarak yanlış girdileri temizlemek çok kolay.

Boot Camp henüz, Windows 10 desteklemez ve bunu seçerseniz onun sürücüleri, Windows 10 Teknik Önizleme ile %100 çalışmayabilir. Microsoft resmi olarak yeni sürümü bıraktıktan sonra, Windows 10 için Boot Camp desteği resmi olarak gelecektir. Windows 10 Teknik Önizleme için Boot Camp kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

HER MAC KULLANICISININ BİLMESİ GEREKEN BİLGİLER:

2. Adım: Sanallaştırma Yazılımı Yükleme

Sanallaştırma yazılımını çalıştıran Microsoft Windows 10 önizleme için şu anda en iyi seçenek bu gibi görünüyor, hem de Parallels Desktop veya VMware Fusion varsa daha da iyi bir seçenek olamaz.

Eğer Mac’iniz için sanal makine yazılımı yoksa, VirtualBox’ı Oracle’den indirebilirsiniz. Sadece Fusion ve Parallels gibi bir sanallaştırma araçları ücretli ama belirli bir süre için ücretsizler. Bu yüzden isterseniz her zaman ücretsiz olan VirtualBox’ı indirin.

 

Benim deneyimime göre VirtualBox ücretsiz bile olsa VMware Fusion ve Parallels Desktop ile karşılaştırıldığında, güçlü performansa sahip değil.

Mac için sanallaştırma yazılımlarını aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz:

3. Adım: Windows 10’u İndirin

Sanallaştırma yazılımını indirdikten sonra, Windows 10 Teknik Önizleme ISO görüntüsünü indirmeniz/edinmeniz gerekiyor. ISO görüntüsü için Windows’un hazır kopyası bulunmaktadır. Buradan indirebilirsiniz.

Disk görüntüsünü almak için, Microsoft’un Windows Insider Programı kapsamında kayıt gerekir. Zaten OneDrive veya Xbox Live veya benzeri bir Microsoft hesabı oluşturmadıysanız, kayıt sırasında yapabilirsiniz. Ayrıca daha kolay hatırlamak ve daha sonra (iCloud gibi) bulmak için yapmak için varolan bir e-posta adresine hesabı bağlayabilirsiniz.

Kurulum ve kayıt yaptırdıktan sonra, Microsoft bağlantıları indirmek için bir web sayfasına sizi yönlendirecektir; Bu sayfa Windows 10 önizleme sürümünü etkinleştirmek için gereken ürün anahtarını içermektedir.

4. Adım: Yeni Bir Sanal Makine Oluşturma

 • VirtualBox’ı açın.
 • New/Yeni düğmesine tıklayın.
 • Name/Ad alanına, “Windows 10” veya ne istiyorsanız yazın.
 • Type/Tip Microsoft Windows olarak bırakın.
 • Version/Sürüm menüsüne tıklayın ve Windows’u 8.1 (64 bit) seçin.

 

Windows 10 sorunsuz kurulumu için önümüzdeki birkaç ekranlar için varsayılan ayarları kullanmanız, bu kısımları değiştirmemeniz gerekiyor. VirtualBox Yöneticisi’nde listelenen sanal makine oluşturulacaktır. Bunu seçin ve Start/Başlat düğmesini tıklayın.

 

5. Adım: Windows 10 Teknik Önizlemeyi Yükleyin

Eğer sanal makineyi oluşturmayı bitirdiğinizde, aşağıdaki uyarı gelecektir, yani: “Bir sanal optik disk dosyası ya da sizin yeni sanal makine başlatmak için bir fiziksel optik diski seçin” Eğer indirdiğiniz, Windows 10 Teknik Önizleme ISO dosyasını bulmak için kullanabileceğiniz dosya tarayıcısına gitmek için klasör simgesini tıklayın.

 

Start/ Başlat düğmesine tıklayın.

Windows 10 Teknik Önizleme yükleyicisinin vereceği yönergeleri izleyin. Windows’u yüklemek istediğiniz yer sorulacaktır; Tek seçenek ayrılmamış alan sadece VirtualBox oluşturduğunuz sanal sabit disk karşılık gelen bir sürücü olmalıdır. Onu seçin ve Next/İleri’ye tıklayın.

 

Sürecin geri kalanı sadece bir kaç adımlık kurulum ve hepsi bu kadar. Bir sanal makine yeniden başlatıldıktan sonra, Mac üzerinde çalışan Windows 10 masaüstüne bakıyor olacaksınız.

 

Herhangi Bir Sorunuz mu Var?

Eğer herhangi bir sorun yaşıyorsanız veya herhangi bir sorunuz varsa, yazıya yorum olarak bildirin.

Önceki İçerikApple Watch için İlk Oyun Geliştirildi
Sonraki İçerikApple’ın OS X 10.10.2 Sürümünde Google Project Zero Tarafından Güvenlik Açıkları Saptandı
Apple kullanıcısı ve Software Developer olma yolunda emin adımlarla ilerliyor...

12 YORUMLAR

  • Uygulama içinden silmek istediğiniz sanal işletim sistemine sağ tık ile ” remove ” seçeneği çıkacaktır sanırım. Ben Parallels desktop kullanıyorum bende bu şekilde Muharrem Bey. Siz hangi sanal makineyi kullanıyorsunuz? Program değiştikçe tabii ki yollar değişebilir 🙂

 1. Merhabalar,ben parallels desktop sanallaştırma programını kullanarak windows 7 kurdum,birde linux kali kurdum fakat ikisini birden çalıştıramıyorum yardımcı olur musunuz acil lütfen!!!

 2. Sanal makina kullanımı birazcık zorlaşabiliyor. Boot Camp bence en kolayı. Bir arkadaşımın Macbook’una Boot Camp ile Windows 10 kurduk. Gerçekten çok iyi çalışmakta ve şu an Macbook’undan CS:GO oynuyor. 🙂

 3. arkadaşlar mac air i5 almayı düşünüyorum mevcut pc hp i5 mac Windows 10 olarak kullanırsam nasıl bir verim alırım yani hp i5 üstü bir verim mümkün mü rica etsem bu konuda beni aydınlatır mısınız ?

 4. merhabalar virtualbox u indirdim ama bende unarchiver adında program var ve onunla açmaya çalışıyor ve açamıyor. Başka bir program olan dr.unarchiver programını indirdim ama onda da açamadı. Yani virtualbox u açamıyorum yardımcı olabilir misiniz ?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?