4K monitör için hangi kablo kullanılmalı?

Yeni bir 4K monitör aldınız ve bilgisayarınıza hangi kablo ile bağlantı yapacağınızı mı düşünüyorsunuz? Seçenekleriniz genel olarak şunlar: HDMI, DisplayPort, USB-C ve Thunderbolt. Peki hangisi daha iyi? Hangisini almalısınız?

0
350

Bu yazımızda HDMI, DisplayPort, USB-C ve Thunderbolt teknolojilerini inceleyeceğiz. Bu teknolojilerin bağlantı hızı başta olmak üzere birçok özelliğini ele alacağız. Kablo alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız. Ayrıca birden fazla 4K monitör kullanacaksanız hangi kabloları kullanabileceğinizi öğreneceksiniz. 5K veya 8K monitörler için gerekli kabloları biliyor olacaksınız.

Önce HDMI 2.1 ile başlayalım.

HDMI 2.1

HDMI teknolojisi şu an en yaygın kullanılan video aktarım teknolojisi. Televizyonlarda, oyun konsollarında, medya player’larda sık kullanılıyor. Stabil bir veri aktarımı sağlayan gelişmir bir teknoloji.

HDMI 2.1 ile 48 Gbps veri aktarım hızını destekleyen, en son HDMI sürümü. HDMI 2 ile 10K çözünürlük – 60 Hz frekansa kadar video aktarım destekleniyor. 4K monitör veya televizyonda kullanacaksanız HDMI 2.1 çok yeterli bir kablo.

Papatya zinciri denilen bilgisayardan monitöre, ondan diğer monitöre bağlantı kolaylığı HDMI 2.1 için mümkün. Ancak bunu şimdilik çok az monitör markası destekliyor.

 

HDMI kabloların fiyatları diğer seçeneklere göre daha uygun. Kablo uzunluğuna göre değişse de genelde 30-50 TL civarında normal bir HDMI kablo alabiliyorsunuz. Daha kaliteli HDMI kablolar için daha fazla para vermeniz gerekecektir. HDMI 2.1 kablosu almak için en az 100 TL’yi gözden çıkarmalısınız. (2020 yılı)

Uyumluluk konusunda tartışmasız lider kablo çeşidi HDMI 2.1 kablodur. Eski versiyon olan HDMI 2.0 uyumlu cihazlarla da sorunsuz çalışır. (Yalnızca Renk 10 bit yerine 8 bit olur.)

Oyuncuların kullandıkları FreeSync standardını HDMI 2.0 desteklemez. HDMI 2.0 destekleyen monitörler daha ucuz olsa da ses ve görüntü anlamında HDMI 2.1 ‘e göre kayıplar olacaktır.

HDMI 2.1 destekleyen 4K bir monitör bütçenize uymuyorsa, HDMI 2.0 destekli bir monitör ve kablo olarak da DisplayPort kablosu size daha iyi bir oyun deneyimi sağlayacaktır. Bu dediğim özellikle birden fazla monitörü papatya zinciri ile bağlayacaklar için geçerli.

DisplayPort

DisplayPort uzun zamandır teknoloji gurularının tercih ettiği bir teknoloji. Sebebini anlamak zor değil: HDMI 2.1 48 Gbps hızını desteklerken yeni çıkacak olan DisplayPort 2; 80 Gbps hızını destekleyebiliyor. DisplayPort 2, 2020 sonunda piyasaya çıkacak.

Şu an DisplayPort 1.4 en çok kullanlan model. 8K çözünürlük ve 60 Fps desteğ var. HDMI 2.1’de olduğu gibi 10 bit renk desteği var. 4K destekleyen 2 monitörü papatya zinciri ile birbirine bağlayabiliyorsunuz.

DisplayPort 1.4 192 kHz ve 24 bit sesi 7.1 kanallı sistemde sorunsuz çalabilirken bu oran HDMI 2.0 ile sağlanamıyor. Ayrıca FreeSync özelliği de DisplayPort tarafından destekleniyor. Bu özellik HDMI kablolarda HDMI 2.1 de var.

DisplayPort 1.4 HDR içerikler için dinamik metadata’yı destekliyor. Böylece Dolby Vision ve HDR10+ desteği de sağlanmış oluyor. Bu konuda sizi sınırlayacak bir şey varsa bu da monitörünüzün kalitesi olacaktır.

DisplayPort cihazlar arası bağlantı yapabildiğinden ethernet portu olarak da kullanılabilir.

Her ne kadar DisplayPort un bir çok özelliği HDMI teknolojisinden iyi olsa da yaygınlık kısmında HDMI’nin çok gerisinde. Birçok PC üreticisi cihazlarına DisplayPort girişi ve çıkışı koymuyorlar. Ancak üst düzey PC ve Monitörlerde DisplayPort çıkışı bulunuyor.

DisplayPort 2 hakkında daha fazla bilgiyi şu sayfamızda bulabilirsiniz: DisplayPort 2 nedir?

USB-C

USB-C yaygın kullanıma sahip bir kablo çeşididir.  4K çözünürlükte, 60 Fps’de bir sinyali 3 bit renkte taşıyabilir. USB-C bağlantısı neredeyse tüm yeni dizüstü bilgisayarlarda var. Dizüstü bilgisayarda kullanacaksanız ilk tercihiniz USB-C olabilir.

USB – C birçok alternatif modda çalışan bir teknoloji. İlerleyen günlerde bununla ilgili bir yazı yayınlayacağız. Örneğin USB-PD modunda 90 W güç aktarımı yapılabiliyor. Bu değer MacBook’un şarj olması için yeterli bir değer.

USB-C ile de papatya zincirinde birden fazla 4K monitörü birbirine bağlayabiliyorsunuz.

ThunderBolt

Thunderbolt, USB-C portlarını da kullanabilen bir teknoloji. Şu an Thunderbolt 3 kullanılıyor. Thunderbolt 3; 40 Gbps veri hızı sağlayabiliyor.

Thunderbolt 3;  2 adet 4K çözünürlüğü 60 Fps’de destekliyor. 1 adet 4K monitörü ise 120 fps’de çalıştırabiliyorsunuz. 5K çözünürlüğünde ise 60 fps destekliyor.  Bunlar USB’ye göre çok daha iyi değerler.

MacBook Pro’larda 2 Thunderbolt kablo ile 4 tane papatya zinciri şeklinde bağlanmış 4K monitör bağlanabiliyor. Çözünürlük 5K olduğunda ise 2 adet monitör bağlanabiliyor. Thunderbolt Apple’ın iddialı teknolojilerinden birisi. Özellikle Mac kullanıcılarının vazgeçemeyeceği bir kablo.

Thunderbolt 3, sadece monitör bağlamakta kullanılmıyor. Aynı zamanda harici disk, harici GPu gibi donanımların bağlanmasında da kullanılabiliyor.

Thunderbolt 3 kullanmanız için uyumlu bir donanımlara ihtiyacınız var. Örneğin her 4K monitörde Thunderbolt 3 girişi yok. Thunderbolt 3’ün fiyatı HDMI kablolara veya DisplayPort kablolara göre daha pahalı. Şu an Apple’ın sitesinde 80 cm uzunluğunda Thunderbolt 3 kablosu 300 TL’ye satılıyor.

Tek bir monitörde kullanacaksınız Thunderbolt 3’e gerek olmayabilir. Ayrıca Apple’ın diğer cihazlarını kullanmıyorsanız da uzak durmanız gereken bir kablo çeşidi.

 

Hangi kablo sizin için uygun?

Şimdilerde en yaygın kablo HDMI 2.1 Birçok teknoloji kullanıcılarının işini görüyor. Fiyatı da diğerlerine göre çok daha iyi.

DisplayPort 1.4 HDMI 2.0’a göre daha iyi. Özellikle birden fazla monitör bağlayacaksanız. Eğer tek monitörde kullanacaksanız aralarında çok fark yok diyebiliriz.

USB-C kablosu özellikle dizüstü cihazlar için uygun. Alt modlarıyla ayrıca cihazınızı şarj da edebilirsiniz.

Thunderbolt 3, bunların arasında en yüksek veri transfer hızına sahip olan kablo. 4 tane 4K monitörü veya 2 tane 5K monitörü bağlayacaksanız rakibi yok. Tek sorunu tüm ekranların ona uygun olmaması. Yine de LG, Asus gibi büyük PC üreticilerinin Thunderbolt 3 uyumlu oyun monitörleri piyasada bulunuyor.

 

 

Önceki İçerikDisplayPort 2 nedir?
Sonraki İçerikiPhone’da Google Drive Face ID ve Touch ID Kilidini Ayarlama
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?