4 Kameralı iPhone Sızdırıldı – Beklemeye Değer

0
533

4 kameralı iPhone, bu yıl gündemimizde yoktu. Tamam iPhone 12 içerisinde 4 model olacak ama bunların 1 tanesinde 2 kamera, diğerlerinde ise 3 arka kamera olacağı söyleniyordu.

3 arka kamera bile Apple için yeni sayılır. Apple yetenekli kameralar kullanıyor ama sayıya çok takılmıyor. Bayağı uzun bir süre tek kamera kullanıldı.

Sonra çift kamera devam etti. 3 kamera yeni. Haliyle biz de iPhone 12 içerisinde 4 kameranın olacağı bir model beklemiyorduk. Bilgilerde bu az çok doğrulanmış.

4 Kameralı iPhone için 1 Sene Daha Bekleyeceğiz

Sızdırılan görseller ve bilgiler iPhone 12 modellerine ait değil. Bir sene sonra çıkacak iPhone 13 modeline ait.

Teknik çizim olarak paylaşılan görsellere baktığımızda kare alanının dolduğunu anlıyoruz. Sonunda bu alan tam kare olacak ve simetrik bir görüntü sunacak. İki iki yanlara sıralanacak kameralardan ana kameranın 64 MP olması beklentisi var. Nerede 12 MP nerede 64 MP diyebilirsiniz ama belgelerde böyle.

İkinci kamerada 12 MP değil. İkinci kamerada da yine gelişme var. 40 MP 5x derecesine kadar optik zoom özellikli. Üçüncü kamera 64 MP ve dördüncü kamerada yine zoom özellikli 40 MP kamera.

Toplam 4 etti. 3 kamerada iPhone telefonlarının kamera değerlendirmelerinde ne kadar yüksek puanlar alındığı biliniyor. DxOMark değerlendirmelerinde ilk 3 içerisinde olmasa bile mutlaka en iyiler listesinde çıkıyor.

4 Kameralı iPhone

4 Kameralı iPhone geldiğinde ve bu kameralar da donanımsal olarak güncellendiğinde, rakiplerin gözünü korkutacak bir kamera düzeni kullanımda olacak. Eklemek istediğim bir şey daha var. 4 kamera var ama resimde 5 sensör gözüküyor. Bunun nedenini tahmin ettiğinizi düşünüyorum.

Tahmin etmemişseniz ben söyleyeyim LIDAR tarayıcı. iPad Pro için kullanılan LIDAR tarayıcı iPhone 13 telefonuna da entegre edilecek. 4+1 kamerayı hevesle bekliyorum. LIDAR tarayıcının ana kamera sensörlerine kattığı artıyı iPad Pro’dan tahmin edebiliyoruz. iPhone’da bu sensörleri görmek güzel olacak.

Önceki İçerikiOS 13.5’ten Geri Dönemeyeceğiz – Elveda Eski Sürümler
Sonraki İçerikiPhone SE 2020 Türkiye’de Satışa Çıktı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?