30 Yıl Öncesine Ait Şeffaf Kasalı Macintosh Classic Görüntüleri Paylaşıldı

0
231

Macintosh Classic, adı gibi Apple’ın klasiklerinden bir tanesi. Uygun fiyatlı ev bilgisayarı ifadesiyle satışa sunulan model, zamanında birçok kullanıcının ilk tercihi oldu ve Apple’ın iyiden iyiye tanınmasını sağladı.

Zamanında dediğimiz bu cihaz 30 yıl öncesine ait. 1990 yılında satışa sunulan seri, dediğimiz gibi o dönem beklentilerin çok daha üzerinde ilgi toplamıştı. Hala ilgi gören çünkü koleksiyon değeri olan ilkel bilgisayar için bugün ilginç bir paylaşım geldi.

DongleBookPro Twitter hesabından paylaşılan yeni görseller, klasikler arasında yer alan bu serinin şeffaf kasalı bir versiyonunu işaret ediyor.

Şeffaf Kasalı Macintosh Classic Nasıl Gözüküyor?

Şeffaf bir kasa içerisinde görüntüleri paylaşılan cihaz, kendi dönemi için çok ses getirecek bir seri gibi gözüküyor. Şeffaf kasa kullanılması sayesinde iç kısımda yer alan donanım sisteminin ortaya çıkmasını sağlayan cihazın, Macintosh içerisinde ne kadar boşluk olduğunu da gösterdiğini görüyoruz.

Bu özel versiyonda da yine 9 inç monokrom CRT monitör kullanıldığını görüyoruz. 1 MB RAM, Motorola 68000 8 MHz CPU biriminin olduğu da söylenen versiyon, satışa hazır olarak gözüküyor. Dönemine göre gayet iyi bir cihaz olan serinin, satışa hazır olmasına karşın bu versiyonun hiç satılmadığını da belirtelim.

Macintosh Classic

Apple böyle bir versiyonu piyasaya sürmek için çalışmalarını yapmış ve prototip hazırlıklarını da tamamlamış. Görüldüğü gibi prototip tasarımları ortaya çıkan şeffaf özel kasanın, hiç satışa çıkmamış olması da değerini biraz daha arttırıyor. Apple’ın bu özel seriyi satışa sunmadan prototip aşamasında tutması, şu an için koleksiyoncuların iştahını kabarmış durumda.

Macintosh Classic

Açıkçası herhangi bir yerinde, herhangi bir sorun olmadığını gördüğümüz serinin bu haliyle bir açık arttırmada satışa çıkması, rekor fiyatlara satılması demek oluyor. Görselleri paylaşan Twitter hesabından bu konuda bir bilgi verilmemiş.

Macintosh Classic

Çok nadir görülen açık kasalı prototiplere bir örnek olan yeni serinin böyle bir müzayedede satışa çıkması durumunda biz de sizlerle bunu paylaşacağız. Dediğimiz gibi şeffaf Macintosh Classic prototipi gibi bir cihazın rekor sayılabilecek değerlere satılması söz konusu olacaktır.

Macintosh Classic

Önceki İçerikYoutube’un en fazla dislike alan (beğenilmeyen) videoları
Sonraki İçerikAirPods Max Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?