2022 Mac Pro İşlemcisi için Önemli İddialar Geldi 

0
114

Apple’ın  bilgisayarlarında yer verdiği işlemciler değişmeye başladı. İlk değişim Apple M1 serisiyle başladı. Bu işlemciyi kullanan MacBook modelleri ve Mac Mini modelleri de sunuldu. Fakat M1 sadece işin başlangıç kısmı olacak. 2022 Mac Pro modeli için ortaya atılan yeni yol haritası, Apple’ın çok daha iddialı olduğunu gösteriyor. Beklentiler çok daha fazlasının geleceğini gösteriyor.

İlginizi Çekebilir: Sonunda AirPods 3 Net Görselleri Geldi

2022 Mac Pro İşlemcileri Rekor Kırabilir

Apple M1 işlemcisinde 4+4 yapısının kullanıldığı biliniyor ve toplamda 8 çekirdek var. Fakat bir sonraki modelde bu değişecek. 4+8 şeklinde bir çekirdek dizilimi olacak. Bunlar MacBook modellerinde yer alan yeni nesil işlemciler olacak. ,

Fakat 2022 Mac Pro işlemcileri daha da önemli olacak. Şöyle ki bu modellerde yer alan işlemcilerin tam anlamıyla performans odaklı üst seviye ilk ARM tabanlı modeller olacağı söyleniyor.

Bu modellerde kullanılacak olan ilk işlemciler 8+24 çekirdekli yani toplamda 32 çekirdek bulunduracak. Bir sonraki 12+36 çekirdekli olacak. Bu da 2022 Mac Pro modelinde 48 çekirdek olacağını gösteriyor. Ayrıca GPU için de tam 64 çekirdekli bir GPU sunulacağı iddiası var ki bu da zaten serinin ne kadar güçlü olacağına bir özet.

2022 Mac Pro

En güçlü işlemci seçeneği ise bu olmayacak. Bunun üzerinde bir seçenek daha olacak. O seçenekte de 16+48 çekirdek sunulması bekleniyor. GPU kısmında ise 128 çekirdekli bir GPU birimi olacak.

Bu da Apple’ın güç canavarı sunacağını gösteriyor. Tabii ki böyle bir bilgisayarı da almak kolay olmayacak. Sadece işlemcileri bile üst düzey olacak olan modelde 20 bin dolara yakın bir fiyat olması bekleniyor.

Depolama alanı, RAM gibi donanımlarda da üst seviye olacak olan bu modellerin 2022 yılında piyasaya çıkacağı iddia ediliyor. Tam bir iş istasyonu olacak olan bu serilerin çıkışına daha uzun bir süre var. Haliyle beklentiler daha çok değişiklik gösterebilir. Zamanla yeni özellikleri ve detayları paylaşmaya devam edeceğiz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?