2022 iPhone ve Mac’lerin çipleri 3nm olarak üretilecek

0
24

Gelecek ay iPhone 13‘ün tanıtılmasını bekliyoruz. Biz bu bekleyiş içerisindeyken DigiTimes 2022 iPhone ve Mac modelleriyle ilgili ilginç bir haber yaptı. Bu habere göre 2022 yılında tanıtılacak olan iPhone ve Mac modellerinin çiplerinde 3nm teknolojisi kullanılacak.

Apple zaten piyasadaki en küçük boyutta çip üretim teknolojisini kullanıyor. Bu durum iPhone 12’den bu yana böyle. Bu sayede ince kasalar içerisine büyük güçleri sığdırmak mümkün oluyor. iPhone 13 ile ilgili gelen haberlerde aynı boyutta kasa içerisine çok daha yüksek performans sağlayacak işlemci bileşenleri yerleştirilecek. Biz iPhone 13’ü beklerken DigiTimes haberine göre TSMC 2022 iPhone ve Mac’leri için 3 nm çip hazırlıkları yapıyor.

Haberin orijinali şu şekilde: “TSMC is on track to move its 3nm process technology to volume production in the second half of 2022 for Apple’s devices, either iPhones or Mac computers, according to industry sources.”  (Kaynak: 9to5Mac)

Türkçesi ise şöyle: “Endüstri kaynaklarına göre TSMC, 3nm işlem teknolojisini 2022’nin ikinci yarısında Apple’ın cihazları, iPhone’lar veya Mac bilgisayarlar için toplu üretime taşıma yolunda ilerliyor.”

Daha önce de TSMC’nin 3 nm çipleri için 2022 yılının 2. yarısı gösterilmişti. TSMC; 2021 yılının 3. çeyreğinde 4 nm üretimi gerçekleştireceğini ifade etmiş ve bundan sonraki hedefin 3 nm olduğını söylemişti.

Tüm bu gelen haberlere rağmen, geçen ay Nikkei’de yayınlanan bir haberde 3 nm çiplerin 2022 yılında iPad Pro’larda kullanılacağını ancak iPhone 14’lerde 4 nm kullanılacağı yazılmıştı. Daha önce TrendForce’un yaptığı bir haber de bunu doğrular nitelikteydi.

3 nm ne anlama geliyor?

Bir işlemci milyarlarca transistörden meydana geliyor. Bu transistörlerin boyutu ve yerleştirilme alanının büyüklüğü, belirli bir alana yerleştirilebielcek transistörlerin sayısını bize veriyor. 3 nm işlemci teknolojisi, o işlemcide çalışma birim alanının 3 nm (3 nano metre = 0,0000000003 metre) olduğu anlamına geliyor. Bu değer ne kadar küçülürse o kadar yüksek performanslı işlemciler elde edilir. Ancak o işlemcilerin üretimi zorlaşır. Doğal olarak da maliyet ve fiyatlar artar. iPhone 12’lerde TSMC 5 nm çip kullanmıştı. Şu an piyasadaki en düşük boyutlu teknoloji de bu.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?