2022 Yılında Hangi iPhone Alınır? (Güncellendi)

39
37296

Her ne kadar Android telefonlar gibi çok fazla seçenek olmasa da fiyat ve güncelleme desteği gibi unsurlar iPhone modellerini seçerken de kafa karışıklığına neden olabilir. Bu yazımızda yeni bir iPhone telefon almak isteyenler için önerilerde bulunacağız. Bakalım 2022 yılında hangi iPhone alınır? Hangisini seçmek daha mantıklı?

Güncelleme: Konumuzu güncelledik. Yıl 2022 oldu ve değişen çok fazla şey var. Alt kısımda 2022 yılında hangi iPhone alınır bölümünü bulabilirsiniz?

YENİ KONU: iPhone Satın Alma Rehberi 2022 güncel


ESKİ KONU:

2020 Yılında Hangi iPhone Modelini Almalıyım?

Telefonların özelliklerinden ve neden tercih etmeniz gerektiğinden söz ederek başlayalım. İlk olarak yeni modelleri değerlendirelim.

iPhone XS Serisi mi? iPhone 11 Pro Serisi mi? Hangisini Almalıyız?

Eğer son seri iPhone modellerini tercih edecek bir bütçeniz varsa, ilk karşılaştırma iPhone XS modelleri ile iPhone 11 modelleri arasında olacak. iPhone 11 Pro akıllı telefonlarının tanıtılmasının ardından Apple resmi sayfası üzerinden iPhone XS akıllı telefonlarını kaldırdı.

Bunun yerine iPhone 11 satışlarına devam edildi. Fakat hala iPhone XS stokları var. E-ticaret sitelerinden ya da teknoloji mağazalarından telefonlara ulaşabilirsiniz. Burada iki model arasındaki farklardan söz etmek gerekiyor. Bir kere her iki telefonun da uzun süre güncelleme desteği sunulacak.

iPhone XS-iPhone 11

Burada karşılaştırmayı iki şekilde yapabilirsiniz. Kamera performansı ve fiyat dengesi. iPhone XS modellerinde de başarılı bir kamera sistemi var ancak iPhone 11 serilerinde kamera değişti. iPhone 11 Pro modellerinde 3 arka kamera var.

Gece modu gibi artılar var. Açıkçası kamera performansı gözle görülür bir şekilde artmış durumda. İşlemcilerde yeni A serisi ile değiştirildi. Bunun dışında kamera bölüm tasarımını saymazsak, hemen hemen iki serinin tasarımı da aynı. Burada kararın verdirecek olan fiyat olabilir.

 • iPhone XS 64 GB – 8.000 TL ile 9.000 TL arasında değişiyor.
 • iPhone 11 Pro 64 GB – 11.000 TL

Eğer büyük ekranlı bir telefon istiyorsanız, her iki modelin de Max serisini tercih edebilirsiniz. Tabii ki fiyatlar ona göre değişiyor.

 • iPhone XS Max 64 GB – 10.800 TL ile 11.000 TL arasında
 • iPhone 11 Pro Max 64 GB – 12.000 TL

 

Genel Görüş

Açıkçası bu denli rakamlara çıktıktan sonra yeni seriyi tercih etmek daha mantıklı olacaktır. iPhone 11 modellerinde 2000 TL’ye kadar daha yüksek fiyatlar sunuluyor ancak kamera ve işlemci artısını unutmamak gerekiyor.

iPhone XR mı? iPhone 11 mi? Hangisini Almalıyım?

Gelelim biraz daha düşük bir seriye. iPhone XR, tanıtıldığı anda seriye yeni bir soluk getirdi. Başarılı akıllı telefon renkleriyle dikkat çekti ve bir hayli öne çıktı. iPhone XR akıllı telefonlarının yerini alan model ise iPhone 11 oldu. Bakarsanız bu modelde de çok önemli bir sistem farkı sunulmadı.

iPhone XR-iPhone 11

iPhone XR akıllı telefonunda kamera tek bir geniş lensten oluşuyordu. iPhone 11 modelinde ise kameralar ikiye çıktı. Bunun dışında işlemciler için de yenileme yapıldı. Fiyatlara geçelim.

İlginizi Çekebilir: iPhone 11 ile iPhone XR arasındaki farklar neler?

 • iPhone XR – 6.499 TL
 • iPhone 11 – 7.299 TL

Hangisini Almalı?

Fiyat farkı çok yok. Karar size kalmış. iPhone 11 önemli bir fark sunuyor mu derseniz kamera biraz daha iyi. İşlemcilerden söz etmeyeceğiz çünkü iki modelde yer alan işlemcilerde yeterli performans sunacak olan işlemciler. Tabii ki iPhone 11 bu konuda daha başarılı.

İlginizi Çekebilir: AirPods 3 için Tüm Bildiklerimiz! Nasıl Bir Kulaklık Gelecek?

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Hala Alınır Mı?

iPhone 8 eski tip akıllı iPhone tasarımını sunan son seri olarak dikkat çekiyor. iPhone 8 akıllı telefonlarında Touch ID kullanımı da devam ediyor. Merak edilen detay bu serinin hala alınıp alınmayacağı. Tamamen bütçe ile alakalı bir durum.

Yenilenmiş iPhone 8

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus akıllı telefonları uzun süre güncelleme desteğine devam edecek olan modeller. Böyle düşündüğümüz zaman tercih edilebilecek olan telefonlardan söz ediyoruz. Hala alınabilir bir telefon mu sorusunun cevabı ise evet olur.

İlginizi Çekebilir: iPhone 7 mi iPhone 8 mi? Hangisini almalıyım?

 • iPhone 8 Fiyat: 4.999 TL
 • iPhone 8 Plus Fiyat: 5.999 TL

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Hala Alınır mı?

2022 yılında alınabilecek iPhone telefonlar içerisinde iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerine yer vermek çok doğru değil. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus hala güçlü akıllı telefonlar ve görünen o ki bir süre daha güncelleme alacaklar. Fakat her iki akıllı telefon için fiyatlara baktığımız zaman çok daha iyi Android alternatifler var. Özellikle Plus modelinin fiyatı düşünüldüğü zaman, daha farklı serileri tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

 • iPhone 7 32 GB – 3.299 TL
 • iPhone 7 Plus 32 GB – 3.999 TL ile 4.100 TL arasında.

İlginizi Çekebilir: iPhone 7 mi yoksa iPhone 7 Plus mı almalıyım?

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus Hala Alınır mı?

iPhone 6s serisi iOS 13 güncellemesini aldı. Fakat iPhone 6 akıllı telefonları güncellemeyi almadı. Bu da demek oluyor ki iPhone 6s akıllı telefonları ve iPhone 6s Plus akıllı telefonları için iOS 13 son güncelleme olabilir.

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus

Haliyle 2022 yılında tercih edilecek telefonlar değil. Hala alınabilir iPhone modelleri arasında yer alan güçlü telefonlar olsa da güncelleme desteği ve hala yüksek olan fiyatlar bu modelin geri planda kalmasına neden oluyor.

 • iPhone 6s 32 GB – 3.000 TL
 • iPhone 6s 32 GB – 3.200 TL

iPhone 6 serisi, iPhone SE ve iPhone 5s Alınır mı?

Açıkçası iPhone serisinde mantıklı olarak son tercih edeceğiniz seri iPhone 6s akıllı telefonları olur. 2022 yılında alınabilecek iPhone modelleri arasında iPhone 6, iPhone 5s ve iPhone SE modellerinin yer aldığını söylemek yalan olur. Belki bu modeller içerisinde iPhone SE serisinin farklı bir yeri olabilir.

32 GB ve 128 gb iphone se
32 GB ve 128 gb iphone se fiyat aralığı ne kadar

Fakat diğer modeller güncelleme de almıyor artık. iPhone SE ise kısa süre sonra yenilenebilir. iPhone SE 2 akıllı telefonlarının kısa süre sonra tanıtılması gündemde. Haliyle iPhone SE yerine bu modeli beklemek daha mantıklı olur.

2022 yılında alınabilecek iPhone modellerinden söz ettik. Söz konusu akıllı telefonların fiyatlarına ve özelliklerine göre karar tamamen size kalmış. Bütçeye göre yeni modelleri tercih etmek daha iyi bir seçim olacaktır.

—-GÜNCELLEME 2022 YILI İÇİN : iPhone Satın Alma Rehberi

2022 Yılında Hangi iPhone Alınır?

Evet başta belirttiğimiz gibi artık yeni bir yıldayız ve yeni bir iPhone modelimiz daha var. Konumuzu buna göre güncelleyeceğiz. 2022 yılında hangi modellerin tercih edilebileceğini değerlendireceğim ama önce şunu söylemek istiyorum.

Yeni modellerin üzerinde çok durmak istemiyorum. Zaten güncel modeller en son teknoloji sunanlar. Biz daha çok eski serilerin durumlarından söz edeceğiz ve yeni modelleri kısa bir şekilde geçeceğiz.

iPhone 12 Mini

iPhone 12 Tüm Seri için Yorumun

iPhone 12 serisine dokunmadan geçmeyelim. iPhone 12 toplamda 4 akıllı telefon sunan bir seri olarak geldi.

 • iPhone 12 Mini
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max

Tüm modellerde A14 işlemci, iOS 14 son güncellemesi, gelişmiş kamera sistemi ve yüksek çözünürlüklü ekranlar var. Bu seriden birini tercih ederseniz benim görüşüm 4-5 sene akıllı telefonun sizi götüreceği. Tabii ki temiz kullanırsanız. 🙂 Sonuçta telefon minimum 4 güncelleme alacak.

2022 Yılında iPhone 11 Pro veya iPhone 11 Alınır mı?

Evet başlayalım. Geçen sene iPhone 11 güncel modeldi ama şu an eski model konumunda görülebilir. Fakat aslında öyle mi? Değil. iPhone çok fazla değer kaybeden bir telefon değil. Bu konuda daha önce değerlendirmeleri paylaşmıştık.

Haliyle yıl 2022 olsa da iPhone 11 hala alınabilecek olan bir amiral gemisi akıllı telefonu. Daha geniş ekran istiyorsanız Pro Max modelini alabilir, daha uygun fiyatlısını almak istiyorsanız da iPhone 11 temel modeli alabilirsiniz.

Avantajları

 • Liquid Retina ve Pro modeller için de Super Retina XDR ekran bulunuyor.
 • A13 işlemcisi var ve hala çok yüksek performans sunuyor.
 • Malzeme kalitesi çok iyi
 • iOS 14 güncellemesini aldı ve muhtemelen 3-4 sene daha güncelleme gelecek.
 • Kameralar, iPhone 12 serisini aratmayacak kadar başarılı.

iPhone XS ve iPhone XR

2022 Yılında iPhone XS Max veya iPhone XS Alınır mı?

Tasarım değişikliğine adım atılmadan önceki model olan iPhone XS serisi hala popüler bir akıllı telefon. Fakat ayrımı çok iyi yapmak lazım. Birincisi telefonun kamera tasarımı eski ve bu da herkes tarafından beğenilmeyebilir.

İkincisi telefonun sıfırını bulmak zor. Bulsanız bile fiyat yüksek. İkinci el tercih edilebilir ama fiyat dengesine çok dikkat etmeniz lazım. İkinci elde 7-8 bine bu modeli almak yerine iPhone 11 tercih edilebilir. Uygun fiyatlı, temiz ikinci eller ise 2022 yılında da tercih edilebilir.

Avantajları

 • Ekran tasarımı değişmiyor. Görüntü kalitesi iyi
 • A12 Bionic işlemciler var. Hala performansı çok iyi
 • iOS 14 aldı ve uzun süre güncelleme almaya devam edecek.
 • Kameralar biraz geri planda kaldı ama çekim kalitesi sonuçta iPhone’u yansıtıyor.

2022 Yılında iPhone XR Alınır mı?

iPhone XR biraz daha farklı bir havaya sahip olan bir seri. Şu an satışları devam eden akıllı telefon, hem renkli tasarım hem de son nesil çentikli ekranla geliyor. Kamera tasarımı da bir hayli başarılı. iPhone 11 ile karşılaştırabileceğiniz bir seri. Kamerası güçlü, Liquid Retina ekranı başarılı telefon 6-7 bin TL civarında ve tercih edilebilir bir seri.

Burada karar vermeniz gereken kısım şu ki iPhone 11 mi yoksa iPhone XR mı? Aradaki fiyat farkını karşılayabiliyorsanız iPhone 11’i alın derim çünkü işlemci nesli de değişiyor. 2022 yılında hangi iPhone alınır listemize devam edelim.

Avantajları

 • A12 Bionic işlemcileri hala yeterli
 • Yine Liquid Retina ekran var
 • Tek kamera var ama kamera kötü değil.
 • iOS 14 aldı ve güncelleme almaya devam edecek

2022 Yılında iPhone X Alınır mı?

Çentik ekranın ilk kullanıldığı o ender model. Genel yorumlar göre iPhone X güzel telefondu. Eski mi derseniz eskidi evet ama ölmedi. Yazılım güncellemeleri almaya devam ettiği sürece de ölmeyecek.

Telefonun sıfırını zaten bulamazsınız ama ikinci elinde 4-5 bin bandında rakamlara ulaşabilirsiniz. Alınabilir mi derseniz ben olsam almam. Bu telefonun içerisinde A11 işlemci var. Ekranı daha küçük. Ben olsam biraz daha fiyat farkı verir ve sıfır iPhone XR alırım.

Avantajları

 • Güncelleme Almaya devam ediyor

2021 yılında hangi iPhone alınır

2022 Yılında iPhone 8 Plus ve iPhone 8 alınır mı?

2022 yılında hangi iPhone alınır sorusunda kritik bir noktaya geldik. iPhone 8 Plus ve iPhone 8. Yine telefonlarda A11 işlemcileri yer alıyor. Plus modelini ikinci elde 3 bin TL civarlarında bulabiliyorsunuz.

Burada tamamen fiyatı öne süreceğim. Bu fiyata bu telefon alınır mı derseniz sonuçta bir iPhone derim. Ama uzun ömürlü olur mu derseniz işte ona garanti yok. Yavaş yavaş iPhone 8 serisine de sıra geliyor. Bu model için de güncelleme alıp almayacağını konuşacağımız günler yaklaşıyor. Ama dediğim gibi fiyat performans olarak değerlendirilecek olursa alınabilir. Ama ben olsam iPhone SE 2022 alırım.

Avantajları

 • Güncelleme Almaya devam ediyor

2021 yılında hangi iPhone alınır

2022 Yılında iPhone SE 2020 Alınır mı?

Bunu biraz daha kısa kesmek istiyorum. Evet bu model içerisinde A13 işlemci var. Tamam eski tasarım ama iPhone 8 alacağınıza bu modeli alın derim. Fiyatlar çok yakın.

Avantajları

 • A13 işlemci kullanıyor
 • Kamera gayet iyi
 • Güncelleme devam ediyor

iPhone 7 ve 7 Plus

2022 Yılında iPhone 7 Plus ve iPhone 7 Alınır mı?

İşte en çok merak edilen kısım. 2022 yılında hangi iPhone alınır listesinde de aranan modeller. Güncel analizlere göre şu an en çok kullanılan iPhone serisi 7 serisi. Tasarımı çok şık bulunan telefon, şu an ilgi çekiyor ama 2022 yılında alınır mı derseniz ben almam.

Çok uygun bir fiyata bulursanız alın. Ama onun dışında tercih edilmez çünkü güncelleme için sıkıntılı bir model. Son iddialara göre iOS 15 için iPhone 6s dönemi bitti. Yani sıra iPhone 7 modeline geldi. Telefon muhtemelen iOS 15 ile final verecek. 2022 yılında tercih edilmez.

iPhone 6 ve iPhone 6s

2022 Yılında iPhone 6S serisi ve Daha Eski Modeller Alınır mı?

Kocaman bir çarpı. Bu telefonlar için zaten güncelleme konusunda bir tartışma var ve büyük ihtimalle iPhone 6s serisi de güncelleme almayacak. Güncelleme iPhone 7 ile başlayacak. iOS 15 almaması çok büyük eksikli olur. Bu nedenle daha eski serilerin tartışılmaz bir şekilde tercih edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

2022 yılında hangi iPhone alınır sorusuna da cevap verdik. Bu kısmı bir güncelleme olarak ekliyoruz.

Önceki İçerikEn iyi iPhone hangisi? (2022)
Sonraki İçerikMutlu Anlarınızdan Göz Alıcı Bir Slayt Gösterisi Oluşturun
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

39 YORUMLAR

 1. Oğulcan Bey merhabalar.2016 yılında iphone 6s 32 gb almıştım .Kısa bir süre kullandıktan sonra elimden çıkarmak zorunda kaldım.İlk defa İphone modeli kullanmıştım.Bu yüzden çok hoşuma gitmişti.O zamandan bu güne kadar İphone kullanmak içimde ukde olarak kalmıştı.Şimdi tekrar İphone kullanmak istiyorum.XR modeli altındakilere bakmıyorum.Çünkü onların biraz zamanı geçti.Bu yüzden XR almayı düşünüyorum.Birde Xs modelinin fiyatı hızla düşerek XR la aynı fiyata geldi.Onun için ikisinden birini almak istiyorum.Kararsız kaldım.Siz hangisini önerirsiniz?Sizin vereceğniz cevapta seçimimde yardımcı olacaktır.Teşekkür eder,iyi akşamlar dilerim.

  • Merhaba Kenan Bey, iPhone XR modeli ile iPhone XS modelinin temel farkı kamera ve ekran kısmında karşımıza çıkıyor. iPhone XS modelinin ekranı OLED 5.8 inç, yani bir tık daha küçük. iPhone XR modelinin IPS LCD ekranı bulunuyor ve ekran boyutu 6.1 inç. Çözünürlük ve görüntü kalitesi konusunda iPhone XS daha iyi. Bunun dışında iPhone XR tek arka kamera sunarken, iPhone XS modeli çift kamera sunuyor. Ek olarak 12 MP değerinde bir telefoto kamerası var. Böyle baktığınız zaman iPhone Xs modelini tercih etmek daha doğru olacaktır.

 2. Merhaba Oğulcan Bey. İphone 6 128 gb alsam ne gibi sorunlarla karşılaşırım. Şuan samsung note 4 kullanıyorum ve henüz sorun yaşamıyorum. Pupg tarzı oyunları kasma olmadan oynatıyor. Uygulamalar hızlı çalışıyor, İphone 6 ve Samsung Note 4 ikiside 2014 yılında çıktı. İkiside aynı yaşta ve zamanının rakipleri. Yani note 4 ü iphone 6 ile karşılastırdığımda note 4 donanım ve puan olarak yuksek gözüküyor, ama android yazılımı bu donanımı hoyratça kullanıyor gibi geliyor.Oysa iphone ios sistemi donanımı yormadığını düşünüyorum,note 4 te 3gb ram var iphone 6 da 1 gb. Bu karşılastırma sonucu iphone 6 128gb alsam note4 teki konforu yitirirmiyim.Note 4 te kalmalımıyım.Yardımcı olursanız sevinirim.iyi günler dilerim.

  • merhaba, bence a70 modelini tercih etmelisiniz.Sebebi iphone artık tuşsuz telefonlara geçiş yaptı, home tuşu parmak izi okuma vs. artık ekran dokunmatiğinde yer alıyor. İphone 6s ve 6s plus bu yıl son güncellemesini alacak , dolayısıyla iphone 7 ve 7 plus önümüzdeki yıl 2021 de son güncellemelerini alacaklar. Destek son bulacak.İphone tuşsuz model ve tuşlu modellerine arge çalışmasını ayrı ayrı yapmak durumunda kalacak, bence tuşlu modellere olan desteği sınırlı kalacak ve tüm gücünü tuşsuz modellere verecek diyorum ,bu benim tahminim. 1yıl sonra desteği son bulacak 7plus a göre güncel model android a70 daha uzun ömürlü ve performanslı gözüküyor. Samsung adeta model bombardımanı yapıyor, a70 iyi bir model olmakla birlikte size bir model daha tavsiye edeyim Samsung M31, bu model a70 ten daha üstün ve fiyat farkları en fazla 150 TL civarı. İphone 7 Plus güzel bir model, iphone kullanmak gibi bir istek içinizde varsa yinede almazınızı da tavsiye ederim. Ama iphone da hiç olmazssa İphone 8 alın , destek daha uzun olsun hiç olmazssa.Saygılar.

 3. bütçem çok yüksek değil ve en fazla iphone 8 serilerine kadar alabilirim siz ne öneriyorsunuz özelliklerine bakıldığında iphone 7 serisi ve 8 serisç çok da farklı değil ama fiyat farkı var siz ne önerirsiniz

 4. merhaba, yeni bir telefon alma düşüncesindeyim. en önemli kriterim uzun süre (yaklaşık 4-5 yıl) kullanabilmek. yeni çıkan se2020 ile xs arasında gidip geliyorum. sizce hangisi daha ileriye dönük bi seçim olur? 11 veya xr düşünmememin sebebi ise büyük olması, xs’in tek elle daha rahat kullanıldığı düşüncesindeyim. teşekkür ederim

  • Merhaba. XS 5.8 inç ekranı ile SE’den büyük. Ama çerçeve dar olduğundan aralarında çok fark kalmıyor. 458 ppi ile ekranı daha iyi. Zaten OLED ekran. Home buton önemli değilse XS işlemci kısmını saymazsak daha iyi. XS iPhone’un gelecekteki görüntüsüne SE ise geçmişteki görüntüsüne daha yakın. Alabiliyorsanız bence de XS mantıklı. Ama fiyat farkı da az değil.

  • En yeni iPhone SE’yi alablirsiniz. Ekranı küçük, kasası eski tip ancak performansı harika. iPhone XR’ı zorlayabilirsiniz. Büyük ekran isterseniz bunu tavsiye ederim.

 5. Merhaba. 8 plus almayı düşünüyorum çünkü home tuşlu daha güzel geliyor. Xr ın tasarımını beğenmedim açıkcası.Ayrıca telefonu sadece fotoğraf çekmek ve sosyal medya için kullanıyorum oyunla falan işim yok. 8plus 3-4 sene kullanılır mı ? Güncelleme sorunu yaşar mıyım ?

 6. Merhaba 6S plus almayı düşünüyorum olumsuz bir şey yaşarmıyım daha önce hiç kullanmadım ama güncellemeler falan kafamı karıştırıyor kaç yıllık bi ömrü olur?

 7. Merhabalar kolay gelsin.Babam için Iphone 5s almak istiyorum.Babam ins,face vs gibi sosyal medya kullanan birisi değildir.Sadece kullanabilirse watsapp.Sadece gelen ve giden aramalar ve boyutu küçük oldugu için babama almak istiyorum.Kaç sene götürür acaba bu şekil ??

  • Merhaba, güncelleme almaması bir telefon için büyük bir eksiklik. iPhone 5s uzun yıllar güncelleme aldı ama artık sona geldi. Güncelleme desteğini de almadığını ve donanımının eskidiğini düşünecek olursak çok uzun süre idare etmeyeceğini söyleyebilirim. Ama tabi bu kullanım odağına göre değişir. Oyun ve uygulamalara çok düşkünseniz, telefonu değiştirme zamanınız yaklaşmış. 🙂

 8. Merhaba iphone 6s veya 6s plus almak istiyorum. Güncelleme almaması ne gibi sorun oluşturur ve bu sorunların kaç yıl veya kaç ay içerisinde kullanıcıya etkisi olur? Alacağım iphone u max 2 yıl kullanmayı düşünüyorum. Sizce çok etkiler mi beni? Youtube Instagram twitter vs kullanıyorum. Çok nadir oyun oynarım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

 9. Merhaba, tuşlu istediğim için iPhone 8 plus almak istiyorum, xr ın tasarımını beğenmiyorum. Uzun yıllar kullanmak istiyorum Sizce 8 plus almak hata mı olur?

 10. Merhaba iPhone xs ile s10plus arasında kaldım küçük ekran sevmeme rağmen kamera ve oyun performans lar i aynı fiyat farkıda yok sizce hangisini seçmek daha doğru olur

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?