2021 Yılı IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar Oldu? (Güncellendi)

1

2021 imei kayıt ücretleri ne oldu? Yurt dışından akıllı telefon getirmek, bundan birkaç sene öncesine kadar avantajlı bir işlem olarak gösteriliyordu. Özellikle iPhone gibi amiral gemisi bir akıllı telefon modeli alıyorsanız, yurt dışından biraz daha uygun bir fiyatla telefonu almanız mümkündü. Fakat son dönemde bu konuda yeni adımlara imza atıldı. Daha önce IMEI kayıt ücretine belli oranlarda zamlar yansıtılmıştı. İlk zamların gelmesinin ardından, 2021 yılı IMEI kayıt ücreti için yeni zamların geleceği de duyurulmuştu. Bu konuda beklenen rakamlar ve zam oranları da belli oldu.

2021 Imei kayıt ücretleri güncellemesi: 2021 Yılı için kayıt ücretleri bir kez daha değiştirildi. Tabii ki yıllık olarak değişiyor. 2020 yılında neydi, nasıl değişti bunu görmeniz açısından içeriğimizdeki 2020 bölümünü değiştirmeden, 2021 imei kayıt ücretlerini hemen alt kısma ekliyoruz. Böylece değişimi daha rahat görebileceksiniz. 🙂

1 Ocak 2021 IMEI Kayıt Ücreti

Yukarıda da görebileceğiniz gibi 2020 yılında yurt dışından getirilen akıllı telefonlar için kayıt ücreti 1838 TL civarındaydı. Civarındaydı diyorum çünkü bunun ufak bir küsuratı da vardı. 2021 yılında Resmi Gazete üzerinden de yayınlanan yeni rakamlara göre bu fiyat 2006.2 TL oldu.

Bundan sonra yurt dışından telefon getirdiğiniz zaman, telefonu kayıt ettirmek için 2006 TL gibi bir IMEI kayıt ücreti ödeyeceksiniz. Büyük ihtimalle her yıl yeni belirlenen oranlara göre bu rakamlarda değişim yaşanmaya devam edecek. Tabii ki biz de her yıl yeni açıklanan fiyatları bu sayfamızdan paylaşmaya devam edeceğiz. 🙂


 

1 Ocak 2020 Tarihinden Sonra IMEI Kayıt Ücreti

Yılbaşından sonra belli vergilere zamlar gelecek. Kayıt ücretleri de zamlara dahil olacak. Daha önce duyurulan “Yeniden Değerlendirme Oranı” belirlemesine göre, %22.58’lik bir fark söz konusu olmuştu. İşte 1 Ocak 2020 tarihinden sonra bu fark yansıtılacak.

Zammın zaten fiyatları değiştireceği biliniyordu. Fakat kesin olarak rakamlar belirlenmemişti. Şimdi bu rakamlar kesinlik kazanmış oldu. Buna göre 1500 TL civarında olan IMEI kayıt ücreti, 2020 yılından sonra %22.58 oranında zamlanarak 1838 TL olacak.

İlginizi Çekebilir: iPhone Kullanıcıları Facebook’ta Oturum Kapandı Hatası Alıyor

Haliyle yurt dışından akıllı telefon getirmek konusunda fiyatlar biraz daha yükselmiş olacak. Buna iPhone 11 Pro modelinden örnek verebiliriz. Telefonun yurtdışı satış fiyatı 999 dolar. Bu rakamla beraber vergiler hariç 6000 bin TL gibi bir ödeme yapmanız gerekiyor.

2020 yılı IMEI kayıt ücretleri

Tabii ki telefon yurtdışından geldiği için bir de kayıt ücreti ödemek gerekecek. 1838 TL olan yeni kayıt ücretinden sonra telefonun fiyatı 7838 TL olacak. Bu rakam geçtiğimiz senelerde çok daha düşük seyretmişti. Öyle ki Temmuz ayında gelen zamdan önce kayıt ücretlerinin 618 TL olduğunu biliyoruz. Sonrasında kayıt ücretleri 1500 TL rakamına çıktı.

Şimdi ise gelen bu son zamla beraber IMEI kayıt ücreti neredeyse 2000 TL rakamına yaklaşmış oldu. Yurtiçinde satılan telefonlarla yurtdışından satın alınan telefonlar arasındaki fiyat farkının da azaldığını hemen hemen eşit bir seviyeye geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bundan sonraki aşamada yeni bir zam gelir mi bilmek zor.

Önceki İçerikÜcretsiz iPhone zil sesi indirebileceğiniz siteler
Sonraki İçerikGmail iOS Sürümü Güncellendi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?