[Güncellendi: 8 Tem.] 2021 MacBook Pro ne zaman çıkacak? Beklemeli miyiz?

0
5691

2021 MacBook Pro’yu beklemeli misiniz? Eğer 2021 Kasım ayına kadar bekleyebilirseniz neden olmasın? 2021 MacBook Pro tamamen yeni tasarım, artırılmış performans ve Mac kullanıcılarının yıllardır yaşadığı sorunları çözecek bir model olacak.

Apple 10 Kasım 2020 yılında MacBook Air ile birlikte yeni 13 inç MacBook Pro’yu da satışa sundu. Bu modeller Apple’ın yeni işlemcisi M1’in kullanıldığı ilk cihazlardı. Bu yenileme 16″ MacBook Pro’lar için gerçekleşmedi. Bu yüzden 16″ MacBook Pro alacak olanlar Intel işlemci tercih etmek zorunda kalıyorlar.

Konunun orijinali 13 Şubat 2021 tarihinde yayınlanmıştır.

 

2020 MacBook Pro, çoğu insan için herhangi bir bilgisayardan çok daha ötesi. Ancak çoğu üst düzey kullanıcı için bir PRO makine değil. 2020 MacBook Air’e birçok yönden çok benziyor ve sadece 2 ThunderBolt çıkışı var.

MacBook Pro tasarımları 2016’dan bu yana çok değişmedi. 2021 MacBook’u için gelen söylentiler doğru çıkarsa kasım ayına kadar yeni MacBook Pro’yu beklemeye değer.

Konu altına 8 Temmuz 2021 güncellemesi eklenmiştir.

2021 MacBook Pro ne zaman çıkacak?

MacBook Pro

Apple’ın MacBook Pro modellerini satışa sunduğu 3 ayrı zaman var. Bunlardan en yakın zamanlısı Mart 2021. Mart 2021’de Apple’ın yeni iPad Pro modellerini satışa sunması bekleniyor. Eğer MacBook Pro Mart ayında satışa sunulursa, 4 ThunderBolt girişli, hafif güncellenmiş bir 13″ MacBook Pro beklemek daha mantıklı olacaktır.

 

Yeni MecBook Pro’nun tanıtılacağı tarih olarak 2021 Eylül ayı öne çıkıyor.

2021 MacBook Pro daha büyük ekranlı olacak

13 inçlik MacBook Pro

Yeni MacBook Pro için birkaç ay beklemeye gönüllüyseniz daha gelişmiş bir ekrana sahip olabilirsiniz. Apple cephesinden gelen bilgiler 14″ MacBook Pro veya 16″ MacBook Pro olacağı yönünde. 16″ MacBook Pro halihazırda satılıyor. Ancak yeni 16″ MacBook Pro’nun daha gelişmiş teknik özellikleri olacağı kesin.

2021 MacBook Pro daha çok kapasiteli olacak

Yeni MAcBook Pro modelleri profesyonel tasarımcılar için daha fazla depolama seçeneği sunabilir. 13″ 2020 MacBook Pro, 256 GB ile 2 TB arasında depolama seçenekleriyle geliyor. Birçok profesyonel için 2TB depolama alanı yetersiz kalıyor. Apple’ın 2021 MacBook’unda 4TB ve 8 TB seçeneklerini de 16″ MacBook Pro’ya eklemesi bekleniyor. Apple’ın SSD fiyat politikasının, SSD’ler arasında fiyat farkının çok olduğunu da hatırlatalım.

MagSafe Şarj 2021 MacBook Pro’da olacak

2021 MacBook’unu beklemeye değer bir özellik mi bilmiyoruz ancak Apple’ın 2021 yılında MagSafe şarj özelliğini geri getireceği yönünde haberler var. Apple 2016’dan bu yana modellerinde USB-C şarj sistemini kullanıyor. 2021 MacBook Pro kullanıcıları için b politikasını  değiştirecek mi göreceğiz.

Yeni MacBook Pro’nun daha çok portu olacak

2013-2014 MacBook Air ve MacBook Pro

Eskiden MacBook Pro’lar profesyonelleri oldukça memnun eden port yapısıyla gelirdi. Ancak 2016’dan beri MacBook Pro’lar 2 veya 4 port ile geliyor. Bu da profesyonel kullanıcıları çoğaltıcı almak zorunda bırakıyor.

2021 MacBook Pro’da daha fazla port olacağı yönünde gelen bilgiler var. Ayrıca bir de SD kart okuyucu da olabilir. Bu gelişmeler aynı anda çok sayıda yüksek boyutlu dosyalarla uğraşan fotoğrafçılar gibi profesyonellerin işine yarayacak.

2021 MacBook Pro daha uzun pil ömrüne sahip olacak

13 inç MacBook Pro Tamir Programı

Apple’ın şimdiki 16″ MacBook Pro’su 11 saate varan pil ömrüne sahip. Bu süre birçok insan için yeterli gibi görünse de PRO kullanıcılar daha fazla pil ömrüne ihtiyaç duyabiliyor. Apple’ın M1 işlemcisine sahip 13″ MacBook Pro’lar 17 saat pil ömrüne sahip.

Yeni 16″ MacBok Pro, daha büyük ekrana sahip. Bu yüzden daha büyük bir bataryaya ihtiyacı olacak.

2021 MacBook Pro daha güçlü olacakIntel Apple M1

Apple’ın M1 işlemcisi Intel işlemcilerden daha güçlü ve daha verimli. Apple, Intel işlemcileri bırakıp kendi işlemcilerine geçiyor. Yüksek performans isteyen kullanıcılar 2021 MacBook’un da M işlemci görecek.

2021 MacBook Pro 5G destekleyecek

Apple’ın Wi-fi dışında internet bağlantısı olmayan tek cihazı MacBook Pro. Profesyonel kullanıcılar MacBook ile internete bağlanmak için kablosuz bağlantı noktası aramak zorunda kalıyorlar. Bu da işlerini sekteye uğratabiliyor. Yeni MacBook Pro’nun 5G destekli olması bekleniyor. 5G son çıkan internet bağlantı teknolojisidir. 4G’den çok daha hızlıdır. Cihazınızı açtığınız anda internete bağlansın istiyorsanız 5G özelliği sizin için harika olabilir.

2021 MacBook Pro’sunu beklemeli miyim?

MacBook Pro çok pahalı bir cihaz. Çoğu insan MacBook Pro alırken uzun yıllar kullanmak için alıyor. MacBook Pro çok rahat 8-10 yıl profesyonel kullanıcılarının işlerini görebiliyor. Bu süre sonunda satarsanız da yine oldukça iyi bir fiyata satabiliyorsunuz.

2020 MacBook Pro almak demek Intel tabanlı bir MacBook Pro almak demek. Intel i9 işlemci de şahane bir işlemci. Ancak Apple bundan sonraki ürünlerini M işlemcileriyle yapacak olursa, son Intel işlemcili MacBook Pro’yu satın almış olacaksınız. Bu da ileride satarken veya yedek parça aramanız gerekirse sorun yaratabilecek bir etken. Ayrıca Apple’ın Intel işlemcili cihazları daha kaç yıl destekleyeceğini bilmiyoruz. Her ne kadar uzun zaman destekleneceği kesinse de, bu konuda birkaç yıl sonra sorun yaşamaya başlayabilirsiniz.

Eğer MacBook Pro’ya acil ihtiyacınız yoksa biraz daha bekleyin. Mart ayında veya en geç kasım ayında yeni MacBook Pro satışa sunulacak.

8 Temmuz 2021 güncelleme:

2021 MacBook Pro’su hakkında bazı yeni iddialar var. Bunları madde madde kısaca yazalım:

  • 2021 MacBook Pro’sunun 14 inç ve 16 inç olmak üzere 2 farklı mini LED ekranlı olması bekleniyor.
  •  iMac ve iPHone 12 lerde olduğu gibi düz köşelre sahip olması bekleniyor.
  • Apple analizlerinin iddasına göre touch bar yeni MacBook Pro’da olmayacak.
  • 8 çekirdekli M1X işlemcisinin olacağına dair bilgiler var.
  • Yeni MacBook Pro’nun tanıtılacağı ay olarak Eylül 2021 öne çıkıyor.

 

Önceki İçerikiPhone 12 Pro Max 128 GB Fiyatlarında Son Durum – Güncellendi
Sonraki İçerikiPhone 13 Kılıfları Yan Yana Görüntülendi
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?