2021 iPad Pro Tanıtıldı; İşte Çok Konuşulacak Özellikler

0
292

2021 iPad Pro, Apple’ın yeni etkinliğinin en çok konuşulan ürünü oldu. Etkinlik kapsamında birkaç farklı cihaz geldi ama en çok konuşulan cihaz dediğimiz gibi yeni tablet oldu.

Apple’ın bu zamana kadarki en iddialı tableti olacağını kesin bir dille söyleyebileceğimiz serinin özellikleri ve fiyatlarına bakalım.

İlginizi Çekebilir: 2021 iMac Tanıtıldı; Özellikleri ve Fiyatı

2021 iPad Pro Özellikleri ve Fiyatı

Yine bu modelin de detaylı incelemesine yer vereceğiz. Şimdi açıklanan ilk özelliklerden söz edelim. Her zamanki gibi bu seride de güzel bir tasarım geldi. iMac modellerindeki gibi bir dönüşüm söz konusu oldu. Bu dönüşüm neydi, tabii ki düz ekranlar. Tabletin daha düz kasası olacak. Bu sefer Apple, en büyük tabletlerinden de birini sundu.

Arka kısımda iPhone 11 serisinden beridir kullanılan kamera alanı kullanılmakta. Ortada yine geniş logo alanının olduğunu da ekleyelim. Öndeki çerçeve yapısı da çok değişmemiş. Aynı diyebiliriz.

2021 iPad Pro

2021 iPad Pro tablet modelinin ekran kısmında ise Mini LED teknolojisine geçiliyor. Beklediğimiz gibi 11 inç ve 12.9 inç olmak üzere iki ayrı ekran paneli sunulmakta. Mini LED ekran, 10 binin üzerinde LED’den oluşmakta ve çok iyi bir görüntü kalitesine sahip.

1600 nit maksimum parlaklık değerine kadar çıkabilen ekranda 12.9 inç model için 2732 X 2048 piksel çözünürlük değeri bulunuyor. XDR ekrana incelemede bolca yer vereceğiz çünkü gerçekten iddialı bir ekran.

İşlemci

2021 iPad Pro modelinin işlemcisine ise ayrı bir parantez açmak gerekiyor. İşlemci kısmında bu seride de M1 işlemci kullanılmakta. 8 çekirdekli M1 işlemci, bir tablet için en iyi değer.

%50 oranında CPU konusunda %40 değerinde ise GPU konusunda daha iyi bir tablet sunulduğunu söylemek lazım. İlk nesle göre 1500 katlık daha iyi bir performans var denerek, tanıtım sırasında da gelişim ortaya konulmuş oldu.

İşlemcinin yükselmesiyle beraber depolama alanı da arttı. Seride kullanılan depolama alanı 2 TB seviyesinde ve 2 katına kadar daha yüksek hızlı okuma ve yazma sunuyor.

2021 iPad Pro

Kamera

En son kısımda 2021 iPad Pro için değişen kameralardan da söz ederek geçelim. Bu modelde yer alan kamera 12 MP ana arka kamera. Geniş açılı bu kameraya eşlik eden ikinci kamera 10 MP ve o da Ultra geniş açı kamerası. Son olarak arka kısımda bir de LIDAR tarayıcı yer alıyor.

Ön kısımdaki kamera ise 12 MP değerinde kamera ve 122 derece görüş açısı sunuluyor. Bu kamerada yenileme söz konusu. Ön kamerada portre modu desteği de söz konusu.

2021 iPad Pro Fiyatı

Serinin Türkiye fiyatları da açıklandı. 11 inç ekranlı modeli tercih etmek isteyeler için 8.599 TL gibi bir fiyat var. 12.9 inç ekranlı modeli tercih etmek isteyenler için ise 11.999 TL gibi bir fiyat isteniyor.

Önceki İçerik2021 iMac Tanıtıldı; Özellikleri ve Fiyatı
Sonraki İçerikiOS 14.5 RC Sürümü Yayınlandı!
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?