2020 yılında hala iPhone 7 Plus alınır mı?

2020 yılında iPhone 7 Plus alınır mı?

0
3338

iPhone satın alacaklar için önerilerimize devam ediyoruz. Bu yazımızda şu soruya cevap vermeye çalışacağız: “2020 yılında hala iPhone 7 Plus alınır mı?” Bu sorunun cevabı kişiye göre değişir. Bu yüzden fazla teknik detaylara girmeden konuyu olumlu ve olumsuz yönleriyle inceleyeceğiz.

Öncelikle iPhone 7 Plus hakkında bazı bilgilere kısaca bakalım:

  • 2016 Eylül ayında  satılmaya başlandı. Aradan 4 yıl geçti ve bu bir telefon için hiç de kısa bir zaman sayılmaz.
  • A10 işlemciye sahip ve 3GB Ram kullanılıyor. Bu ram miktarı Apple’ın en yeni modelleriyle aynı. Ama işlemci kısmında artık A13 işlemciler var.
  • Home butonu, touch ID özelliği yeni iPhone modellerinde yok. İstisna olarak iPhone SE 2020’yi söyleyebilriz sadece. Ancak home butonu ve touch ID iPhone kullanıcılarının çok sevdiği özelliklerdendi.
  • 12 MP arka kamerası var. 2x optik zoom’a sahip.

iPhone 7 Plus hakkında daha ayrıntılı bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz: iPhone 7 Plus hakkında bilgiler

iPhone 7 Plus hala satılıyor mu?

Apple satmıyor. Ama alışveriş sitelerinde hala satılıyor. Örneğin aşağıdaki resmi az önce bir fiyat karşılaştırma sitesinden aldım:

Yukarıdan da görülebileceği gibi iPhone 7 Plus 32 GB modeli 4000 TL’ye yakın bir fiyata satılıyor. Burada bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum. 4 yıl önce çıkan bir telefon 4000 TL’ye satılabiliyor. iPhone kullananlar bilirler. Ama bilmeyenler buna şaşırabilir. iPhone’lar kolay bozulmazlar ve IOS işletim sistemi güncellemelerini de en az 5-6 sorunsuz alabilirler.

Neden iPhone 7 Plus almalısınız?

  1. Plus modellere baktığınıza göre büyük ekran telefon almak istiyorsunuz. iPhone 7 Plus’a en yakın büyük ekran telefon iPhone 8 Plus. iPhone 8 Plus’ın 64 GB modeli 5500 TL civarına satılıyor. Aralarındaki fark 1600 TL civarında. Bu fark oldukça fazla. Üstelik iPhone 7 Plus ile iPhone 8 plus arasındaki farklar yazımızda da görebileceğiniz gibi aralarındaki özellik farkı o kadar büyük değil.
  2. Büyük ekranlı iPhone’larda 6000 TL seviyelerine çıkabilirseniz iPhone XR alabilirsiniz. Hem 2 nesil daha yeni işlemci kullanmış olursunuz hem de bundan 5-6 yıl sonra satmak isterseniz alıcı bulmanız kolay olur.

Neden iPhone 7 Plus almamalısınız?

Şimdi de iPhone 7 Plus almanın olumsuz taraflarına bakalım. 4 yıl önceki modeli alacaksınız.  4000 TL harcayacaksınız. Büyük ihtimalle de bu telefonun son kullanıcısı siz olacaksınız. Düşünün: Siz de 4 yıl bu telefonu kullansanız 8 yıl önce lansmanı yapılmış bir telefona sahip olacaksınız. Bunu satıp yeni bir telefon almak isterseniz büyük ihtimalle elinizde kalacaktır.

2020 yılındayız. Siz 2012 yılında çıkmış bir telefon alır mıydınız? 2012 yılında iPhone 3 GS vardı. Bunu kimse almaz artık.

Sonuç olarak;

  • Bozulana kadar kullanırım sonra çekmeceye atarım diyorsanız iPhone 7 Plus alabilirsiniz. En az 3-4 yıl işinizi görecektir.
  • 2000 TL daha verip iPhone XR alırsanız, 2-3 yıl sonra 3-4 bin seviyelerinde, hatta daha iyi rakamlara elinizden çıkarabilirsiniz. Bu da başlangıçta verdiğiniz fazladan 2000 TL’yi fazlasıyla geri almanız anlamına gelir. Çok daha üstün performanslı ve daha geniş ekranlı iPhone XR kullanmanın verdiği rahat da yanınıza kar kalacaktır.
Önceki İçerikHangi iPhone SE (2020) modellerinin garantisi Türkiye’de geçerli?
Sonraki İçerikiPhone 12 Pro Max Modeli Ortaya Çıkmış Olabilir
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?