2020 iMac Parça Parça Edildi

0
156

Kısa süre önce yeni bir iMac modeli tanıtıldı. 2020 iMac tasarım olarak sabit kaldı ve sadece bilgisayarın teknik donanımı için yeni seçenekler geldi. Mesela işlemciler 10.nesil serilere geçiş yaptı. Ekran kartları güçlendirildi.

Dış tasarımda göze çarpan bir değişim olmasa da bugün yayınlanan bir test, 2020 iMac içerisinde iç tasarımın değiştiğini ortaya çıkardı. Yapılan teste göre, bilgisayarın anakartında ciddi bir değişimin söz konusu olduğunu anlıyoruz. Parça parça edilen yeni iMac modelinin neler değişmiş bakalım.

Bakın: Yeni 27 inç iMac Özellikleri ve Fiyatı

2020 iMac Parçalarına Ayrıldı

Takip edenlerin aklına hemen iFixit ekibi geldi biliyorum. iFixit bu tarz yeni Apple ürünlerini hemen parçalarına ayırıyor ve iç donanımı inceliyor. Bu sefer ekip yetişememiş olacak ki parçalama testine yapan iMac 5K adı verilmiş bir kanal.

Neyse bu bizi çok fazla ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren kısım iç tasarımda nelerin değişeceği. Parçalama testleri sonrasında görüyoruz ki anakart üzerinde ek bir HDD alanı yok. HDD kullanımına son verilmesi, bu alanın tamamen kaldırılması demek oluyor.

Böyle bir alandan kurtulduğunuz zaman ilk yapacağınız şeyde kartınızı revize etmek oluyor. Apple bunu başarmış ve kartı revize ederek boyutunu küçültmüş.

Anakartın küçültülmesi belli bir oranda maliyetin düşmesi ve yer açılması demek. Cihaz içerisinde açılan ek alan farklı şekilde değerlendirilmiş. Mesela mikrofon sayısında artış yaşanmış. En alt kısımda bir ek mikrofon var.

Yer kazanımı sağlayan yeni tasarıma rağmen yerleşimlerde çok büyük bir değişiklik yapılmamış. Yani fan ve benzeri yerleşimlerin düzeni değiştirilmemiş. Sadece soketlerde bir değişiklik var ki bu da zaten zorunlu değişiklik. 2020 iMac içerisinde kullanılan donanımlar değişti. İşlemci nesli değişti. Bu nedenle soketlerde de bir değişiklik olması gerekiyordu.

İç tasarımının da anakart açısından güncellendiğini gördüğümüz yeni iMac için bir geçiş süreci başladı. Bu geçiş süreci için 2020 iMac ilk ürün olacak. Devamında Apple Silicon işlemcilerin kullanıldığı bilgisayarları göreceğiz ki bu durumda tüm iç aksam değişecek. Anakartlar için bir daha güncelleme yapılacak. Belki bu sefer dış tasarımda değişebilir.

Önceki İçerikApple, Sırf Meyve Logosu Kullandığı için Bir Şirkete Dava Açtı
Sonraki İçerikEtkinlik Programı Sızdı – Apple Eylül’de Ne Tanıtacak?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?