2019 Akıllı Telefon Satış Rakamları Açıklandı

0
61

2019 yılı, akıllı telefonlar için dolu dolu bir yıl oldu. Satılan akıllı telefonlar bir yana, tanıtılan akıllı telefonlarda çok dikkat çekti. Sarmal ekranlı akıllı telefonlar, çerçevesiz modeller, 5G destekli modeller derken akıllı telefonlar bir hayli dikkat çekti. 2020’nin ilk ayında ise 2019 yılında en çok satan akıllı telefonları açıklandı. Genel olarak hangi markanın akıllı telefonlarının öne çıktığını gösteren rapor Apple için sevindirici haberleri de beraberinde getiriyor.

 Apple Son Çeyreği Zirvede Kapattı

Apple’ın 2019 yılının son çeyreğinde akıllı telefon satışlarında liderliği eline aldığı görülüyor. Firmanın son çeyrek verilerine göre 72.9 milyon adet akıllı telefon satışı yaptığı görülüyor. 2019 yılı 4.çeyrek satışlarında 72.9 milyon satış rakamına ulaşan markanın geçen sene aynı çeyrekte 65.9 milyon adet akıllı telefon satışı elde ettiği görülüyor.

Genel rakamlara baktığımız zaman markanın 196.2 milyon akıllı telefon satışıyla yılı kapattığı görülüyor. Her ne kadar son çeyrekte akıllı telefon satışlarında bir yükselme olsa da 2018 yılında elde edilen toplam satışlara göre bir düşüş söz konusu.

2018 yılında Apple’ın satışları 206.3 milyon akıllı telefon olarak kayıt altına alınmış durumda. Bu şekilde Apple’ın üçüncü sırada yer aldığı görülüyor. İkinci sırada yer alan marka ise Huawei olarak karşımıza çıkıyor.

Apple

Huawei bu değerlendirmede 238.5 milyon akıllı telefon satışı yapmış durumda. Bu rakam markanın ikinci sıraya yerleşmesini sağlamış. Fakat Huawei’nin son çeyrek satışlarında bir düşüş içerisinde olduğu da görülmek. Marka 2018 yılının son çeyrek satışlarında 59.7 milyon akıllı telefon satarken, aynı dönemde 2019 yılında 56 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirmiş gibi gözüküyor.

Bu rakamlarla beraber liderliği ise yine Samsung alıyor. Samsung 2018 satış rakamlarında 291.8 milyon akıllı telefon satışıyla sektörün zirvesindeki yerini almıştı. Bu rakamın 2019 yılında biraz daha arttığı görülüyor. 2019 yılında ise 296.5 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirilmiş durumda.

Samsung’un liderliğini koruduğu pazarda Apple’ın üçüncülükle yetindiğini ve Huawei’nin de Apple ile aradaki farkı attığı görülmekte. Fakat Apple’ın iPhone SE 2 hamlesinden sonra satışlarının ciddi bir oranda artması beklenmekte. Muhtemelen son çeyrekte Apple’ın elde etmiş olduğu yükseliş iPhone SE 2 ile devam edecek.

Önceki İçerikÖzel Üretim Tesla Cybertruck iPhone 11 Pro
Sonraki İçerikiOS 13.3 vs iOS 13.3.1 Hız Testi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?