2018 iPhone Modelleri ve Özellikleri Belli Oluyor

0
146

Apple, 2018 sonbaharında aynı anda üç, hatta dört yeni iPhone modelini piyasaya sürebilir. Apple’ın 2018‘de tanıtacağı yeni iPhone modelleri hakkındaki tüm haberleri ve söylentileri bir araya getiriyoruz. 2018 iPhone modellerinin piyasaya çıkış tarihi, yeni özellikler ve fiyat bilgileri güncel şekilde bu yazımızda olacak.

Bu yazıda, iPhone X’in halefi ve iPhone X Plus’ın piyasaya çıkış tarihi, tasarım değişiklikleri, teknik özellikler ve yeni özellikler gibi söylentilere yer verdik. Ayrıca, protoip iPhone X Plus ekranı olduğu iddia edilen de dahil sızan tüm fotoğrafları da yayınlıyoruz.

Apple’ın 2018 ilkbaharında iPhone SE’nin halefi iPhone SE 2’yi duyuracağını düşünüyoruz. Bu konu hakkında daha önce yazdığımız şu makaleyi okuyabilirsiniz: iPhone SE 2 Çıkış Tarihi, Fiyat ve Özellikler Hakkında Söylentiler

Bu yıl hangi iPhone modelleri piyasaya çıkacak?

İşte bazı olasılıklar:

  • iPhone 9 ve iPhone 9 Plus
  • iPhone 11 ve 11 Plus (iPhone XI ve XI Plus)
  • iPhone Xs ve Xs Plus
  • iPhone X Plus

Yeni iPhone’ların Çıkış Tarihi

iPhone 8, 8 Plus ve X’in haleflerinin Eylül 2018’de piyasaya sürülmesini bekliyoruz.

Şirket 2017 yılında tüm yeni iPhone modellerini aynı anda piyasaya sürmedi. iPhone X, 8 ve 8 Plus’tan bir ay sonra geldi. Bunun sebebi şu ana kadar açıklanmadı. Ancak 2018 iPhone’lar için aynı şey olacağını düşünmüyoruz.

KGI analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın 2018 Eylül ayındaki lansman tarihini aksatacağını düşünmüyor ve bu yılın odak noktasının tüm yeni iPhone modellerinin sevkıyata hazır halde tanıtılması olduğuna inanıyor.

2018 Kaç iPhone Modeli Tanıtılacak?

İlk raporlar, 2018 sonbaharında üç yeni iPhone’un duyurulacağını; Ocak 2018’deki diğer raporlar bunun dört adet olabileceğini öne sürüyordu.

İlk olarak, Kasım 2017’de Ming-Chi Kuo, 2018 sonbaharında üç yeni modelin piyasaya sürüleceğini ve tüm modellerin iPhone X’teki aynı çentikli ekran tasarımına sahip olacağını öngördüğünü açıkladı. Ocak ayında her modelin daha fazla detayı ortaya çıkmaya başladı.

  • 5.8 inç OLED: iPhone 11 veya iPhone XI (iPhone X ile büyük ölçüde aynı tasarıma sahip)
  • 6.5 inç OLED: iPhone X Plus veya iPhone XI Plus
  • 6.1 inç LCD: iPhone X ile aynı çentikli ekran tasarımına ve biraz daha büyük çerçevelere sahip daha ucuz bir alternatif (Yaklaşık 700$’lık başlangıç fiyatı bekleniyor). Face ID özelliğine sahip olacak ancak 3D touch ve çift ön kamera olmayacak. Kuo, bu modelin 100 milyon adet satabileceğini tahmin ediyor.

2018 iPhone Modelleri

2018 iPhone Modelleri Fiyatları Ne Olacak?

Apple, birinci sınıf bir fiyatla birinci sınıf bir iPhone olarak lanse ettiği iPhone X’i 999$’lık başlangıç fiyatı ile piyasa sürerken, iPhone 8 699$ ve iPhone 8 Plus 799$’lık başlangıç fiyatı ile satışa sunuldu. 2018 iPhone modellerinin yıl sonuna doğru benzer seviyede fiyatlarla piyasara sürülmesini bekliyoruz.

İLGİLİ HABER:  iPhone 11, 10 Eylül’de Karşımıza Çıkacak

iPhone X “Lite”

Giderek popülerleşen bir söylentiye göre, 2018’de iPhone X tarzı bir telefon daha piyasaya çıkacak.

Ekim 2018’de Economic Daily’de yayınlanan bir makalede, iPhone X’in birden fazla halefi için çalışmalar yapıldığı, birinin iPhone X’den daha üst düzey olacağı (kod adı Lisboa), diğerinin ise daha uygun fiyatlı bir model (kod adı Hangzhou) olacağı iddia edildi.

KGI analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın iPhone X özelliklerinin çoğuna sahip bir iPhone sunacağına, ancak daha az piksele sahip daha ucuz bir LCD-TFT ekrana sahip olacağına inanıyor. Kuo’ya göre bu ucuz telefon 649-749$ arasında bir başlangıç fiyatına sahip olacak.

Yeni iPhone’larda Hangi Tasarım Değişiklikleri Olacak?

2018 iPhone modellerinin tasarımları hakkında şu ana kadar duyduğumuz şeyler:

Ekran tasarımı: Çerçevesiz ve Çentikli

Apple’ın tüm 2018 iPhone modellerinin ekranlarında iPhone X tasarımını kullanmasını bekliyoruz. Dolayısıyla Face ID’nin korunacağı ve Home tuşunun olmayacağı iPhone’lar bekleniyor.

Ayrıca yeni modellerin, FaceTime kamera ve yüz tanıma sensörlerini içeren ekranın üst kısmında aynı çentik motifini kullanmasını bekliyoruz.

Arka Cephe Metal mi Cam mı Olacak?

Nikkei’ye göre, Apple malzemele konusunda 2017 iPhone modellerindeki tasarımı korumaya devam edecek. Ancak, LCD ekran kullanılacak ucuz iPhone modelinin metal tasarıma sahip olacağı ve kablosuz şarjı desteklemeyeceği öngörülüyor.

Renk Seçenekleri

2018 iPhone modellerinin renk seçenekleri hakkındaki öngörülerin büyük bir bölümü benzerlik taşıyor. Buna göre, Apple Asya pazarındaki tüketicilere hitap eden ve bölgedeki satışların artmasına yardımcı olacağını düşündüğü için, 2018 iPhone’lardaAltın renk seçeneğini geri getirebilir.

2018 iPhone Modelleri Sızıntı Fotoğraflar

Birinci fotoğraf, Twitter kullanıcısı Mr White tarafından kaynak belirtilmeden paylaşıldı ve yeni altın renk seçeneğine ait olduğu iddia ediliyor. Kaynak belirtilmediği için güvenilir olmayabilir ancak analistlerin beklentileri ile uyumlu.

2018 iPhone modelleri sızıntı fotoğraflar

İkinci fotoğraf, Slashleaks adlı site tarafından “Büyük olasılıkla iPhone X Plus’ın ilk ekran koruyucularından biri…” notuyla paylaşıldı.

iPhone X Plus Ekran

2018 iPhone modelleri hakkındaki özellikler belli oldukça yazımızı güncelleyeceğiz. Peki, sizin yeni iPhone modelleri hakkındaki beklentileriniz neler? Apple’ın yeni modellere eklemesini istediğiniz özellikleri aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?