2017 Yılı İkinci Çeyrek Apple Gelirleri Şaşırtmadı

0
56

Apple’ın akıllı telefon satışı ve akıllı saat satışı artık durgunlaşma dönemine giriş yapmaya başladı. Markanın yeni serisi olan iPhone 7 ve iPhone 7s akıllı telefonların yerine aynı fiyatla tercih edilebilecek çok daha yeni amiral gemileri bulunuyor.

Bu durumda Apple’ın satışlarının iPhone 7s ve iPhone 8 akıllı telefonlarına kadar daha durağan gideceğini gösteriyor. Genelde hemen hemen her senede bu tarz durumlar yaşanmıştı. Tüm bu satış durumuyla ilgili olarak ise merak edilen veriler sonunda açıklandı. Apple’ın satışlarında durgunluk yaşanıp yaşanmadığını ortaya koyan son raporlar ise Apple’ın 2017 yılı 2.çeyrek mali tablolarında ortaya çıktı.

iPhone Satışlarında Mini Bir Düşüş Söz Konusu

Genel olarak 2017 yılı ikinci çeyrek mali tablolarında gelir artışı elde edildiği görülüyor. Firmanın ikinci çeyrek için elde ettiği gelir miktarı raporlara göre 52.9 milyar dolar seviyesinde. Oldukça yüksek bir gelir değeri olarak gösterilen değerin geçen sene bu zamanlarda 50.6 milyar dolar seviyesinde seyrettiği de bilinen bir gerçek.

Bunun dışında net gelir oranlarına bakıldığında da bu yıl bir yükseliş gösteriyor. 11 milyar dolar net gelir elde eden markanın geçen sene net gelir rakamının ise 10.5 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Genel mali tabloya baktığımız zaman markanın gerçekten başarı elde ettiği görülüyor. Fakat bu kez gelir artışı sağlanırken iPhone akıllı telefonlarının payı geçen seneye göre biraz daha az oldu.

iPhone Satışlarında Mini Gerileme

Tüm genel tablo değerlendirildiği zaman başarılı olduğu gözlenen akıllı telefon devinin yavaş yavaş eskimeye başlaması nedeniyle iPhone satışlarında haklı olarak mini bir düşüş yaşadığı görülüyor. Akıllı telefon devinin geçen sene aynı çeyrekte 51.1 milyon akıllı telefon satışı yapmasına karşın bu sene son mali tabloda aynı dönem için rakamların 50.8 milyon olarak kaldığı belirtildi. iPhone serisinde yaşanan düşüş ise MacBook serisiyle toplanmış durumda. 4.03 milyon satılan MacBook serilerinin 4.20 milyon rakamına kadar çıktığı belirtiliyor. Haliyle gelir artışı normal.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?