2 iPhone Modeli için Yolun Sonu – Güncelleme Almayacaklar!

0

iPhone telefonların en büyük artısı güncellemenin çok uzun süre verilmesi. Telefon eski ama işletim sistemi yeni olunca sanki yeni bir telefon almış gibi oluyorsunuz ya da telefonunuzu bir süre daha değiştirme gereği duymuyorsunuz. Bu nedenle iPhone için güncelleme artısı var diyoruz.

Fakat her güzel şeyin bir sonu oluyor. Keşke aldığımız telefonlar ömrü boyu güncelleme alsa ama bunu yapan bir firma yok. Yapması da teknik olarak mümkün değil gibi duruyor. Haliyle belli aralıklarla eski iPhone modelleri de güncelleme almayacaklar listesine taşınıyor. Çok popüler olan iki model için de aynı karar dönemi geldi.

2 iPhone Modelinde iOS 14 Son Güncelleme Olacak

Bugün paylaşılan raporlara göre bazı iPhone modelleri için yolun sonu geldi. Neredeyse 5 yıldır güncelleme alan iPhone SE modeli ve iPhone 6s modelleri için iOS 14 güncellemesi son güncelleme olacak.

Analistlerin paylaşımları ve yeni raporlara göre iOS 15 işletim sisteminde iPhone 6s ve iPhone SE için destek verilmeyecek ve telefonlar eski cihazlar listesine taşınmış olacak.

Zaten bakıldığı zaman iPhone 6s ve iPhone SE, iOS 14 güncellemesini alan en eski cihazlar olmuştu. Bu cihazların hemen öncesinde gelen akıllı telefonlar için güncelleme sunulmadı. Mesela iPhone 6 modelleri güncelleme almadı.

iOS 15

iOS 15 geldiği zaman da ölecek olan akıllı telefonlar iPhone SE ve iPhone 6s olmuş olacak. Bu kez güncelleme alacak olan en eski telefonlar iPhone 7 modelleri olacak. Fakat sıra bir yandan da iPhone 7 akıllı telefonlarına geliyor.

Bu tamamen kişisel bir tahminim ama iPhone 7 modellerinin de iOS 16 almasını beklemiyorum. Hatta Apple bu konuda elini hızlandırabilir. Birçok Android firması 2 sene güncelleme sunuyor o kadar. O güncellemeler de Android sistemi üzerine kurulu olan arayüzlerde yapılan değişikliklerin bazıları sınırlı olarak gelen güncellemeler oluyor.

Tekrar tekrar söylüyoruz Apple bu konuda çok başarılı ama bir yandan da yeni gelecek özellikleri eski telefonlara bir türlü uyun sağlamaması durumu var. Yani mecburen çok eskiyen cihazların güncelleme desteğinin kesilmesi gerekiyor.

Önceki İçerikiPhone 12 Pro Max Kamera Modülü Parçalarına Ayrıldı
Sonraki İçerikApple M1 İşlemcinin Desteklediği Uygulamalar – Tam Liste!
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?