2. el iPhone alacaklara tavsiyeler-Güncellendi 2022

498

Kullanılmış bir iPhone mu almak istiyorsunuz? Bunu yapmadan önce bu yazıyı okumalısınız. Bu yazımızda 2. el iPhone almak isteyenler için önemli bazı bilgiler paylaşacağız.

Sıfır iPhone almak 2022 yılında hiç de ucuz değil. Yıllardır iPhone kullanıp bu ekosisteme alışan bir çok kişi 2. el iPhone almayı göze alıyor. Bu yıl iPhone 13 serisi çıktı ve iPhone 11, iPhone 12 serisi modeller 2. el pazarına düştü. Belki de şu sıralar 2. el bir iPhone 12 almak için en doğru zamandasınızdır.

2. el bir iPhone almak biraz sıkıntılı bir durum olabilir. Muhtemelen parasal yönden cazip ama kaçınmanız gereken birkaç durum var. Bunlara dikkat ettiğiniz takdirde sorunsuz bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz. Technomoji.com olarak, sizler için, 2. el iPhone alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazdık.

Nereden 2. el iPhone alabilirsiniz?

2. el iPhone almak için çok fazla seçenek var. Sahibinden ve Gittigidiyor’dan güvenli alışveriş seçeneği ile alışveriş yapabilirsiniz. LetGo uygulaması ile de size yakın bir kişiden, görerek cihazı alabilirsiniz. 2. el iPhone alırken, görerek almanız çok önemli. Ezik, çizikler resimlerde görülmeyebilir. Çevrenizdeki telefon satıcıları da (özellikle satıcıyı tanıyorsanız) iyi bir seçenek olabilir.  Donanımhaber gibi sitelerin 2. el satış bölümlerinde de uygun fiyata iPhone bulmanız mümkün.

  • İnternet sitelerinden alışveriş yaparken, olumlu satış sayısına (reputation, itrader) dikkat etmelisiniz. Yorumları okumalı ve ona göre karar vermelisiniz.
  • Ürünü görmeden, satıcıyla buluşmadan para göndermeyin.
  • Bulunduğunuz şehrin dışında farklı bir yerde iPhone’u teslim alacaksanız güvenli bir yer olmasına dikkat edin.

 

Aldığınız iPhone operatörünüzde çalışacak mı?

2. el bir iPhone satın almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi de, iPhone’un operatörünüzde çalışıp çalışmaması. Operatörlerin düzenlediği kampanyalarla alınan cihazların bazılarında SIM kilidi bulunuyor. Tabii bu SIM kilidi çeşitli yollarla kaldırılabiliyor. Eğer zaten kilit kaldırıldıysa sorun yok. Kaldırılmadıysa, SIM kilidini kaldırtmanız gerekecek. Böyle bir telefon almaktansa sim kilitsiz bir telefon almanız daha iyi olacaktır.

iPhone’un aktivasyon kilidinin açık olmamasına dikkat edin

 

iPhone’umu bul özelliği etkinleştirildiyse ve etkinleştirme kilidi varsa, satıcıdan bunu kapatmasını isteyin.

Eğer sonuçta Etkinleştirme kilidi açık yazıyorsa o cihazı almayın. Sahibi, aktivasyon kilidini mutlaka kaldırmalı. Bunu yapmak için;

Ayarlar > Genel > Sıfırlama > Tüm içeriği ve ayarları sil kısmından,

Tüm içeriği Sil’e tıklayın.

Şifreyi girin. Etkinleştirme kilidi artık kalkacaktır.

Cihazı açtığınızda aşağıdaki ekranlardan birisi geliyorsa cihaz hala eski sahibine bağlı demektir. Sahibinden yardım istemelisiniz. Sahibi yukarıdaki “Tüm içeriği ve ayarları sil” işlemini yapmalıdır.

iPhone’da hasar olup olmadığına dikkat edin.

Bu kuralı herkes biliyordur. Alacağınız 2. el iPhone’da hasar olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bunlar cihazın garanti kapsamından çıkmasına neden olacaktır.

  • Sıyrık, çizik gibi kozmetik hatalar meydana gelmiş olabilir.
  • Hoparlöründe problem olabilir. Anlamak için bir müzik parçası dinleyin.
  • Sudan dolayı hasar meydana gelmiş olabilir. SIM kart alanını kontrol edin. Beyaz çıkartma, kırmızı veya pembeye dönmüşse su geçirmiş demektir. Suya düşen bir cihaz her an ciddi bir şekilde arızalanabilir. Kesinlikle satın almayın.
  • iPhone ölü piksel test uygulamasını çalıştırın ve ölü pikselleri kontrol edin. Az da olsa ölü pikseller ekrana yayılabilir.
  • Daha önce tamir görmüş mü? Tamir eden firma yetkili servis mi? Eğer yetkili servis tamir etmediyse garantisi bozulmuş olur.
  • Cihaz değişim cihazı mı? Genellikle sorun olmuyor ama bunu bilmenizde yarar olabilir.

 

Güvenli alışveriş tercih edin.

İnternet sitelerinden alışveriş yaparken, olumlu satış sayısına (reputation, itrader) dikkat etmelisiniz. Yorumları okumalı ve ona göre karar vermelisiniz. Birden çok insan satıcıdan memnun değilse, aynı konularda çok şikayet varsa, o satıcıdan almayın.

Güncelleme:

Son zamanlarda IMEI’si çalınmış telefonların 2. el satıldığına dair haberler gelmeye başladı. IMEI’si çalınmış bir telefonun faturası olmadan, distribütöre ulaşmadan IMEI kaydını yapmanız imkansız. Bu yüzden buna da dikkat etmenizi öneriyoruz.

 

Daha önce 2. el iPhone alanlar, sizler ne öneriyorsunuz?

 

Önceki İçerik2023 yılında hangi iPad alınır?
Sonraki İçerikApple – Garantide Değişim ve Servis İşleyişi
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

498 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?