2.El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0
57

2.El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ülkemizde 0 km araç fiyatları kdv, ötv gibi vergiler olduğundan dolayı çok fazladır. Buda tüketiciyi 2.el araç almaya doğru sürükler. 2.el araç almak daha hesaplı geldiğinden dolayı çoğu tüketici 2.el araç almayı tercih etmektedir. Ancak bu durumda 2.el piyasasını yükseltmektedir, şöyle ki çoğu 2.el satıcı 0 fiyatından fazla fiyat etiketi kullanmaktadır. Şimdi gelelim alacağınız 2.el araçlarda en çok nelere dikkat etmeniz gerektiğine:

Aracı çok iyi bir şekilde incelemek.

Satın alçağımız aracı iç mekânından dış mekânına, motorundan zemin döşemesine, tavan boyasından gövde boyasına kadar çok iyi bir şekilde incelememiz gerekmektedir. Ve bu incelemeyi gündüz ışığında ve yanınızda bir usta ile giderek yapmanız.

Aracın hukuki bir engelinin bulunmadığının kesinleşmesi adına sorgulamak gerekmektedir.

Aracın şasi numarasından veya plakasından sorgulayarak aracın çalıntı olup olmadığını veya herhangi bir hukuk engele takılmadığından emin olmamız gerekmektedir. Aynı şekilde bu sorguyla birlikte aracın kilometresiyle oynanmadığından ve muayenelere düzenli girip girmediğini anlayabiliriz.

Aracı test sürüşüyle kontrol etmek.

Aracı siz ve yanınızdaki usta sırayla kontrol ederek bir engel olup olmadığını veya herhangi bir yerinde problem olmadığından emin olana kadar test sürüşüne çıkarmalısınız.

Aceleci davranmayın.

Aracı almak için çok aciliyetiniz yok ise ve aracı almak için kısıtlı süreniz yoksa kesinlikle aceleci davranmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu sizin belki de araçta bulunan çok büyük bir kusurun bile gözünüzden kaçmasına sebep olacaktır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?