2.4 Ghz ile 5 Ghz Arasındaki Fark Nedir ve Hangisini Kullanmalıyım?

16
102680

Eski kablosuz modeminizi değiştirip, yeni nesil bir kablosuz modem almak için araştırma yaparken, karşınıza 2.4 GHz ve 5 Ghz‘i kast eden “çift bant” gibi bir terim çıkabilir. Bu sayıların anlamını merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

2.4 GHz ve 5 GHz Arasındaki Gerçek Fark Nedir?

Bu rakamlar, Wi-Fi ağınızın kullanabileceği iki farklı “bant” anlamına geliyor. İkisi arasındaki en büyük fark, hızdır. İdeal koşullar altında, 2.4 GHz Wi-Fi, yönlendiricinin sınıfına bağlı olarak 450 Mbps veya 600 Mbps’ye kadar destekleyecektir. 5 GHz Wi-Fi ise 1300 Mbps’ye kadar destekler.

Elbette, burada bazı uyarılar var. Birincisi, görebileceğiniz maksimum hız, bir yönlendiricinin hangi kablosuz standardı desteklediğine (802.11b, 802.11g, 802.11n veya 802.11ac) bağlıdır.

İkinci büyük uyarı, bahsettiğimiz önemli ifadedir: “ideal koşullar”.

2.4 GHz oldukça kalabalık bir banttır. Çünkü Wi-Fi’dan daha fazlası bu bantı kullanmaktadır. Eski kablosuz telefonlar, garaj kapısı otomatikleri, bebek monitörleri ve diğer cihazlar, 2.4 GHz bandını kullanma eğlimindedir. 2.4 GHz bant tarafından kullanılan daha uzun dalgalar, daha uzun aralıklar ve duvarlar ve katı nesneler yoluyla iletim için daha uygundur. Dolayısıyla, cihazlarınız için daha uzun bir menzil gerekiyorsa veya kapsama alanına girmeniz gereken alanlarda bir sürü duvar veya başka nesne varsa, daha iyi bir seçim olur. Bununla birlikte, çok sayıda aygıt 2.4 GHz bant kullandığından, yoğunluk bağlantıların kesilmesine ve beklenenden daha yavaş hızlara neden olabilir.

5 GHz bant çok daha az yoğundur, bu da muhtemelen daha kararlı bağlantılar elde edeceğiniz anlamına gelir. Ayrıca daha yüksek hızları görürsünüz. Öte yandan, 5 GHz bant tarafından kullanılan daha kısa dalgalar, duvarlara ve katı nesnelere daha az nüfuz edebiliyor. Ayrıca 2.4 GHz bandından daha kısa bir efektif aralığa sahiptir. Elbette, aralık genişleticiler veya örgülü Wi-Fi sistemlerini kullanarak bu daha kısa menzili yükseltebilirsiniz, ancak bu daha büyük bir maliyet anlamına gelecektir.

Çift ve Üç Bantlı Yönlendiri Ne Demek?

Yeni nesil yönlendiriciler (modem, router vs.) çift veya üç bantlı olarak çalışırlar. Çift bantlı yönlendiriciler, aynı üniteden 2.4 GHz ve 5 GHz sinyal yayınlayan ve esasen iki Wi-Fi şebekesi sunan yönlendiricilerdir. Çift bantlı yönlendiriciler iki farklı seçeneğe sahiptirler:

Seçilebilir çift bant: Seçilebilir bir çift bant yönlendirici 2,4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi şebekesini sunar, ancak yalnızca bir seferde bir tanesini kullanabilirsiniz.

Eş zamanlı çift bant: Eşzamanlı çift bant bir yönlendirici, aynı anda ayrı ayrı 2.4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi yayını yaparlar. Böylece bir cihazı kurduğunuzda seçebileceğiniz iki Wi-Fi şebekesi sunarlar. Bazı yönlendirici markaları aynı bant genişliğine aynı SSID’yi atamanıza izin verir, böylece cihazlar yalnızca tek bir şebekeyi görür. Bunlar, seçilebilir çift bant yönlendiricilerden biraz daha pahalı olma eğilimindedir, ancak fark çok fazla değildir. Her iki bandın aynı anda çalışmasının avantajları, genellikle maliyet farkından daha önemlidir.

Üç bantlı bir yönlendirici, iki adet 5 GHz sinyal ve bir adet 2.4 GHz sinyal olmak üzere aynı anda üç Wi-Fi yayını yapabilir. Burada amaç, ağ tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olmaktır. 5 GHz bağlantı aralıklı, yüksek çözünürlüklü veya 4K video akışı kullanan birden fazla cihaza sahipseniz, biraz daha fazla ödeyerek üç bantlı yönlendirici kullanmanın faydasını görebilirsiniz.

Cihazlarım için 2.4 GHz mi, yoksa 5 GHz mi seçmeliyim?

Şu anda 2,4 GHz Wi-Fi kullanıyorsanız ve 5 GHz’e yükseltmeniz gerekip gerekmediğini merak ediyorsanız, ihtiyaçlarınızı gözden geçirmelisiniz. Bağlantınız sık sık kesiliyorsa veya video izlemek ve oyun oynamak için daha fazla hıza ihtiyacınız varsa, 5 GHz’e geçmeniz iyi bir fikir olacaktır. İdeal koşullar altında, 2.4 GHz’lik bir ağdan bile çok yüksek bir hız elde edebilirsiniz. Düzinelerce kablosuz yönlendirici, bebek monitörü ve diğer 2,4 Ghz bantlı cihazlarla dolu kalabalık bir apartman kompleksinde yaşıyorsanız, o zaman kesinlikle 5 GHz bandına geçmeyi düşünmelisiniz.

12 Ağustos 2021 güncellemesi:

Artık modemlerde istediğiniz frekans bandını kullanabiliyorsunuz. 

2.4 GHz ve 5 GHz Wi-Fi hakkındaki deneyimlerinizi bizimle paylaşmak isterseniz, yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Önceki İçerikmacOS Big Sur 11.5.2 Sürümü Yayında! Değişim Var mı?
Sonraki İçerikiPhone konum hatası nasıl düzeltilir?
Bilgisayar Programcılığı ve Uluslararası İlişkiler mezunu. Aynı zamanda 2008 yılından bu yana internet sitesi yöneticiliği ve içerik editörlüğü yapıyor.

16 YORUMLAR

  1. Benim modemimde 2,4 ve 5,0 beraber var (fiber) henüz farkını anlayamadım. Ama kablolu tv seçeneği olduğu için bu modem veriliyor galiba. (Netspeed)

  2. Merhaba bende bu modemlere geçiş yaptım fakat ip kamerayi bir türlü kuramıyorum. Bebeğimi izlemek için kamerayi kurmam gerek fakat ip kamera bu wifiyi görmüyor. Var mi bir yolu? Fikri olan arkadaşlar yardim lütfen ?

    • Hayır 5G ile alakası yok modem bağlantı türü olarak geçer. Normal 5G bağlantı ile alakası yoktur. 5GHZ bandı en yüksek hızı sunar öğrneğin ben 5GHZ ağına bağlandım 100 megabiti rahat görüyor hatta geçiyor bile 🙂

  3. 5 ghz farkını anlamak için öncelikle aldığınız hızı 50 Mbps üstüne çıkartın sonra her iki frekanstada test yapın farkı anlarsınız.

    – 5ghz bağlantısı modem arayüzündr kapalı konumda olabilir girip açmanız gerekiyor. Tavsiyem iki frekansıda açık bırakın

  4. Eğer LAN üzerinden ekran paylaşımı ile ilgili bir şey yapacak iseniz, (mirrorcast veya steam üzerinden paylaşılan oyunu telefonda veya uyduruk başka bir bilgisayardan stream ederek oynamak gibi) 5ghz faydanıza olur. Farkı orada hissedebilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?