16 Yaşındaki Genç Apple’ı Hackledi

0
124

Apple genelde güvenliği ile anılan ve Android işletim sistemine karşı çok daha güvenlikli bir sistem sunduğu yönünde övgüler alan bir firma. Ancak yaşanan bazı örnekler Apple’ın bu durumunun bambaşka olarak değerlendirilmesine neden oluyor. Geçmişte yaşanan iCloud olayı, iOS işletim sistemlerinde ortaya çıkan bazı açıkları ve daha birçok örnek, Apple’ın akıllarda oluşan “güvenlik” temasını zayıflatıyor. İşte bu şekilde bir örnek geçtiğimiz günlerde yaşandı. Firmanın 16 yaşında bir genç tarafından hacklendiği ortaya çıktı. Üstelik bu kez oldukça önemli dosyaların hacklendiği belirtiliyor.

Apple Güvenlik Dosyaları Hacklendi

Söz konusu hack olayı Apple’ın müşteri verilerini barındıran güvenlik dosyalarında yaşandı. 16 yaşındaki genç, Apple’ın müşteri dosyalarına erişim sağlayan genç, daha sonra bu dosyalar içerisinde müşterilerin bilgilerini çalmayı başardı. Tam olarak nasıl bir açık buldu bilinmiyor ancak 90 GB gibi bir verinin çalındığı belirtiliyor.

90 GB boyutunda müşteri verisini çalan ve bunları bir dosya altında topladığı belirtilen gencin, bunun için özel bir VPN kullandığı belirtiliyor. Yani bu şekilde kimliğini gizlemeyi başaran genç, tam olarak 1 yıl boyunca sunuculardan bilgi almaya devam etmiş. Sadece kullanıcı verilerine değil, yetkilendirilmiş anahtarlara kadar ulaşmayı başaran gencin bunu yapmasının nedeni ise Apple’da çalışmak istemesi olarak açıklandı.

apple hacklendi
iCloud hacklendi

Durumun ortaya çıkışı ise Apple’ın denetimleriyle beraber oldu. Firma VPN ve kullanılan programlara rağmen, gencin bilgisayarının seri numarasını tespit etmeyi başardı. Ünlü bir hacker grubunda olduğu belirtilen gencin tespit edilmesinin ardından Apple’ın yasal süreci başlattığı belirtiliyor.

Avustralyalı gencin cihazlarına el konulurken, yasal olarak gencin suçlu bulunduğu belirtiliyor. Gizli olarak devam ettiği belirtilen soruşturmanın sonunda gencin nasıl bir ceza alacağı bilinmiyor. Apple’ın genci işe alması gibi bir durumun olup olmayacağı da tabii ki soru işareti.

İlginizi Çekebilir: AirPower Çıkış Yapacak Mı?

Önceki İçerikAirPower Çıkış Yapacak Mı?
Sonraki İçerikApple Pencil’ın pil yüzdesi nasıl kontrol edilir?
Uzun zamandır mobil teknolojiler üzerinde çalışmalar yapan ve teknoloji dünyasını yakından takip eden İbrahim, yaptığı çalışmalarla teknoloji dünyasında elde ettiği deneyimleri AppleUzmani.net üzerinden paylaşmakta.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?