16 inç MacBook Pro İncelemesi

0
819

Yeni MacBook modeli için beklenen tanıtım geçtiğimiz günlerde yapıldı. Apple’ın bir nevi sınıf değiştireceği yeni MacBook modelinin, ekran boyutuyla beraber sınıfının ilk ürünlerinden biri olduğunu da gördük. Tanıtım sırasında belli başlı özellikleri paylaşmıştık. Şimdi ise 16 inç MacBook Pro incelemesini ele alacağız. Bakalım 16 inç MacBook Pro özellikleri neler? 16 inç MacBook Pro fiyatı nasıl?

16 inç MacBook Pro

16 inç MacBook Pro Tasarım Detayları

İşe tasarım kısmından başlamak gerekecek. Tasarım bölümünde yeni serinin dikkat çeken özellikleri var. İlk etapta ekran dikkat çekiyor. Çerçevelerin biraz daha küçültüldüğü bir ekran görüyoruz ve genel olarak ekran kullanım alanı daha geniş.

Ekranı bir kenara bıraktığımız zaman ise klavye bölümü dikkat çekiyor. Klavye kısmında makas tip eski klavyelerin kullanıldığını görmek mümkün oluyor. Klavyenin yerleşiminde herhangi bir fark söz konusu değil.

16 inç MacBook Pro

Touch Bar kullanımı üst kısımda devam ederken, ESC tuşunun bu kısımdan ayrıldığını ve parmak izi sensörünün de yine Touch Bar dışına taşındığını görme mümkün olacak. Klavyenin hemen yanlarında yer alan hoparlör kısımlarının da yine değişmediğini belirtelim. Yerleşim bu kısımlarda da sabit tutulmuş durumda.

Ölçüler: 1,62 cm yükseklik X 35,79 cm genişlik, 24,59 cm derinlik Ağırlık: 2 kg

Klavye ve Trackpad Elemanları

 • Geliştirilmiş Touch Bar
 • Ortam ışığı sensör
 • Touch ID
 • Ters olarak döndürülmüş “T” şeklinde 4 adet ok tuşuyla beraber 66 ISO tuş
 • Kuvvet algılama ve kuvvetli tıklama özelliklerine sahip, çizim işlemine uygun Multi Touch Trackpad

16 inç MacBook Pro

16 inç MacBook Pro Ekran Özellikleri

Ekran kısmında yenilenmiş bir seri söz konusu. İlk olarak ekran boyutu kısmında bir değişiklik yapılmış durumda. 16 inçlik panelin kullanıldığı bilgisayar, IPS LED panelle beraber geliyor. Arkadan aydınlatmalı olan ekranın çözünürlük değeri 3072 X 1920 piksel olarak açıklandı. Kullanıcıların desteklenen diğer çözünürlük değerlerini de kullanmaları mümkün.

16 inç MacBook Pro

Yenileme hızlarında ise 60 Hz değerine kadar çıkılabildiği açıklandı. Geniş renk yelpazesi P3 desteği bulunan ekranın parlaklık değeri ise 500 nit olarak açıklandı. Beyaz dengesini en iyi şekilde sunmak adına True Tone teknolojisine de sahip olan 16 inç MacBook Pro, 226 PPi piksel yoğunluğuyla geliyor. Hem renk uyumu hem de genel ekran ölçüleri ve çözünürlük değeri kısmında genel anlamda başarılı bir serinin söz konusu olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

16 inç MacBook Pro Teknik Özellikler

16 inç MacBook Pro modelinin teknik özellikleri için ayrı ayrı sınıflama yapılması gerekiyor. Öyle ki bilgisayarın farklı donanım seçeneklerini tercih etmek mümkün. Hemen işlemcilerden başlayalım.

İşlemci

İşlemci kısmında yine Intel tercihi yapıldı. 9.nesil Intel işlemcilerinin yer aldığı seride en düşük işlemci 6 çekirdekli işlemci. En yüksek seçenekte ise 8 çekirdekli bir seriye yer verilmiş durumda. 3 farklı işlemci seçim imkanınız var. En düşük seçenekten en yüksek işlemci seçeneğine kadar işlemcileri sıralayalım.

 • 6 çekirdekli Intel Core i7 standart hız 2.6 GHz. Turbo teknolojisiyle beraber 4.5 GHz’e kadar yükselen saat hızı. 12 MB paylaşımlı L3 önbellek.
 • 8 çekirdekli Intel Core i9 standart hız 2.3 GHz. Turbo ile 4.8 GHz’e kadar saat hızı. 16 MB paylaşımlı L3 önbellek.
 • 8 çekirdekli Intel Core i9 standart hız 2.4 GHz. Turbo ile 5.0 GHz’e kadar saat hızı. 16 MB paylaşımlı L3 önbellek.

16 inç MacBook Pro

RAM Seçenekleri

İşlemci seçeneklerinin hemen sonrasında RAM seçeneklerine de yer verelim. 16 inç MacBook Pro incelemesi ve değerlendirmesini yaparken RAM kısmına ayrı bir yer açmak lazım. Öyle ki bilgisayarın RAM miktarı ve SSD depolama alanı sonradan değiştirilemiyor. SSD ve RAM’ler anakart üzerine lehimli olarak geldiği için sonradan yükseltme yapılmıyor. Bellekler için seçenekler ise şu şekilde:

 • 16 GB 2666 MHz DDR4 RAM
 • 32 GB 2666 MHz DDR4 RAM
 • 64 GB 2666 MHz DDR4 RAM

Depolama alanı

 • 512 GB SSD
 • 1 TB SSD
 • 2 TB SSD
 • 4 TB SSD
 • 8 TB SSD

16 inç MacBook Pro

Ekran Kartı Seçimi

Ekran kartı kısmında da yine AMD seçeneğinin sunulduğunu görüyoruz. Intel’in dahili işlemcilerinin dışında harici bir ekran kartı da bulunmakta.

 • 4 GB GDDR6 AMD Radeon Pro 5300M ile Intel UHD 630 ilk seçenek
 • 4 GB ya da 8 GB tercih edilebilecek olan AMD Radeon Pro 5500M serisi.

Ses

Geliştirilmiş ses teknolojisine sahip olan seri Force-cancelling özellikle woofer’ları kullanıyor. 6 adet hoparlörün bulunduğu sistem, yüksek kalitede ses sunulmasını sağlıyor. Dolby Atmos desteğinin de bulunduğu serinin 3,5 mm kulaklık jakı da bulunmakta.

Pil

Bu seride Apple’ın şimdiye kadar en dayanıklı pillerine yer verildiğini belirtelim. Pil kapasitesi kısmında değerler net olarak açıklanmadı ancak 100 watt-saatlik bir lityum pil bulunduğunu görüyoruz. 96W güç adaptörü bulunan serinin 30 güne kadar bekleme süresi var ve bu süre 16 inç MacBook Pro için de rekor bir değer.

Eğer Apple TV uygulaması üzerinden film izleme ile pil dayanma süresinin ne kadar geçerli olduğunu merak ediyorsanız, Apple bunun için de bir araştırma yapmış. Sürekli Apple TV uygulamasını kullandığınız zaman 11 saate kadar dayanma süresi sunuluyor. Dediğimiz gibi bu Apple’ın MacBook modelleri için oldukça yüksek bir değer.

Kutu İçeriğinde Neler Var?

Seriyi tercih edecek olan kullanıcıların kutuda ne ile karşılaşacakları konusunda da bilgi verelim. Kutunun içerisinde 16 inç MacBook Pro dışında, 90W USB Type C güç adaptörü ve 2 metre USB-C şarj kablosu bulunmakta. Yine ufak tefek Apple aksesuarları da öne çıkıyor.

Fiyat

İşin fiyat kısmı biraz farklı biraz değişiyor. Ana modelde standart giriş seviyesi özelliklerle beraber 18.299 TL gibi bir satış rakamı var. En yüksek paketi almak istediğiniz zaman ödemeniz gereken rakam ise 21.499 TL olarak açıklandı. Özelleştirmelere ve kendi ekleyeceğini donanım seçimlerine göre fiyat değişiklik gösterebiliyor. Karar tamamen size kalmış.

16 inç MacBook Pro Alınmalı Mı?

Açıkçası cihazın özellikleri oldukça başarılı. Fakat bu özelliklere rağmen fiyat kısmında çok yüksek bir aralık söz konusu. Bu rakama daha yüksek özelliklere sahip olan yine iddialı markaların laptopları tercih edilebilir. Özellikle iyi seviyede oyuncu bilgisayarları daha çok öne çıkıyor. Ama tabii ki isimde Apple var. Fiyatı yükselten ana nedende zaten bu.

Önceki İçerikApple Watch 6 için Beklenen Heyecan Verici Özellikler
Sonraki İçerikiOS 13.2.3 Sorunları Çözdü mü?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?