13 inç MacBook Pro Tamir Programı Detayları

0
210

Apple sorun yaşanan cihazlar için belli aralıklarla incelemeler düzenliyor. Kısa süre önce kullanıcılardan gelen mesajlar üzerine, iPhone X ve 13 inç MacBook Pro modelleri için de benzer bir durum yaşanmış ve Apple’ın ürünlerde sorun yaşandığını kabul ettiğini görmüştük. Daha önce paylaştığımız yazımızda iPhone X modeli için başlatılan tamir programının detaylarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise 13 inç MacBook Pro Tamir Programı için bilgiler vereceğiz. Hangi serilerde sorun var ve sorunun detayları neler?

13 inç MacBook Pro Katı Hal Sürücü Sorunu

Detaylardan söz etmeden önce, Apple tarafından da kabul edilen sorundan söz edelim. Apple yaptığı incelemelerde 13 inç MacBook Pro (Touch Bar olmayan model) cihazlarda katı hal sürücülerinde sorun olduğunu tespit etmiş durumda. 128 GB ve 256 GB depolama alanı kullanan cihazlarda yaşanan sorun, veri kayıplarına neden olabiliyor.

Üstelik sadece veri kayıpları değil, bunun yanında sürücülerde bozulmalar yaşanması da muhtemelen. Eğer kullandığınız 13 inç MacBook Pro cihazınızda, verilerinizde kendiliğinden silinme ve sürücülerinizin hata vermesi gibi sorunlar yaşıyorsanız, mutlaka servise başvurmanız gerekiyor.

13 inç MacBook Pro Tamir Programı

Hangi Serilerde Sorun Var?

Apple konu hakkında resmi bir açıklama yaptı. Firma tarafından yapılan açıklamada sorunun Haziran 2017 ile Haziran 2018 arasında satılan 13 inç MacBook Pro modellerinde yaşandığı belirtildi. Bu aralıkta satılan cihazlarda sorun öne çıkıyor. Bunun dışında cihazın uygunluk durumunun nasıl kontrol edileceği konusunda da bilgi var. Yapacağınız işlemler şöyle;

  • Ekranın sol üst köşesinde yer alan Apple menüsü üzerinden “Bu Mac Hakkında” kısmına girin.
  • Cihazınızın MacBook Pro (13 inç, 2017, 2 Thunderbolt 3 bağlantı noktası) olarak gözüktüğünü doğrulamanız gerekiyor. Eğer bilgisayarınız bu şekilde isimlendirilmiş olarak çıkıyorsa, şimdi seri numaranızdan kontrol yapmanız gerekiyor.
  • Yine Bu Mac Hakkında bölümünden seri numaranızı öğrenmeniz ve ardından buradaki bağlantıda yer alan seri numarası alanına girerek kontrol yapmanız gerekiyor.
İLGİLİ HABER:  Mac'de Windows klavyesi nasıl kullanılır?

13 inç MacBook Pro Tamir Programı

Servis Durumu

Seri numarasının kontrol edilmesinin ardından cihazınız onarım programına alındıysa, artık servis aşamasına geçmeniz gerekiyor. Öncelikle bir yetkili servise başvurmanız gerekiyor ve ardından ise cihazınızı kontrol ettirmeniz gerekiyor. Cihazınız çalışır durumda olmalı ve başka bir sorunu olmamalı. Başka sorunlar varsa, kısa bir onarım işlemi yapılması gerekebiliyor.

Dikkat: Sorun sürücü sorunu olduğu için verilerinizin tamamı silinecek. Bunun için mutlaka verilerinizi önceden yedeklemeniz gerektiğini ekleyelim.

Servis Süreci Nasıl İşleyecek?

Servis sürecinin nasıl işleyeceği konusunda da bilgi verelim.

  • Teknisyenler cihazınızın sürücülerini kontrol edecek ve firmware güncellemeleri yapacaktır.
  • Daha sonra cihazınıza yeniden MacOS işletim sistemi yükleniyor ve size iade yapılıyor.

Yapacağınız tüm işlemler bu kadar ile sınırlı. 13 inç MacBook Pro Tamir Programı için merak ettiğiniz soruları yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?