12 inç Yeni MacBook’un Tek Port Sorunu (USB-C) İçin Aksesuar Önerileri

0
881

Geçtiğimiz ay tanıtılan yeni MacBook’un satışına bugün başlandı. Yeni MacBook barındırdığı tek port girişi ile birlikte kendinden epeyce söz ettirmişti. Apple’ın bu radikal kararı üzerine kamuoyu tarafından eleştirilere maruz kalmış ve kimi saygın kişiler tarafından yeni bir teknoloji olması sebebi ile sıkıntı yaratacağı yönünde yorumlanmıştı.

USB-C ile birlikte şarj girişini, HDMI bağlantısını ve veri aktarımını tek giriş üzerinden sağlanabiliyor. Eğerki aynı anda şarj etmeniz ve bu sırada HDMI ile görüntü aktarımı sağlamanız gerekiyorsa bu biraz sıkıntı yaratabilir. Ancak bu sıkıntıyı çözmeniz çok kolay. Bu sıkıntıyı çözmek için ekstra bir aparata ihtiyacınız olucak. Kickstarter üzerinden pek çok girişimci bu sorunu çözmek için harekete geçti ve iki önemli aksesuar ile bu başarılmış durumda.

İlk aksesuarının ismi InfiniteUSB. Bu aksesuarın özelliği ise birbirine geçebilen normal USB kablolarından oluşması. Yeni MacBook’un tanıtılmasıyla birlikte InfiniteUSB-C ortaya çıktı. Her bir kablo USB-C destekli ve de bir ucundan bir diğer uca takılabilinir yapısı ile daha geniş giriş olanağı sunuyor. InfiniteUSB-C’yi ihtiyacınız doğrultusunda istediğiniz kadar artırabilir veya azaltabilirsiniz. Bir ucu USB-C destekli olurken diğer uçları ise Lightning port, Micro USB ve USB giriş destekli olarak geliyor.

81d37fd2cf1a37d2b5de4e62cb9d7e6d_original

Bu aksesuar için çalışmaya başlanırken ilk satış hedefi 10.000 $’mış fakat yazıyı hazırladığım şuanda 170.000 $’a ulaşılmış durumda.

InfiniteUSB-1000x533

İkinci aksesuar ise ofiste kullanmak için daha uygun olan, HydraDock. İçerisinde bulundurduğu 11 port ile ofiste işinizi daha da kolaylaştıracak gibi duruyor.

hydradock

  • 1 adet 3.5mm stereo kulaklık çıkışı
  • 1 adet Gigabit Ethernet girişi
  • 1 adet SDXC kart girişi
  • 1 adet Mini DisplayPort ( 2,560 x 1,440 çözünürlük, w/HDCP)
  • 1 adet HDMI ( 1,920 x 1,080 çözünürlük, w/HDCP)
  • 4 adet USB 3.0 girişi
  • 2 adet USB-C girişi (sadece veri odaklı, görüntü aktarımı için değil)

Belirtmek gerekirse, bu işlevsel HydraDock’ı 99 $’a satın alabilirsiniz. Aksesuarın satışına kısa bir süre önce başlanmış ve satışlarından hedeflenen rakam 35.000 $ fakat kısa süre içerisinde elde edilen rakam yazıyı hazırladığım sıralarda 8.000 $’a ulaşmış durumda.

İLGİLİ HABER:  Tahmini Apple Watch Satışı 2.79 Milyon ve Satışın %17'sinde Kullanıcılar Ekstra Kayışta Satın Aldı

Bir kaç marka tarafından zaten USB-C Kabloları ve adaptörleri satışa sunulmuştu fakat yeni MacBook’lar piyasada yaygınlaştıkça daha fazla aksesuar ve alternatif ürünler görebileceğimizi düşünüyorum.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?