1.nesil iPhone SE ile 2.nesil iPhone SE Arasında Nasıl Farklar Var?

0
2648

Apple’da bu haftanın gündemi şüphesiz iPhone SE akıllı telefonu oldu. İlk seri tanıtıldığı zaman bu telefonu küçük, makul özellikleri olan mini bir seri olarak görmüştük. Telefonun özelliklerinin diğer modellere göre düşük olması ve boyutunun mini olmasına karşın, fiyatı da düşük tutulmuştu. Güncelleme desteğini de düşünecek olursak bu seriyi birçok kullanıcı tercih etti. Hala güncelleme desteği alan 1.nesil iPhone SE için yeni rakip ise sonunda geldi. Bu kez 2.nesil iPhone SE karşımızda.

Peki, 1.nesil iPhone SE ile 2.nesil iPhone SE arasında nasıl farklar var? Birinci seriyi tercih eden kullanıcılar ikinci modele geçiş yapmalı mı? Apple’ın bunun için sunmuş olduğu bir karşılaştırma var. Biz de bu karşılaştırma üzerinden 1.nesil iPhone SE ile 2.nesil iPhone SE arasındaki farklardan söz edeceğiz. Bakalım yeni modele geçiş yapmak eski modeli kullanan için mantıklı olacak mı?

1.nesil iPhone SE ile 2.nesil iPhone SE Tasarım Karşılaştırması

Tasarımdan başlamak istiyoruz. İki telefonu elinize alın. Baktığınız zaman boyut dışında çok büyük bir fark görmeyeceksiniz. Her iki akıllı telefonda da gerçekten geniş çerçeveler var. Yeni modelde de eski modelde de bu çerçeve alanlarının kullanıldığını görüyoruz. Biraz daha detaylara indiğiniz zaman ise farkları görmeye başlıyorsunuz. Yeni modelin kenarlarının biraz daha kavisli olduğunu söyleyerek başlayabiliriz.

Arka kısımda ise biraz daha farklı bir yapı var. ski akıllı telefonda parçalı tasarım kullanıldığını biliyoruz. Anten çizgileri telefonun telefonun arka kapak rengi kesilmiş ve üst kısımda kamera alanı alt kısımda farklı renkli ikinci bir çerçeve bölümüne yer verilmiş. Yeni modelde bu yönde bir tasarım söz konusu değil.

Yeni modelde tek renk kullanımı ve tüm kasa tasarımı kullanılmış durumda. iPhone 8 akıllı telefonlarında olduğu gibi arka kısımda tüm panel tasarımının kullanıldığını görmekteyiz. Tasarım kısmında 1.nesil iPhone SE ile 2.nesil iPhone SE modelinin en büyük farkı ise malzeme kısmında karşımıza çıkıyor.

Birinci nesil akıllı telefonların arka kısmında da çerçeve kısmında da alüminyum malzeme kullanılıyor. İkinci nesil iPhone akıllı telefonlarında ise bu durum değişiklik gösteriyor. Bu modelde kablosuz şarj desteği sunulmakta ve bunun için arka panel kısmında cam panel tercihi yapılıyor.

Aradaki bu fark yeni modelin kesinlikle daha güzel görünmesine ve parlak bir renk düzeni ile dikkat çekmesine olanak sağlamakta. Bunun dışında tasarım kısmında ölçülerden de söz ederek bu kısmı bitirelim.

1.nesil iPhone SE Ölçüleri: 123.8 mm X 58.6 mm X 7.6 mm

2.nesil iPhone SE Ölçüleri: 138.4 mm X 67.3 mm X 7.3 mm

Tasarım kısmını bitirmeden önce şunu da belirtelim ki çok az da olsa arada bir kalınlık farkı da söz konusu. Yeni model biraz daha ince bir kasa ile geliyor. Bu da telefonun taşınabilirliğinin biraz daha öne çıkmasını sağlamakta.

1.nesil iPhone SE ile 2.nesil iPhone SE Ekran Karşılaştırması

Ekran kısmında iki nesil arasında bir geçiş var. 1.nesil iPhone SE ekran konusunda çok başarılı bir akıllı telefon değildi. Dediğimiz gibi bu modelin asıl amacı fiyatı biraz daha aşağı çekmek olmuştu. Bu nedenle ekran kısmında çok önemli özelliklerin öne çıkmadığını gördük.

1.nesil iPhone SE: Bu modelde 4 inç ekran boyutu söz konusu. 4 inçlik mini ekran boyutu olarak gösterebileceğimiz ekran boyutunun yanında çözünürlük değeri kısmında ise 640 X 1136 piksel çözünürlük sunuluyor.

Yani ekran kısmında SD çözünürlük söz konusu. HD ekran değeri mümkün değil. Bu değerle beraber piksel yoğunluk değeri ise 326 PPi. Yine Retina teknolojisinde olan ekranın parlaklık değeri ise 500 nit. Aslında bakarsanız çok çok kötü bir ekran söz konusu değil. Hatta dönemine göre iyi bir ekranla geldiğini bile söyleyebiliriz.

2.nesil iPhone SE: Ekran konusunda yenilenmiş ve dönemine uygun bir akıllı telefon karşımızda. Bu modelde de ekran boyutu kısmında 4.7 inç gibi küçük bir ekran seçeneği karşımıza çıkıyor. Fakat küçük ekranın özellikleri artık biraz daha yüksek. Yine IPS LCD panelin kullanıldığı ekranda 750 X 1334 piksel çözünürlük değeri var.

Bu değerle beraber piksel yoğunluğunun da sabit tutulduğunu görmemiz mümkün oluyor. Yeni modelin de piksel yoğunluk değeri yine 326 PPi olarak belirlenmiş durumda. Bu değer HD ekranda da SD ekranda da sabit tutulmuş. Ekran parlaklık değeri ise biraz daha yükseltilmiş durumda. Ekran parlaklık değeri 625 nit. Yine Retina destekli ekranda bu kez DCI-P3 renk uzayı desteği ve True Tone teknolojisi bulunmakta.

1.nesil iPhone SE ile 2.nesil iPhone SE Teknik Özellikler

Yeni akıllı telefon ile eski akıllı telefon arasında teknik özellikler açısından kesin bir fark söz konusu. Apple’ın sayfasında da bu farkı net bir şekilde ortyaa koymuşlar. Karşılaştırma yapılırken, hem işlemci özellikleri hem de performans özellikleri karşılaştırılmış durumda. Eski akıllı telefonların içerisinde A9 işlemcileri yer alıyor. Bu işlemcilere karşı yeni akıllı telefonların içerisinde A13 işlemcileri kullanılıyor.

A13 işlemcileri eski serinin 2,4 katında daha hızlı CPU birimi içeriyor. Bu da çok çok daha hızlı bir akıllı telefon geldiğini göstermekte. Bunun dışında GPU kısmında ise yenii model 4 kat daha hızlı. Yani hem grafik açısından hem de işlemci hızı bakımından arada dağlar var. RAM miktarları açıklanmadı ancak ortaya çıkan bilgilere göre bu konuda da fikrimiz oldu. Yeni modelde 3 GB RAM kullanılırken eski modelde 2 GB RAM kullanıldığını biliyoruz.

1.nesil iPhone SE ile 2.nesil iPhone SE Kamera

Aslında bakarsanız kamera kısmında serinin yenilenmediğini düşünebilirsiniz. İki akıllı telefonda da 12 MP değerinde arka kamera olsa da durum biraz daha farklı. Yeni akıllı telefonda 12 MP f/1.8 diyafram açıklığında 4K 60 FPS çekim yapabilen bir kamera var. Ayrıca arka kısımda da portre modları ve portre ışık modları sunuluyor.

Eski akıllı telefonda ise yine 12 MP kamera kullanılmasına karşın f/2.2 diyafram açıklığı bulunmakta ve portre modu destekleri de yok. Ön kameralarda da durum değişiyor. Yeni akıllı telefonların ön kamerası 7 MP f/2.2 diyafram açıklık değerinde. Eski akıllı telefonun kamerası ise 1.2 MP değerinde ve f/2.4 diyafram açıklığı sunuluyor.

1.nesil iPhone SE ile 2.nesil iPhone SE Diğer Farklar

Pil: Eski akıllı telefon ile yeni telefon arasında ciddi bir pil dayanma süresi farkı var. Apple’ın paylaştığı bilgilere göre yeni model 2,5 saat daha uzun pil ömrü sunuyor.

Dayanıklılık: 1.nesil iPhone SE suya ve toza karşı dayanıklı değil. Buna karşın 2.nesil model ise IP67 sertifikasına sahip ve 1m suya karşı koruma sunuyor.

1.nesil iPhone SE ile 2.nesil iPhone SE karşılaştırmasında net bir şekilde görüyoruz ki yeni model hatırı sayılır bir şekilde önde. Telefonun fiyatı çok daha yüksek olsa da bu saatten sonra 1.nesil iPhone SE modelini almak pek mantıklı bir iş olmayacaktır.

Önceki İçerikiPhone SE Plus Yolda Olabilir
Sonraki İçerikAirPods Lite
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?